Шкірні захворювання у собак

Захворювання покривів шкіри у домашніх собак доставляють дискомфорт не тільки тварині, але і господареві вихованця. Іноді, певні види патологій покриву шкіри у собак, становлять небезпеку для самої людини.

Хвороби шкіри у собак заслужено відносять до захворювань, складно піддається терапії. З’являється така закономірність в результаті того, що захворювання шкіри дуже часто є вторинними захворюваннями.

Причини захворювань шкіри

Захворювання шкіри у собак є патології, складно піддаються повному лікуванню. Тим більше, якщо дерматоз спровокований алергією або ж аутоімунним збоєм організму.

Симптоми патологій покриву шкіри мають схожість з іншими, дуже небезпечними вірусними інфекційними захворюваннями. Терапія хвороб шкіри довга, а діагностування проводитися систематично обов’язково після кожних етапів лікувальних заходів.

Факторами, що провокують розвиток шкірних захворювань, вважаються:

 • Порушення в поживному раціоні. Корми для собак, що не містять всього що необхідно комплексу мінеральних і вітамінних речовин, погано позначаються на загальному стані здоров’я. Зі свого боку, порушення процесів обміну призводить до розвитку захворювань шкіри. Вибір правильно харчування-важливе завдання власника тварини, з якою допоможе впоратися професійний ветлікар або професійний заводчик.
 • Негативний вплив екологічних факторів. Тварина, вимушене проживати в квартирних умовах і завжди дихає воздухов, наповненим відпрацьованими газами, частіше піддається розвитку дерматитів. Також погано впливають на стан шерстного покриву і шкіри, різні реагенти, якими посипають алейки і дороги в зимовий період року.
 • Генетична схильність. Є ряд порід собак, у яких є породна схильність до захворювань покриву шкіри запального характеру. Це шар-пеї, бордоські доги, пуделі, англійські та французькі бульдоги, чау-чау.

Є багато причин, що провокують розвиток дерматитів і дерматозів. Головними факторами є, реакції алергічного типу, паразитарні інвазії, ураження покривів шкіри патогенною грибковою і бактеріальною мікрофлорою.

Види захворювань шкіри

Головними видами захворювань шкіри у собак вважаються:

 • Лишай або дерматофітоз . Займає перше місце серед хвороб шкіри у собак. Основою дерматофітозу вважається грибкова хвороба, вражає шар знаходиться зверху дерми. В області вогнища ураження, починає випадати шерстний покрив, з’являються ділянки алопеції. При цьому гіперемія відсутня. Вихованець не страждає від сверблячки і інших неприємних почуттів.
 • Мікоз . Патологічний процес, спровокований дріжджовими грибками, іменується також пітіроспорозом. Такий вид патології частіше локалізується в області вушних раковин, підборіддя і губ вихованця.
 • Паразитарні інвазії . Поразка ектопаразитами-блохами, кліщами і волосоїдів, провокує виникнення сильного свербіння. На тілі собаки з’являються великі ділянки ураження на тлі сильних расчесов, викликаючи додаткове зараження бактеріальною мікрофлорою.
 • Алергічна реакція на речовини хімічного походження. Своєрідна реакція організму на засоби домашньої хімії, хімічні речовини, якими просякнуті нашийники від бліх, а ще деякі ліки, призводить до розвитку дерматозів.
 • Піодермія . Патологічний процес аутоімунного характеру, викликаний збоєм в роботі організму. Атопічний дерматит з’являється в переважній безлічі випадків на тлі великого забруднення зовнішнього середовища.
 • Дерматити алергічного типу. З’являються у відповідь на слину комах. Доведено, що в слині звичайної блохи міститься більше 12 видів самих різних А ллергенов. Ці чужорідні білки провокують розвиток неординарної реакції на шкірному покриві у собаки. Супроводжуються сильним свербінням і зараженням вторинною мікрофлорою.
 • Коростяний свербіж. Подібне захворювання як саркоптоз, спровоковано мікроскопічним кліщем. Небезпека і підступність корости полягає в тому, що інфікування може перейти від вихованця до господаря тварини. . Рак шкіри з’являється в результаті безлічі факторів, що включають в себе вірусних агентів, хімічні речовини, системні внутрішні збої організму тварини. Раку шкіри частіше схильні тварини у віці.

Серед маловивчених шкірних захворювань, що з’являються в результаті вплив незрозумілих факторів, значаться меланома шкіри (онкопатологія), а ще сезонний дерматит, що з’являється переважно влітку.

