Мейн-кун

Мейн-кун - Ветеринар

Кішка вже не одну 100 років живе разом із людиною в одному житлі. Ці дикі тварини були одомашнені, що потім стало причиною появи великої кількості порід. Серед найрізноманітніших представників котячого сімейства необхідно відзначити мейн-куна, якому належить головне місце серед найбільших особин, що живуть удома.

Мейн-кун - Ветеринар

Історія походження

Є кілька популярних версій, які зачіпають виникнення подібної породи кішок. Здебільшого вважають, що великі коти з’явилися в Америці в штаті Мен, що і лягло в основу їхньої назви. Існують також версії про те, що далекими предками великих кішок є єноти, схрещені з домашніми котами. На схожі думки дослідників наводять зовнішні особливості мейн-кунів, такі, як живий і пишний хвіст, забарвлення шерсті.

Не у всіх джерелах можна зустріти припущення про походження величезних котів від прабатьків, якими вважаються рисі. На подібні думки наштовхують відмітні пензлики на вухах. Але, незважаючи на те, що тварини цієї породи виділяються схожістю в зовнішності з іншими представниками дикої природи, наукового доказу про те, що мейн-кун вважається результатом схрещування подібних особин між собою, немає.

Офіційною версією щодо походження кішок, якої дотримуються заводчики, вважається природний розвиток тварин. Що стосується зовнішніх характеристик, то коти породи мейн-кун набули їх унаслідок природного процесу адаптації до умов проживання в суворому кліматі.

У процесі одомашнення тварини спочатку розселялися з людиною переважно на фермах, де займалися полюванням на гризунів, охороняючи таким чином зібраний урожай, за що і цінувалися господарями. Опісля величезних кішок помітили на сільськогосподарських ярмарках, що і послужило поштовхом для їхнього розселення по всій Америці. Далі порода стала популярною в усьому світі. Зараз попит на мейн-кунів серед заводчиків дуже великий, до того ж тварин розводять як виставкових кішок, а ще як улюбленців, що мешкають у будинку, їхня роль охоронців у сільських господарствах потроху відійшла на другий план.

Однак перш ніж придбати вихованця такої дивовижної за власними характеристиками породи, необхідно дуже ґрунтовно вивчити специфіку утримання тварини, опис і її характер.

Стандарти породи

Мейн-куни є найдорослішими особинами з котячої породи, які були одомашнені людиною. Крім відмінних пензликів на вухах, обов’язковою особливістю зовнішнього вигляду кішок вважається вовняний комір, який захоплює шию і груди. За рахунок такого “жабо” у тварин майже не візуалізується перетікання грудного відділу в шию.

Вуха досить широкі, прямостоячі у вертикальному положенні, у цій же площині розміщуються пензлики, їхній розмір не має чітких обмежень, тому здебільшого залежить від віку тварини. В основному, ближче до 3 місяців у кошеняти вже сформується кінцевий розмір вушок.

Ці тварини також не менш красиві ззаду. Викликана ця привабливість не тільки наявністю розкішного і довгого хвоста, а й “штанцями”, що формуються завдяки великій кількості шерсті на задніх кінцівках.

Мейн-кун має дуже суворий, а іноді навіть грізний вигляд, спричинене подібне враження бровами, що масивно нависають над очима. Але подібна зовнішність вважається досконалою протилежністю їхньому характеру.

Незважаючи на те що кішки і кошенята будуть виділятися власними розмірами, можуть досягати дорослішання вони дуже довго. Здебільшого, маса кота змінюється в діапазоні 6-9 кілограмів, проте трапляються представники породи з вагою, яка перевищує позначку в 10 кілограмів. Що стосується кішок, то їхня маса буде перебувати в межах 5-7 кілограмів.

Дорослі тварини в холці відростають до 20-50 сантиметрів, водночас довжина кота разом із хвостом може перевищити позначку в 130-140 сантиметрів. Лінія спини у кішок пряма, грудна клітка — широка з досить розвиненим м’язовим скелетом.

Особи продовжують нарощувати власну масу і збільшуватися в зрості до трирічного віку.

