Як доглядати за домашнім щуром?

Як доглядати за домашнім щуром? - Ветеринар

Незважаючи на численні забобони, домашній щур вважається поступливим улюбленцем, догляд за яким вважається раптово приємним, легким і цікавим. До того ж власною прив’язаністю до власника та інтелектом вони зовсім не поступаються кішкам і собакам, якщо навіть іноді не перевершують їх.

Як доглядати за домашнім щуром? - Ветеринар

Все про тонкощі утримання та догляду за домашніми щурами читайте в цій статті.

Мінуси і плюси утримання

Однією з причин того, чому необхідно купити домашнього щура, вважається його інтелект. Він може впізнавати господаря і відрізняти членів сімейства. Більшість ручних щурів уміють корчити пики і хихикати, вже не кажучи про те, що вони не тільки прив’язані до власника, а й пестяться до нього. Декоративних щурів легко утримувати у квартирі. Їм буде достатньо влаштувати клітку з усім важливим. Вони набагато краще, ніж інші улюбленці, переносять перепади вологості та температури.

Ця тварина піддається дресируванню. Звісно, не варто очікувати чудових результатів, але домашніх щурів можна навчити виконувати нескладні команди, а невеликі щурята легко вчаться плавати самостійно. Помічено, що кожен щур має власний темперамент і характер. Плюсом це не можна назвати, проте за виявленням цього дуже цікаво спостерігати. Щури можуть бути як активними, так і ледачими, з власними примхами характеру або навіть смаками в їжі.

Серед недоліків утримання тварини можна підкреслити той момент, що цей гризун — нічна тварина. Але по закінченню певного часу щур може пристосовуватися під життя господаря і вести денний життєвий спосіб.

Облаштування будинку для щура

Вдома щурів можна утримувати парами, зграями або поодинці. Щури полігамні, якщо ви не збираєтеся згодом продавати або розповсюджувати щурят, не варто заводити самця і самку, і вже тим паче садити їх в одну клітку. Догляд за дитинчатами за будь-яких обставин ускладнить вам життя, оскільки щури не особливо вимогливі під час вибору партнера. Самець із самкою можуть контактувати тільки заради розмноження. Все таки вони вважаються зграйними тваринами, яким потрібне спілкування.

Залежно від того, яку кількість особин ви запланували тримати у себе, і залежать розміри клітки, кількість іграшок і їжі.

Клітка

Матеріал житла має бути виконаний з металу. Дерев’яні клітки для гризунів дуже погано себе проявили і майже не виставляються на продаж. Клітка для гризунів має бути просторою. Не рекомендується купувати низькі клітки, тому що певні особини люблять лазити по верхніх прутах. Найпопулярніший і відповідний розмір для клітки — 60х40х60 см.

Необхідно звертати свою увагу на відстань між прутами решіток. Вони повинні бути не більше 12 мм. Самі ж прути мають бути повністю вкриті емаллю і не мати ніде відколів або відшарувань покриття. Дно у клітки має бути гладким, щоб зменшити подальші травми вихованця. Необхідно потурбуватися і про піддон з високими бортами для того, щоб відходи не потрапляли на поверхню підлоги або столу. Хороші відгуки отримали розбірні клітки з великими дверцятами.

Важливо! Акваріум вважається не найпрекраснішим місцем проживання для гризунів. У них велика ймовірність скупчення великої кількості вуглекислого газу. Набагато затишніше себе вихованці будуть відчувати у звичайній клітці.

Іграшки

Обов’язково необхідно оснащувати клітку невеликим будиночком. Для вихованців вона буде виглядати норкою, в якій вони будуть ховатися і спати. Найкраще буде зробити її дно м’яким. Іншим улюбленим місцем для відпочинку може стати гамак. Його можна повісити між прутами клітки або встановити окремо. Серед інших корисних і цікавих іграшок для щурів можна згадати різні кольорові тунелі, містки, колеса, гойдалки, м’ячики і навіть їстівні статуетки.

Найкраще купити ніпельну поїлку. Вона найкомфортніша для вихованців і власників. Підбираючи між підвісними і для підлоги мисками, перевагу віддавайте навісним. У них можна класти як сухий корм, так і застосовувати для рідкого. Найпрекраснішим наповненням вважається кукурудзяний . Дерев’яна тирса провокує алергічну реакцію, а серветки вимагають постійного прибирання. Не можна класти замість наповнювача папір із типографською фарбою. Він може просто отруїти гризунів.

Прекрасною ідеєю вважається створення свого міні-парку для щура. Щоб це зробити, потрібно в невеликий лоток із землею посадити пшеницю. Як тільки вона проросте, необхідно помістити її в клітку. Вихованець із радістю буде в ній ніжитися.

Важливо пам’ятати, що всі іграшки, які перебувають усередині клітки, щур буде гризти, тому вони всі мають бути твердими і мінімально отруйними. Туалет щур вибирає собі сам. Ретельно поспостерігавши за ним, ви можете поставити лоток із наповненням у той кут клітки, який він собі підібрав.

Як і чим годувати?

