Ендометрит у кішок

Ендометрит-процес запального характеру, що з’являється у самок. Локалізація патології в матці. У переважній більшості діагностованих випадків ендометриту, хвороба приходить в період після пологів. Захворювання супроводжується сильним пригніченням і при відсутності своєчасної допомоги дає серйозні ускладнення. Перед тим як починати лікування, при зверненні до ветеринарної клініки, доктор повинен провести перевірку і з’ясувати причину розвитку патології.

Причини розвитку ендометриту у кішок

Розвивається ендометрит у кішок швидко і при несвоєчасній терапії провокує загибель вихованця. Головними факторами, здатними викликати розвиток захворювання, вважаються:

 • Попадання на слизові оболонки, що вистилають статеві органи кішки, а зокрема матку, кишкової палички, протеї, стрептококової і стафілококової інфекції.
 • Травми стінок матки, отримані в результаті родової діяльності.
 • Проблеми зі своєчасним виходом посліду.
 • Гормональний збій на тлі сімейного процесу і початку лактації.
 • Незбалансований раціон тварини.
 • Недолік активності кішки в процесі виношування малюків.
 • Гострі і хронічні захворювання органів знаходяться всередині інфекційного і паразитарного типу.

Ветеринарні фахівці виділяють ряд факторів, які можуть спровокувати розвиток ендометриту – мінеральне голодування (дефіцит потрібних біологічних елементів природного походження в раціоні кішці під час вагітності), недолік вітамінних елементів і слабка фізнагрузка в період виношування кошенят.

Базовою основою, що провокує розвиток запалення, вважається хвороба. Провокують захворювання-кишкова паличка, стафілококова і стрептококова хвороба, клебсієли, псевдомонади і протеї. Нечасто коли основою ендометриту стає один збудник. В основному, це вірусно-бактеріальна хвороба.

Післяпологовий ендометрит у кішки собою являє гострий стан. З’являється на тлі затримки посліду, застосування в процесі пологів нестандартних речовин, що надають негативний вплив на стінки матки і руйнують полісахариди. Власне мукополісахариди займають важливе місце в процесі взаємодії інфекції і слизових оболонок. Спровокувати післяпологовий ендометрит може недостатній тонус матки або ж атонія, а ще затримка виходу лохий (післяпологових виділень крові, тканинних структур матки і слизу).

Є також хронічний тип патології, основою розвитку якого стають порушення балансу гормонів або ж хронічні інфекції статевих шляхів кішки.

Головне місце в факторах, що провокують розвиток ендометриту у кішки, займає імунологічна реакція. У період виношування кошенят і після пологів, навіть у кішок з хорошим імунним статусом, зменшується здатність правильно реагувати на впровадження чужорідних мікроорганізмів.

Симптоми і ознаки хвороби

Процеси запалення, що з’являються на слизовій оболонці, що вистилає матку, розвиваються на тлі впливу патогенних бактеріальних мікроорганізмів, вірусів або простих. Проникнення в родові шляхи патогенів відбувається при затримці виходу посліду, важкому родовому процесі, зниженні тонусу стінок матки.

Дуже часто хвороба проникає на слизові оболонки в процесі коїтусу, при розвитку запалень піхви або шийки матки. Рідше зустрічається вторинне зараження, коли патогени переходять в статеві органи і конкретно матку з інших тканинних структур.

Виникнути ендометрит може не тільки у народжувала кішки, але і у тій, яка не мала зв’язку з котів. Діагностують захворювання частіше у вихованців у віці, ніж у молодих.

Симптоми ендометриту у кішок, що носить хронічний характер, розвиваються потроху, через пару тижнів після закінчення терміну статевої охоти. Через 3-6 тижнів після еструсу у хворої вихованки володар може помітити появу нестандартних (не відмітних для тварини) виділень з області статевої щілини.