Голова кішок має велике і важке підборіддя з добре помітними підвушниками, вони розташовуються в єдиній площині з кінцем носа. Вилиці візуалізуються чітко навіть у світлі довгої шерсті тварини.

Очі в мейн-кунів великі, можна підкреслити їхню легку розкосість. Райдужка очей може бути пофарбована в зелено-жовтій палітрі. Будь-який відтінок у цьому діапазоні вважається нормою. Зустрічаються особини з блакитними, або кольоровими очима (практично завжди це кішки).

Існують також єдині стандарти щодо забарвлення особин цієї породи — коти можуть бути рудими, білими, чорними та сірими, а ще мармуровими, блакитними, черепаховими. Шерсть у тварин дуже насичена, проте шовковиста на дотик, також у кішок і котів є підшерсток. Необхідно відзначити, що її довжина буде повільно збільшуватися в напрямку до хвоста.

Здебільшого, великі вихованці з котячого сімейства живуть дуже довго — середня тривалість їхнього життя складе 15-20 років.

Характер і поведінка

Мейн-куни дуже добре ловлять мишей, втім це не одна їхня мисливська навичка, оскільки порода примітна власними видатними мисливськими звичками. Виділяє таких тварин їхній високий інтелект, тому господар великої кішки може бути спокійний за інших власних вихованців, наприклад, як хом’яки, рибки або ж папуги, мейн-кун їх ніколи не зачепить.

Крім цього, тварини не схильні до крадіжки їжі зі столу або хазяйської тарілки, кішки ніколи не будуть наполегливо лізти, і випрошувати для себе ласощі, оскільки мають досить гордий характер.

Велика кішка досить рідко нявкає, її спілкування із заводчиком та іншими тваринами можна назвати воркуванням, муркотінням або бурчанням. Вихованці досить швидко схоплюють інтонації та емоції, з якими спілкуються їхні господарі, тому здатні підтримати “розмову”.

Серед особливостей, що стосуються поведінки тварин, необхідно відзначити їхню звичку гребти воду. Це також стосується своєї миски та прилеглого простору поруч із нею. Спостерігаючи за цією породою вдома, можна помітити, як тварина моторно чіпляє власну їжу кігтями передніх кінцівок, відправляючи її до рота. Схожі дії мають певну схожість із тим, як людина приймає їжу за допомогою обідніх приладів.

Незважаючи на свої значні розміри і потужні лапи, кішки помітні високою еластичністю, легко піднімають з підлоги невеликі речі, можуть самі відчиняти дверцята шаф, відкривати воду.

До води у мейн-куна особливе ставлення. На відміну від інших особин сімейства котячих, ці тварини люблять купатися і абсолютно не бояться залазити у ванну, раковину або ємності з водою. Крім того, кішки можуть із зачарованим виглядом досить довго стежити за водою, що тече з крана або душа, а здебільшого з радістю приймають водні процедури з власним господарем.

Тварина не наполягатиме на грі або увазі, якщо побачить, що її господар чимось зайнятий, також величезну терплячість і витримку коти показують до молодших домочадців, не виявляючи якоїсь агресії.

Заводчики великих кішок відзначають, що ці тварини дуже спокійно поводяться в людних місцях, завдяки чому їх можна сміливо з собою брати в разі такої необхідності. Для цієї мети зазвичай застосовується спеціальна переноска.

Виходячи зі звичок таких тварин, найкращим домом для них стануть приватні домоволодіння, в яких кішка зможе прогулюватися на чистому повітрі або ж полювати. Для господарів котів, які мешкають у квартирі, стане неодмінним вигулювати власного улюбленця у дворі на шлейці.

Але попри власну спокійну вдачу, мейн-куни досить цікаві, тому вікна на високих поверхах варто тримати закритими.

Великих кішок дуже іноді називають кошко-собаками, оскільки особини дуже добре піддаються дресируванню, можуть виконувати звичайні команди. Порівняно з іншими представниками сімейства, мейн-куни сплять дуже мало — у середньому на сон на день у них відводиться 6-10 годин. Здебільшого, власний допитливий, грайливий і активний характер кішки зберігають до самої старості, тому навіть дорослий кіт, так само як і маленький, пасивному відпочинку віддає перевагу активному.