Здебільшого, вимоги до годування декоративних щурів низькі. Щури всеїдні, але щоб забезпечити їм здорове і справжнє харчування, все-таки необхідно дотримуватися конкретних рекомендацій.

 • Основою харчування мають стати овочі — вони багаті вітамінами і до того ж благотворно впливають на роботу кишечника. Добре вживати гризунам і сухофрукти. Основне, щоб вони були натуральними.
 • Інша вкрай важлива частина харчування — білок. Він може даватися щурам у вигляді варених яєць або м’яса (яловичини, курки, риби) чи ліверу (серця, нирок). Обов’язково все має бути вареним для того, щоб уникнути майбутнього зараження глистами.
 • Удосконалюють загальний стан організму гризунів насіння льону або гарбуза. Непоганим доповненням стануть проростки пшениці або вівса.
 • Кефір допоможе відновити мікрофлору кишківника, а сир — нестачу кальцію. Щури активно їдять кавун і суницю.

До продуктів, що перебувають під забороною для споживання гризунами, належать такі:

 • шашлик або будь-яке інше м’ясо з високим вмістом спецій;
 • шоколад та інші солодощі;
 • картопля;
 • сира квасоля.

Важливо! Не можна поїти щурів алкоголем і давати їм сире м’ясо. На превеликий жаль, помічено, що спиртні напої викликають у гризунів звикання.

Особливо необхідно доглядати і правильно годувати багатим вітамінами кормом новоспечену маму-щура. Її раціон має бути багатий на білок, клітковину і продукти з великим вмістом кальцію. Іноді рекомендується годувати щура готовими сухими кормами із зоомагазинів. Однак нерідко годувати ними власного вихованця не можна. Головна частина харчування має залишатися “живою”.

У середньому гризун з’їдає майже 30 грамів їжі на день. Третина цього обсягу припадає на овочі. Денна норма води для щурів — 60 мл.

Важливо! Обов’язкові для будь-яких гризунів сухарі, морква або будь-які інші тверді овочі. Власне об них вони точать власні зуби. Як і будь-яким тваринам, для щурів потрібно іноді купувати комплекси вітамінів для запобігання різних захворювань.

Правила купання

Купати щурів потрібно в теплій воді. Найкраще це робити із застосуванням шампуню. Часом як мочалку дозволяється застосування невеликої щіточки. Часто до або після купання щуру обрізають кігтики.

Обов’язково слід викупати щура, якщо він вимазався чимось. Усе не дуже страшно, якщо це їжа, однак якщо ж це щось неїстівне, то очищаючись, щур може просто отруїтися. Часом трапляється дуже просто вимити щуру лапки і хвіст. Купання рекомендується і в разі якщо від щура погано пахне. Практично завжди це буває пов’язано з несвоєчасним прибиранням клітки.

Не можна в жодному разі мити щура, який хворіє, або особини з ранами на тілі.

Домашні щури досить полохливі, тому купання може стати для них стресом. Найкраще опустити щура в ємність і туди налити води так, щоб він міг вставати лапами на дно. Для початку необхідно намочити шерсть гризуна, а вже потім нанести шампунь. Для купання дійсно підходить дитячий шампунь. Необхідно стежити за тим, щоб засіб не потрапив в очі та вуха.

Сушити гризуна потрібно, загорнувши його в кілька рушників. Якщо вихованець живе з іншими гризунами, то запускати в клітку його необхідно обережно, оскільки інший запах буде причиною відторгнення його побратимів. Якщо щур здоровий, то купати його необхідно раз протягом місяця (якщо це самка), або поєднувати це з вологими протираннями (якщо це самець).

Хвороби

Варто одразу зауважити, що життєва тривалість у щурів маленька — близько 2-ох років. За зручних умов життя вони можуть прожити і 4 роки. Цікавий факт: максимальний вік щура, який був офіційно зафіксований — 7 років. Якщо ви тримаєте не одного щура, а кілька штук, то дуже часто почнуть з’являтися бійки, які призводитимуть до травм. Їх потрібно лікувати.

Дуже сильно схильні до найрізноманітніших захворювань щури породи сфінкс і дамбо, адже це продукт генних мутацій, які пізніше погано позначаються на їхньому здоров’ї. Здебільшого, старість для них настає у віці 2-ух років.

Якщо поставити клітку з вихованцями на протязі, то ймовірність того, що вони підхоплять пневмонію, досить висока.

Здорові щури в міру активні та допитливі. Вони обнюхують власного господаря або його руки. Якщо ж гризун занадто млявий або, навпаки, занадто активний, то це свідчить про те, що у нього складнощі зі здоров’ям. Необхідно звертати свою увагу під час купівлі щуреняти на такі моменти:

 • подряпини, рани або болячки на лапках і хвості; пізніше вони можуть виявитися причиною інших, більш серйозних хвороб;
 • лисини;
 • нагноєння на тілі;
 • регулярне чхання;
 • мокра область навколо ректального отвору — це яскрава ознака кишкових розладів;
 • будь-які підозрілі виділення з очей, вух і навіть носа.