Симптоми хвороб

Все залежить від виду захворювання, що вразив покриви шкіри собаки, ознаки будуть відрізнятися. У клінічній ветеринарній практиці частіше діагностуються такі варіанти патологій, що володіють нестандартними симптомами:

  . Захворювання, спровоковане дрібними паразитами-кліщами, які неможливо виявити без мікроскопічного дослідження. Здебільшого кліщ вражає покрив шкіри слухового проходу, але в запущених випадках, без раннього лікування, захворювання поширюється на інші частини тіла. Характерною ознакою отодектоза вважається сильний, нестерпний свербіж і навіть висипання. Поразка відмінна для молодих тварин. . Вражає всіх собак, незалежно від віку і породних речей. Демодекозний кліщ є на шкірі у клінічно здорових собак в мінімальній кількості. Локалізується в області фолікулів волоса і сальних залоз. Передаватися демодекозний кліщ може від матері до цуценят в перші тижні життя. При зниженні загальних захисних сил організму, захворювання вимальовується ураженнями покривів шкіри в області лап і голови. У більшості випадків, демодекоз охоплює все тіло тварини. Демодекоз вимальовується виникненням ділянок алопеції, при приєднанні бактеріальної мікрофлори з’являється гіперемія покривів шкіри. З’являються рогові потовщення у вигляді лусочок або лупи. У більшості випадків, демодекоз вимальовується сильним дискомфортом і свербінням у собаки.

 • Саркоптоз . Мікроскопічний кліщ, що вражає собак будь-якого віку. Інфікування відбувається при тісному контакті з хворою собакою або кішкою. Локалізація патологічного процесу спочатку відбувається в області вушних раковин, ліктів і скакального суглоба. Відрізняється саркоптоз сильним свербінням, расчесами. Саркоптоз небезпечний і для власника хворої тварини. При запущених випадках напрямки патології, у собаки на тілі з’являються маленькі горбки, лусочки, випадає шерстний покрив, утворюється лупа. Дуже сильно свербіж вимальовується у собак вночі і тварина не може нормально заснути.
 • Хейлетиоз . Паразитарне захворювання, що володіє великим ступенем заразності. Хейлетіоз провокує розвиток процесів запалення на шкірі, а ще відрізняється наступною симптоматикою: випадання вовняного покриву, утворення нестандартних кірочок, лусочок і запалень.
 • Дерматит алергічного типу. Запальний патологічний процес на шкірному покриві у собаки, може бути викликаний алергічною реакцією. Основою такого типу дерматиту стають укуси комах, вплив засобів домашньої хімії, невірно підібрані корми. Алергічний дерматит у собаки супроводжується виникненням сильного свербіння.
 • Пиодермит . Патологічний процес на шкірі у вихованця, основою якого стають патогенні бактеріальні мікроорганізми. Піодерма може бути поверхневого типу, а ще глибокого. Основою піодерміту дуже часто стає стафілококова хвороба. Staphylococcus intermedius, собою являє бактерію, що є умовно-патогенної. Вона бути на шкірних покривах собак завжди, але кількість колоній строго регулюється імунною системою. При порушеннях аутоімунного типу, розвивається процес запалення. Піодерміт відрізняється виникненням пустул і висипу. Також з’являються округлі області з характерними лусочками. Покрив шкіри виражено гіперемований і запалений. При відсутності раннього лікування, на ураженій шкірі з’являються скоринки і ділянки алопеції. Далі шкіра ставати ущільненої і темної. Крім сверблячки при піодерміті, у собак з’являються відчуття болю. При глибокій формі патології, розвиваються свищі і навіть абсцеси.

Також є ряд шкірних захворювань у собак, викликаних порушеннями в роботі імунної системи. Коли клітини імунітету, починають нападати власні, здорові клітинні структури, з’являється відповідна реакція.

Одним з подібних аутоімунних процесів вважається листоподібна пухирчатка. Патологічний процес вимальовується зміною структури шкіри. Вона ставати в’ялою, з’являються нестандартні листоподібні бульбашки, які виступають на поверхню. На місці розкритих бульбашок, з’являються великі ерозійні ділянки.

Інший вид аутоімунного ураження-дискоїдний червоний вовчак. У собак зустрічається дуже часто, на відміну від домашніх кішок. Патологія відрізняється появою еритем, кірок і ділянок алопеції. Захворюванню також властиво зміна пігментації шкірних ділянок. Дискоїдний червоний вовчак може вражати всіх собак, проте деякі породи схильні до патології частіше – коллі, німецькі вівчарки, хаскі і шелті. Самопочуття собаки при цьому не зазнає значних змін.

Діагностика в ветклініці

Шкірне захворювання може проявитися у будь-якого собаки, незалежно від віку і статевої приналежності. для того щоб визначати якусь певну патологію шкіри, ветеринар повинен бути досить досвідченим.

Існує ряд особливих характеристик і труднощів при постановці діагнозу. Це пов’язано з тим, що багато захворювань покриву шкіри відрізняються сверблячкою, занепокоєнням і почервонінням ділянок дерми.