Різновиди

Сьогодні виділяють два головні види тварин цієї породи:

 • американський тип (старожил);
 • європейський.

Другий тип утворився набагато пізніше, вже після активного поширення тварин у всьому світі, коли особини потрапляли в дещо змінені умови життя, особливості клімату тощо. Часом трапляється дуже важко віднести кішок до якогось певного типу, проте для будь-якого з них є певні зовнішні характеристики.

В американського мейн-куна стане більш витягнутою морда і невисокий лоб, тоді як житель країн Європи матиме високий лоб. Власне другому типу властиві трохи розкосі очі, в аборигена ж вони будуть округлими. Крім того, у європейського типу шерсть виявиться дещо коротшою.

Також тварини класифікуються заводчиками з урахуванням їхнього забарвлення. У цієї породи є всього лише два генетичних забарвлення — чорне і руде.

Інші варіації осягаються шляхом змішування ключових кольорів.

Візерунки та малюнки на шерсті тварин формуються за рахунок розподілу пігменту на шкірному покриві, що відбивається і в перекладі на волосяні фолікули. Генетичні особливості потомства, що стосуються забарвлення, можуть змінюватися.

Існує певна класифікація забарвлення мейн-кунів, яка прописується в родоводі тварини.

Смуги, плями і малюнки іменуються таббі, їх може бути кілька:

 • тигровий — відрізняється чергуванням паралельних темних і світлих смуг;
 • плямистий — смуги переходять у яскраві плями з обох боків;
 • традиційний — візерунок із хвилеподібними смужками;
 • тіккірований — малюнок зосереджений на мордочці, на тулубі присутні смуги різного відтінку.

У мейн-кунів також зустрічаються соліди. Такий вид на шерсті має малюнок, але досить розмитого характеру. Однотонні соліди з’явилися завдяки штучній селекції. Кішки можуть бути наступних відтінків:

 • димчастий;
 • блакитний;
 • чорний;
 • білий;
 • червоний;
 • кремовий.

Мейн-куни кольору дим матимуть неоднакове забарвлення з конкретним переливом відтінків. У цьому випадку є кілька варіантів кольору шубки залежно від забарвлення ворсу.

Плями білого кольору здатні прикрашати шерсть котів, при цьому забарвлення розділяється на такі типи:

 • рукавички;
 • смокінг;
 • ван;
 • біколор;
 • арлекін;
 • білі ґудзики;
 • медальйон.

Також зустрічаються різнокольорові тварини, для них характерне довільне розташування плям і вкраплень.

Мінуси і плюси

Кожній породі тварин властиві сторони як слабкі так і сильні. Що стосується мейн-кунів, то до плюсів таких тварин необхідно віднести такі якості особин.

 • Не звертаючи уваги на сувору зовнішність, кішки виділяються такими рисами, як ніжність і лояльність по відношенню до людини. Також доброзичливий настрій вимальовується і порівняно з іншими улюбленцями, присутніми в будинку.
 • Великі коти відрізняються розвиненим інтелектом.
 • Вихованці досить швидко підлаштовуються до нових умов, охоче пізнають нове.
 • Мейн-куни люблять прогулянки, а також прекрасно поводяться під час вигулу на шлейці.
 • Великі домашні кішки не самостверджуватимуться і не переважатимуть у товаристві власних власників. Також мейн-куни нечасто випускають власні кігті.
 • Вихованці цієї породи живуть довго.
 • Тварини залюбки йдуть на контакт із дітьми, що актуально для багатьох родин.

Є у тварин і певні мінуси:

 • чистокровні тварини виділяються власною великою ціною;
 • за рахунок довгої шерсті, при утриманні тварини вдома потрібно більше часу приділяти прибиранню;
 • тварини дуже погано переносять спеку.

Як підібрати кошеня?

Робити покупку такого вихованця слід виключно в спеціальних розплідниках або у професійних заводчиків такої породи. Оскільки виключно ці варіанти дадуть змогу обзавестися чистокровною твариною, крім того, з’явиться можливість отримати грамотну консультацію щодо подальшого догляду за мейн-куном.