Довгий хронічне запалення стінок матки відрізняється симетричним випаданням вовняного покриву в області стегон. Також відзначається зміна пігментації шкіри в даній області. Перш за все, це говорить про порушення гормонального фону.

Гнійний ендометрит гострого типу розвивається швидко. Через пару діб після завершення пологів, тварина починає лихоманити. Відзначається збільшення показників температури тіла, зменшується апетит, кішка може відмовлятися від їжі зовсім, зменшується виділення молока.

З області петлі починає виділятися ексудат слизової консистенції з домішками гною. У більшості випадків виділення рідкі, рясні, з домішками крові, що вказують на розвиток інтенсивного запалення.

Володар кішки помічає виділення з області зовнішніх статевих органів вранці, після сну або ж на підстилці, де лежала вихованка. Процес запалення стінок матки відрізняється рясними виділеннями, які посилюються після того, як кішки полежала, на відміну від процесу запалення, що з’являється на слизових стінках піхви – вагініту. Ознаками ендометриту також вважаються:

 • хворобливість у кішки при пальпації порожнини живота;
 • прийняття тваринам не природної пози, як під час сечовипускання;
 • призовні нявкання;
 • згинання спини.

Вчасно надана допомога тварині на ранній стадії розвитку патології дає можливість зберегти дітородну функцію у кішки.

На перших кроках процес запалення в матці не призводить до руйнування тканин, виходячи з цього процеси обміну будуть збережені. Відсутність лікування провокує розвиток небезпечних складнощів. Хвороба, яка спровокувала ендометрит, потрапляє в фаллопієві труби, і ще в глибокі тканинні структури матки. Як наслідок розвивається безпліддя, піометра, інфікування крові і можлива смерть.

Ендометрит у кішок розвивається в декількох формах. Розділяти:

 • гнійно-некротичну форму ендометриту-для нього характерна гостра форма процесу запалення гнійно-катарального типу слизових оболонок, що вистилають матку);
 • фібринозную форму ендометриту, що відрізняється запальним процесом, що розвиваються на слизовій оболонці матки з виділенням нестандартного ексудату, збагаченого білком-фібрином;
 • катаральну форму ендометриту — для неї отличительно ураження верхньої частини шару слизової оболонки, а ще виділення великої кількості ексудату слизового характеру.

Катаральна форма швидко переходить в фіброзну, а потім гнійно-некротичну. Тому баритися не можна і при появі перших ознак звертатися до ветеринарної лікарні за допомогою. Якщо в будинку крім кішки є інші тварини, рекомендується ізолювати хворого вихованця з метою усунення інфікування здорових.

Діагностика і способи лікування

Лікування ендометриту у кішок має починатися відразу, як тільки з’явилися початкові ознаки патології. Самостійне лікування або відтягування візиту до ветеринара, призводить до розвитку складнощів і неминучого проведення операції з метою видалення інфікованої матки і придатків.

Спеціаліст у ветеринарній клініці проводить ретельний клінічний огляд і збір анамнезу. Потрібно чітко проінформувати доктора з приводу застосування гормональних контрацептивів для кішки (якщо стосується справа родили тварини). Для постановки діагнозу призначаються:

 • загальний клінічний аналіз крові;
 • Біохімія крові;
 • загальний аналіз сечі;
 • Гормональна панель.

В процесі клінічного огляду фахівець проводить забір ексудату, що виділяється з матки з метою установки збудника процесу запалення. Проводитися бактеріальний посів на поживних середовищах не тільки для визначення інфекційного агента, але і для визначення чутливості протимікробних засобів, що застосовуються в подальшому під час консервативної терапії.

Деякі клінічні випадки ендометриту у кішок, вимагають проведення додаткових досліджень-рентгенографічного дослідження або ж діагностики ультразвуком. Це потрібно для візуалізації ступеня збільшення стінок матки і наявності в ній патологічних включень (рідини або тканин).