Якщо є наявність хоча б одного з цих симптомів, найкраще буде відмовитися від придбання пацієнта тварини або ж негайно відвезти його до ветеринара, якщо це ваш вихованець. До речі, індикатором наявності складнощів зі здоров’ям може бути і шерсть тварини. Якщо вона мокра або розпатлана — значить, у гризуна погане самопочуття.

Домашні щури відрізняються від своїх диких родичів набагато дуже слабким здоров’ям. Перші схильні до набору надмірної ваги і до різних онкологічних захворювань. Для попередження цих хвороб слід уважно стежити за раціоном улюбленців. Окремо необхідно відзначити кліщів, вошей та інших паразитів, що живуть на тваринах, покритих шерстю. Щоб позбутися їх, слід своєчасно виявити хворобу й обробляти тварин спеціалізованими препаратами.

Дресирування

Процес дресирування щурів спрощується завдяки їхній дружелюбності. Особин можна досить легко приручити лазити в довгих рукавах господаря і вилазити звідти. Щури люблять копошитися в коробках і шукати там що-небудь. Постійно заохочуючи і погладжуючи їх, щурів можна навчити приносити якусь дрібну річ або стрибати через перешкоди. Гризуни також легко можуть навчитися лазити по канату або обручу.

Звичайно, не можна в жодному разі бити вихованців. Подібна поведінка щодо нього не дасть жодних результатів у плані дресирування. До числа найпримітивніших трюків, яких можна навчити щура — відгукуватися на своє ім’я і приходити до власника, а ще вставати за наказом на задні лапки. Дуже часто як заохочення застосовуються насіння соняшнику або невеликі шматочки фруктів.

Відійшовши від теми, хочеться поговорити і про походження домашніх щурів. XVI століття, коли щури заполонили всі міста середньовіччя, давно пішло в минуле, але саме з цього періоду і починається їхнє одомашнення. Власного піку розведення щурів людиною досягло в дев’ятнадцятому столітті, коли виводилися особини конкретно для участі в боях. У цей же період альбіноси стали застосовуватися для лабораторних досліджень.

Звичайно, не всі щури брали участь у боях або були піддослідними, деякі особини залишалися у людей як вихованці. Відтоді вони і живуть поруч із людьми, а їхній характер став більш поступливим, ніж у диких родичів.

Підбиваючи підсумок, необхідно зазначити, що запорука здоров’я щурів — це постійна і повна дезінфекція клітки, а ще всіх іграшок, що в ній знаходяться. До того ж будь-хто, хто доглядав за ручним щуром, завжди захоче завести ще одного такого ж звірка.

Про те, як доглядати за щуром, дивіться в наступному відео.

У нас вдома два щури — один просто щур, а інший сіамський: вони регулярно б’ються. Підкажіть, що зробити.

Взагалі в клітці має бути багато місця для проживання пари щурів. Але іноді щури не б’ються, а граються: вони можуть кусати і підштовхувати один одного, але не залишається слідів — тоді вони просто граються. Визначити, граються щури чи б’ються, можна лише за наслідками. Якщо на тілі — кров, ранки, вирвана шерсть — це бійка, тим паче, якщо чути крики гризунів. Якщо після бійки є пошкодження, травми необхідно обробити. Тоді постраждалу тварину потрібно негайно відселити. Агресивний настрій також видає шерсть, що встала дибки, зубний скрегіт, напружена поза і притиснуті вуха. У цьому варіанті гризунів слід посадити по найрізноманітніших клітках і потроху привчати один до одного, інакше укуси будуть неабиякими. Під час бійок їх необхідно розбороняти, при цьому рекомендується застосовувати водяний пістолет або бризкалку. 2-ох дорослих самців не варто тримати в тісній клітці, інакше жорсткої боротьби за житло і лідерство не вдасться уникнути. Іноді щур появу нової особини сприймає як зазіхання на власну територію, він незадоволено шипить, фиркає і починає битися з “узурпатором”. Якщо там залишиться запах однієї з особин, то вона захищатиме власне житло від замахів суперника. Якщо вони довго продовжують боротися за верховенство, то клітку слід промити антисептичними засобами, що ліквідують запахи. Щоб щури не билися, а звикли один до одного, їх краще не садити відразу в одну клітку. Житло у кожного має бути індивідуальним. Спочатку їх необхідно разом вигуляти на нейтральній території. Іноді вони стають друзями з першої зустрічі, і ось тоді їх можна селити разом, а іноді доводиться їм давати спілкуватися під час прогулянок кілька разів на день. Зазвичай 1-2 тижнів цілком вистачить, щоб тварини вирішили жити разом і сформувалися з лідером. Гризунам, які продовжують пізнавати стосунки, можна організувати стрес, наприклад, взяти їх із собою в поїздку на дачу. Невідома атмосфера змусить їх триматися один одного. Якщо хочуть разом звести дорослого гризуна і щуреня, то знайомити їх потрібно на території дитини. Щур поводитиметься в клітці з чужим запахом приблизно, а щуреня — впевненіше, бо перебуває у себе вдома.

Позначки:, , , , ,
close