Рекомендовано підбирати кошенят віком від 2 місяців, оскільки в цей період у них вже з’являться молочні зуби, крім того, улюбленцю буде зроблено всі необхідні щеплення.

Дочекатися цього віку теж буде правильно, оскільки кошеня вже встигне набути деяких навичок у матері, включно з походом на лоток.

Під час вибору вихованця необхідно керуватися такими правилами:

 • ціна чистокровної і породистої тварини буде завжди високою, тому пропозиції з символічною вартістю за кошеня розглядати не має сенсу;
 • разом із новоспеченим улюбленцем заводчик обов’язково має передати новому господареві ветеринарний паспорт, а ще метрику і родовід;
 • якщо мейн-кун купується як виставкова тварина, то велику увагу потрібно виділити розпліднику, де вирощувалося кошеня, а ще його приналежність до будь-яких клубів;
 • важливо оцінити загальний стан організму тварини — хорошим показником стане лискуча шерсть і активність особин.

Утримання та догляд

Незважаючи на те що ця порода кішок добре переносить жорстокий клімат, господареві великих тварин знадобиться приділяти їм достатньо уваги. Основним нюансом утримання вважається догляд за шерстю мейн-куна. Оскільки її дуже багато, також, вона виділяється власною довжиною, з метою усунення ковтунів кота необхідно буде регулярно вичісувати. Відповідним гребінцем буде гребінь з тупими зубчиками. Ці процедури рекомендується виконувати через день. Довгошерсті породи також рекомендується раз на 6 місяців купати з шампунем.

Уваги вимагають кігті тварини. У міру їх зростання необхідно підрізати кінці, уникаючи видалення живої частини, де розміщуються капіляри.

У процесі дорослішання у кошеняти змінюються зуби, проте догляд за порожниною рота тварини вважається просто обов’язковим у будь-який період. Під ці цілі застосовують спеціалізовану зубну пасту і щітку.

Гігієнічні заходи стосуватимуться і вух. Вушні раковини підлягають регулярному огляду, при знаходженні в них різноманітних видів забруднень їх чистять вологим ватним спонжем. Від застосування паличок або сірників з ватою необхідно відмовитися. Очі кішок слід витирати вологим тампоном, застосовуючи для цього кип’ячену воду.

Великі кішки самі по собі виділяються охайністю, тому регулярно вилизують власну шерсть. Щоб допомогти вихованцеві позбутися вовняних грудок у шлунку, для тварин продаються спеціальні пасти, що допомагають очиститися всередині. Ігнорування подібними засобами може призвести до закрепів і кашлю у кішки. Крім цього, власникам мейн-кунів рекомендується вирощувати вдома “котячий город”, який допоможе їм самостійно чистити організм.

Кішкам у різному віці будуть цікаві розваги, крім проведення часу на руках у власника. Під ці цілі варто встановити вдома кігтеточки, лабіринти і драбинки, а ще полиці, лежаки та інші цікаві пристрої, що призначаються для активних ігор вихованця. В іншому випадку мейн-кун буде застосовувати для “інвентарю для занять спортом” штори, дивани і шафи.

Для котячого туалету можна купувати спеціалізований наповнювач або ж пісок, однак прибирання лотка повинно бути постійним у світлі великих розмірів і запаху фекалій і хлопчика, і дівчинки мейн-куна.

До питань харчування кішок необхідно підійти з усією серйозністю. Найбільш раціонально одночасно з ветеринаром або заводчиком персонально вибрати сухий корм для мейн-куна. Однак тварина теж буде активно і правильно розвиватися на справжній їжі. У кормах суперкласу вже будуть знаходитися корисні вітаміни для представника сімейства котячих. Підбираючи інший вид годівлі, в раціон вихованця слід включити яловичину в сирому і вареному вигляді, курку, індичку. Від жирного м’яса необхідно відмовитися.

Також тварині необхідно давати нежирну рибу, молочні та кисломолочні продукти, яйця у відварному вигляді. Компенсувати запас потрібних мікроелементів вийде за допомогою включення в раціон пророщених зерен. Овочі та сир також можна давати вихованцям. Мейн-куну потрібна чиста і свіжа вода. Для вибору хороших порцій їжі можна керуватися спеціальною табличкою, де буде вказано масу кошеняти і його приблизне меню.