Як тільки діагноз підтверджений, ветлікар розробляє індивідуальну план лікування. Актуальна терапія дає можливість купірувати процес запалення і не допустити розвиток складнощів при переході запалення в набагато глибокі шари. Подібний стан загрожує життю тварини.

Терапевтичний курс вибирається фахівцем з урахуванням етіологічних факторів, стадії розвитку патології, характеру захворювання і загального стану тварини.

Призначається системне і загальне лікування. Вплив на успішність лікування має ряд моментів, серед яких чільне місце займає вік вихованця, наявність хронічних хвороб органів знаходяться внутрішньо – судинно-серцевої системи, печінки і нирок.

Також фахівець обов’язково відштовхується від бажання власника. Чи планує він в подальшому застосовувати власну тварину в племінному розведенні. Якщо такої необхідності немає, ветеринари рекомендують проводити оваріогістероектомію. Дана операція, спрямована на видалення функції до подальшого продовження роду, передбачає видалення запаленої матки, яєчників і фаллопієвих труб. В результаті це дасть можливість уникнути рецидиву ендометриту і розвитку піометри, що загрожує життю тварини.

Терапія полягає в наступних пунктах:

 • швидке і оперативне видалення гнійного ексудату з маткової порожнини;
 • купірування запалення і припинення діяльності патогенної бактеріальної мікрофлори;
 • посилення тонусу і відновлення здатності м’язових волокон матки до скорочення;
 • збільшення резистентності організму (посилення імунітету).

Збільшення тонусу волокон матки досягається шляхом введення гормональних речовин-окситоцину. Застосовуються також пітуїтрин, Прозерин, Синестрол, Гіфотоцин, Ергометрин. Розчини, що застосовуються у ветеринарному акушерстві та гінекології, дозволяють посилити кровообіг в шарах матки і прискорити процес виведення патологічного ексудату.

Антимікробна терапія в себе включає застосування антибіотиків великого спектру дії. Призначаються антибіотики цефаллоспоринового ряду, а ще системні протигрибкові препарати. Добре себе зарекомендували внутрішньом’язові введення препаратів Суммамед, Метронідазол, Флуконазол. Дозування і тривалість лікування визначає ветлікар, виходячи зі стану тварини і занедбаності патологічного процесу.

Симптоматична терапія спрямована на видалення ознак інтоксикації, що виникає при ендометриті. Хворий кішці наказують інфузійні введення розчинів глюкози і Рінгера-Локка, що дозволяють відновити порушений водно-електролітний баланс.

Збільшення резистентності організму досягається шляхом призначення імуномодулюючих препаратів і вітамінно-мінеральних комплексів. Проводитися терапія препаратами-Риботан, Катозал, Гамавіт. Курс лікування імуномодуляторами повинен становити як мінімум кілька тижнів.

При відсутності відповідної реакції організму на проведення консервативної терапії, доктор приймає рішення своєчасного втручання.

Профілактика ендометриту

Заходи попередження ендометриту у домашніх кішок грунтуються на мінімізації впливу факторів, що провокують розвиток патологічного процесу запалення. Завданням власника вважається:

 • Організація правильного харчування-їжа повинна бути збагачена всіма нутрієнтами, амінокислотами і вітамінно-мінеральними комплексами. Дуже важливо дотримуватися такого харчування в період виношування кішкою потомства.
 • Завершення застосування контрацептивів на основі гормональних речовин, які регулюють статеву охоту у кішки. Ветеринарні фахівці рішуче не рекомендують застосовувати гормональні контрацептиви, так як вони провокують не тільки розвиток ендометриту у кішки, але і більш небезпечних станів – піометра, злоякісні переродження тканин.
 • Часте проведення в’язок тварини.
 • Своєчасні протипаразитарні обробки і вакцинації кішки від самих різних інфекційних хвороб, особливо тих, які мають вплив на репродуктивні органи.

Власникам, які не планують в подальшому отримувати від власної вихованки приплід, пропонують провести стерилізацію тварини відразу ж після досягнення ним дітородного віку.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close