Для постановки точного діагнозу проводитися загальний клінічний огляд пацієнта, а ще збір анамнезу та лабораторних даних. Собаці призначаються:

 • загальний клінічний аналіз крові;
 • хімічна панель;
 • загальний аналіз сечі і калу;

Обов’язково хворому тварині при підозрі на піодермію, проводять зішкріб шкіри. Іноді для постановки точного діагнозу можуть знадобитися цитологічні та мікологічні дослідження. Серологічне дослідження наказують при підозрі на присутність вірусного агента, який спровокував захворювання шкіри.

Захворювання шкіри, що супроводжуються наростами на шкірі, повинні вивчатися окремо. Проводитися біопсія ділянок тканин для виявлення онкопатологій.

Лікування і прогноз

В результаті проведення педантичного діагностичного дослідження, професійний ветлікар розробляє індивідуальну план терапії. При дерматитах, які виникли в результаті укусів ектопаризитів, часто діагностуються вторинні бактеріальні інфекції. Тварина потрібно не тільки обробити від бліх, кліщів або волосоїдів, а й вжити відповідних заходів щодо ліквідації вогнища інфекції.

При патологіях, спровокованих патогенною бактеріальною мікрофлорою, призначаються антибіотики для собак. Також потрібні антигістамінні ліки, які тварина повинна приймати цілим курсом для зняття процесу запалення.

Імуномодулятори для собак при шкірних захворюваннях, також невід’ємна частина курсу терапії. Вони потрібно тим більше тоді, коли дерматит спровокований порушеннями аутоімунного типу.

У більшості випадків, ветлікар призначає курс стероїдних препаратів. Для обробки від ектопаразитів можна застосувати спеціалізований шампунь для собак. Також проводять лікування препаратами в таблетованій формі і зовнішніми інсектицидними препаратами.

Довгошерстих собак заздалегідь рекомендують коротко підстригти. Це дасть можливість всім лікарським засобам охоплювати значну частину покриву шкіри і діяти в кілька разів ефектніше.

Єдиної схеми лікування для дерматитів у собак не розроблено. Залежно від симптомів і факторів, що спровокували захворювання, розробляється тактика лікування.

Діагностовані грибкові ураження шкіри, лікують за допомогою протимікозних препаратів, а ще лікувальних шампунів, що дозволяють швидше впоратися з грибком. У варіантах, коли грибкові мікроорганізми з’єднані з бактеріальною інфекцією, потрібно призначення антибіотиків великого спектру дії.

Зовнішні ліки, застосовані для боротьби з шкірними хворобами, представлені у вигляді мазей, самих різних спреїв і лосьйонів. Проти сверблячки у собак, можуть бути застосовані спеціалізовані суспензії, що наносяться на пошкоджені ділянки дерми. Перед тим як проводити обробку, потрібно дуже ретельно провести чистку лицьового шару дерми.

Терапія дерматитів, передбачає всеосяжний підхід. Так, для того щоб врятувати тварину від сверблячки, що розвинувся на тлі алергічні реакції, потрібно переглянути його раціон харчування.

В основному, власне харчова алергічна реакція, провокує появу кірочок, ран і свербіння на шкірі. для того щоб врятувати тварину від дискомфорту, потрібно отримати консультацію з ветлікарем і підібрати гіпоалергенний корм. Краще підбирати готові гранульовані корми прекрасної якості.

Заходи профілактики

Вберегти власного улюбленця від будь-якої хвороби неможливо. Тим більше якщо мова стосується шкірних захворювань, багато з яких, розвиваються через неправильний догляд за собакою або ж в результаті аутоімунних процесів.

Але є ряд правил, виконуючи які, володар зможе зменшити небезпеки розвитку патології. Заходи профілактики полягають в наступному:

 • грамотна організація умов утримання тварини (часте миття шерсті з особливими шампунями, стрика лежака і вологе прибирання приміщення);
 • постійна обробка собаки від самих різних екто і ендопаразитів, незалежно від піку активності паразитів;
 • підтримка захисних сил організму-організація раціону харчування, прогулянки і вітамінні корми;
 • проведення всіх планових вакцинацій, згідно календаря щеплень;
 • огляди у фахівця 1 раз в 6 місяців;
 • уникнення контакту вихованця з хворими бездомними собаками або кішками.

При появі найменшого хвилювання або ж відмінних ознак дерматиту, не рекомендується займатися самолікуванням. Важливо звернутися до професіонала і пройти всі необхідні дослідження.

Необхідно уважно дивитися на те, що деякі захворювання шкіри, наприклад саркоптоз, стригучий лишай, короста, здатні передаватися і господареві тварини.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close