Для в’язки ідеальним віком вважається півтора року. У мейн-кунів зазвичай народжується від 1 до 6 кошенят в одному посліді протягом року. У кішок дуже розвинені материнські інстинкти, тому вони проявляють дивовижну турботу за новонародженими. Якщо заводчик з якихось причин не бажає розводити кішок, то для особин чоловічої статі проходить кастрація. Каструвати тварину найкраще у віці до року. Кішкам проводять стерилізацію.

Навчання і дресирування

Оскільки тварини виділяються власними розумовими здібностями, виховувати і дресирувати вихованця вийде навіть у заводчика з мінімальним досвідом. Мейн-куни добре справляються з командами, їх можна навчити приносити різні предмети, давати лапу і навіть нявкати за командою господаря. Дресирування і навчання повинні проводитися з невід’ємною нагородою тварини у вигляді чогось їстівного.

Здоров’я та захворювання

Не звертаючи уваги на свої розміри і витривалість, кішки цієї породи в багатьох випадках страждають від деяких захворювань. Серед найпоширеніших захворювань необхідно відзначити:

 • дисплазію тазостегнового суглоба;
 • полікістоз нирок.

Здебільшого при своєчасному виявленні хвороби вдається поліпшити загальний стан організму тварини, але лікування подібних захворювань вважається дуже складним. Для усунення аналогічних ситуацій всі кошенята проходять обов’язкову вакцинацію. І дорослим, і маленьким тваринам потрібно постійно проводити профілактику гельмінтів.

Відгуки господарів

Відгуки від заводчиків мейн-кунів переважно позитивні. Господарі подібних кішок окремо відзначають їхній доброзичливий характер і сприятливе ставлення до всіх домочадців, включно з іншими вихованцями.

Однак тварини все ж залишаються фаворитами, тому цінують власний простір. Кішки ці дуже ласкаві, охоче йдуть на контакт із дітьми.

Цікаві факти про мейн-кунів дивіться далі.

Синоніми назви Maine Coon, Мейнська єнотова, Менська, Американська єнотова, Менкун, Янкі кет, Мейн-трік, Снегхед Країна походження США Рік зародження породи 1878 Аборигенна порода так Якою фелінологічною організацією визнана? FIFe, WCF, TICA, CFA, ACFA Життєву тривалість 12,5 років і більше

Весь вигляд великі, міцні та стійкі, сильні кішки Розмір дуже великий Зріст, см від 25 до 41 Вага, кг (кіт) від 5,9 до 8,2 кг (кастровані — до 12 кг) Вага, кг (кішка) від 3,6 до 5,4 кг (стерилізовані — до 7,5-8, 5 кг) Шерсть м’яка і шовковиста, текстура може варіювати залежно від кольору шерсті та породного типу Довжина шерсті напівдовгошерста Особливості шерсті м’яка Підшерсток щільний Забарвлення можуть бути будь-якого забарвлення, звичайного для звичайних домашніх котів, а ось штучні забарвлення, що свідчать про можливу домішку інших порід, наприклад шоколад, лаванда, колор-поїнт або тіппінг, приймають не у всіх федераціях Малюнок колор-поїнт Триколірне так Літера М на чолі так Морда (фільтр) витягнута Розмір вух особливо великі Форма вух округлий кінчик Пензлики на вухах так Очі великі Хвіст (фільтр) довгий Лапи середні Пухнастий хвіст так Схожість схожа на рись

Загальний опис кішка-екстраверт, товариська, врівноважена, упевнена в собі, спокійна, сильна Лагідність не лагідна Дружелюбність доброзичливість доброзичлива Активність активна Грайливість грайлива Ледача ні Слухняна так

Підходить для житлової площі так Підійде для дітей так Складність догляду нескладний догляд Догляд за шерстю досить розчісувати її раз протягом тижня Ступінь линьки линяє не так сильно Гіпоалергенна ні Здоров’я досить хороше, майже не хворіють

Позначки:,
close