Дикі тварини Африки: найвідоміші представники фауни континенту

Які дикі тварини живуть в Африці? На просторах савани мешкають слони, бегемоти, жирафи, буйволи, в екваторіальних лісах — горили. Поруч із травоїдними завжди живуть хижаки, найвідоміші — леви, леопарди, гепарди, крокодили, плямисті гієни.

Саванний слон

Африканська савана в субекваторіальному поясі надає рясну їжу травоїдним тваринам. Серед них найбільша наземна тварина — саванний слон із роду африканських слонів.

Був зареєстрований найбільший його представник вагою 12,2 т. Середня маса самців сягає 5 т, самок — 3 т. Саванні слони вирізняються величезними вухами завдовжки до 1,5 м за зросту самих тварин у плечах понад 3 м. Вуха служать терморегуляторами.

Велику цінність становлять бивні цих слонів, які виростають до 2,5 м і важать до 60 кг. Видобуток бивнів скоротив чисельність слонів. Доктор біологічних наук Олександр Савельєв стверджує, що таке непомірне полювання призвело до того, що в популяції стали з’являтися особини без бивнів.

Слон — один із символів Африки, уособлює мудрого вождя у багатьох кланів, для яких він став тотемною твариною.

Бегемот

Бегемот (гіпопотам) водиться тільки в Африці, на південь від Сахари. Це друга після слона найбільша тварина. Маса самців досягає іноді 4 т, але в середньому вони важать 1,6 т, самки — 1,4 т. Масивні бочкоподібні тварини на коротких товстих ногах удень сидять у водоймах, виставивши над водою ніздрі, очі та вуха. На сушу виходять уночі, щоб погодуватися. Вони їдять траву, м’які рослини та фрукти.

Бегемоти мають широку щелепу (60-70 см), а пащу розорюють на 150-180°. Якщо поруч із ними перебувають дитинчата, вони можуть напасти навіть на великих тварин, перекусити крокодила.

Бегемотів вважають найнебезпечнішими для людини африканськими тваринами. При величезній масі вони відрізняються агресивною поведінкою.

Жираф

Жираф і його родич окапі — ендеміки Африки, живуть у савані на сході та півдні континенту. Жираф — найвища наземна тварина. Зріст самців може перевищувати 6 м, а важать вони 900-1200 кг.

Гігантська висота тварини підвищує навантаження на кровопостачання, тому в жирафів дуже сильне серце вагою 12 кг, воно пропускає 60 л крові на годину. Тварини можуть швидко бігати, навіть пускаються в галоп, розвиваючи швидкість 55 км/год.

Полювали на жирафів здавна. Одяг з їхніх шкур був символом високого статусу, а сухожилля використовували для струн музичних інструментів і тятиви луків.

Африканський буйвол

Африканський (чорний) буйвол широко поширений на всьому континенті, особливо в південній і східній його частині. Це один із найбільших биків. Маса самців — до 900-1000 кг, висота в холці — до 1,8 м.

Буйвол вирізняється своєрідними рогами. Біля основи на лобі роги зростаються й утворюють кістковий щит, який проб’є не всяка куля. Потім вони розходяться в сторони, загинаються вгору, відстань між їхніми кінцями понад 1 м.

Для більшості хижаків буйвол — непосильна здобич. Від мисливців вони теж постраждали менше, бо не мають комерційної цінності. Злісна вдача і непередбачувана поведінка не дозволяють буйволів одомашнювати.

Горила

Горили із загону приматів поширені в екваторіальних лісах західної та центральної Африки. Ці тварини спокійні та миролюбні, живуть невеликими сім’ями. Самки — люблячі та турботливі матусі. Але ватажки можуть для самоствердження виконувати страхітливий «танець».

У горили значний вигляд. Дорослі самці досягають 140-175 см у висоту. Ширина плечей — близько 1 м, важать понад 150 кг. Самки менші приблизно вдвічі. У цих приматів масивна статура, розвинена мускулатура, вони мають величезну силу. Горили можуть ходити на задніх лапах, але зазвичай пересуваються на четвереньках.

Африканський лев

Які найнебезпечніші хижаки Африки? Верхні позиції в харчових ланцюжках посідають леви та крокодили. Небезпечні мисливці на травоїдних тварин і леопарди, гепарди, плямисті гієни.

Лев — найбільший представник сімейства котячих. Самці — рекордсмени за висотою, вони досягають понад 120 см. Маса дорослих левів — 150-250 кг, довжина тіла — 170-260 см. Тварини мають потужні ноги, щелепи з іклами до 8 см. Найяскравіша особливість самців — грива, що досягає 40 см завдовжки. Вона вкриває плечі, спину та груди.

Леви — надхижаки і перебувають нагорі харчового ланцюжка. Але в ролі мисливців частіше виступають левиці. Ці тварини являють собою вразливий вид. Їх ловили для утримання в зоопарках з часів античності. У ХХ столітті популяція левів в Африці скоротилася на 30-50%.

Леопард

Леопард (барс, пантера) належить до сімейства великих кішок. В Африці зберігається їхня відносно велика чисельність. Леопарди поширені в савані, джунглях, у горах і напівпустелях.

Леопарди мають м’язисте, легке і струнке тіло довжиною 90-190 см, сильні лапи. Вага самців — від 60 до 75 кг, висота в холці — понад 70 см. Полюють тварини на травоїдних антилоп, дитинчат зебр, а також на гризунів, птахів, іноді на худобу. Більшість африканських народів вважають леопардів священними, у багатьох заборонено їх убивати.

Гепард

Гепард — найкрасивіша тварина, що мешкає на півдні та сході Африки. Гепард має струнку, аеродинамічну будову тіла, розвинену мускулатуру, гнучкий хребет і легені з великим об’ємом.

Автор статті про різні рекорди Геннадій Крикунов називає гепарда абсолютним чемпіоном у спринті серед ссавців. Він пише, що гепард пробіг 650 м за 20 секунд, тобто зі швидкістю 120 км/год. Він може за 2 секунди набрати швидкість до 72 км/год.

Гепард полює на газелей, телят антилопи. При цьому переслідує жертву, здійснюючи стрибки на 6-8 м. Але захистити свою здобич не може, він найслабший з хижаків: битися гепард не може.

Нільський крокодил

Нільський крокодил найбільший з усіх крокодилів Африки. У середньому особини досягають довжини трьох і більше метрів (є особини 5,5 м), важать від 130 до 200 кг. Шкіра крокодила луската, вкрита рядами кісткових пластин.

Це малоактивна тварина, але агресивно ставиться до інших тварин на своїй території. Вони стрімкі в нападі, у них величезна сила укусу. Крокодил впорається з бегемотом, носорогом, буйволом, левом. Є крокодили-людожери. Чисельність крокодилів висока і стабільна.

Доктор біологічних наук Олександр Резанов наводить свідчення античних авторів про дивовижних нільських крокодилів, на яких мешкали маленькі птахи. Вони надавали послугу гігантові, викльовуючи залишки їжі з його зубів.

Плямиста гієна

Ссавець із сімейства гієнових мешкає в південній і східній частинах Африки в горах на висоті до 4 000 м. Це успішні мисливці, при цьому високу швидкість тримають на дистанції до 5 км. Можуть збити під час полювання тварину втричі більшу — антилопу або буйвола.

Плямистих гієн довго вважали падальщиками, але встановлено, що 90% своїх жертв вони вбивають самі.

Унікальна фауна Африки кілька століть приваблює європейців на сафарі. Сьогодні люди дбають про диких тварин, а сучасні сафарі частіше проходять із фотоапаратами.

Позначки:, , , , , , ,
close