Альтернантера Рейнека

Альтернантера Рейнека - Ветеринар

У природі можна зустріти велику кількість найрізноманітніших рослин. Певні види віддають перевагу життю на суші, низка культур добре себе почувають на воді та в її товщі. Альтернантера Рейнека служить модним оформленням будь-якого акваріума. Щоб домогтися декоративності названої ємності, важливо вміти правильно підбирати для неї рослини і вміти за ними доглядати.

Опис

Флора нашої планети представлена тисячами рослин, які знайшли власне місце й успішно ростуть на придатних для них територіях. Великий пласт у цій групі займають водорості, які знаходяться на водній поверхні або на дні. Альтернантера Рейнека (Alternanthera reineckii) — це водна рослина, яка має гарний вигляд в акваріумах, тому користується більшою популярністю.

Батьківщиною цієї культури вважається Південна Америка, тому оптимальними умовами для зростання є тропічні.

Вирощування цих водоростей в акваріумі має низку позитивних якостей:

 • додаткове насичення води киснем;
 • укриття для риб та інших мешканців акваріума;
 • декоративність;
 • невибагливість щодо ґрунту.

Крім явних плюсів, є у культури і мінус: вона вимагає спеціального догляду, який полягає в правильному освітленні. Якщо кущу не вистачить світла, він змінить колір, після цього скине листя, і якщо нічого не зміниться, то загине повністю.

У природі альтернантера може виростати до 40 см. Рослина має незвичайне забарвлення, тому її активно культивують для розведення в акваріумах. Листя зверху зелене, а виворітний бік — відтінку червоного. Стовбур має міцну будову, на ньому розміщуються парні листочки. Довжина листя становить 5-6 см, а ширина — 1-2 см.

Коріння водорості тонке і розташоване як під ґрунтом, так і на його поверхні, недалеко від листя. Культура живиться корисними для неї елементами і підтримує здатність до життя всієї рослини. Стовбур росте протягом цілого року, йому потрібно дотягнутися до водної поверхні і забезпечити живлення киснем за допомогою листя. Якщо культура перебуває в оптимальних для себе умовах, вона може зацвісти. Термін цвітіння альтернантери припадає на травень-липень.

Привабливість рослини зробила її одним з бажаних об’єктів для розведення в акваріумі. Яскраве забарвлення листя добре виділяє її на тлі інших водоростей. Є велика кількість видів цієї культури, але виключно три різновиди можна вирощувати в акваріумі.

Різновиди

Підбираючи рослини, які прикрашатимуть акваріум і приміщення для житла, необхідно звертати свою увагу на різновиди альтернантери Рейнека. Серед найпоширеніших — такі.

 • Кардиналіс — рослина, яка виростає до 40 см, листя має довгасто-ланцетну форму і подвійне забарвлення: насичено-зелений верх і яскраво-червоний низ. Водорості можуть рости в товщі води, але набагато кращі умови вимагають знаходження верхньої частини культури над водною поверхнею.
 • Лілацина — акваріумна рослина, що має жорсткий і потужний стовбур і красиві листи. Колір останніх змінюється від темно-зеленого зверху до темно-червоного знизу. Довжина стовбура може перевищити 50 см. Підходящою зоною росту в акваріумі вважається поверхня води. Садити культуру варто в груповій посадці з іншими водоростями, доповнюючи фон яскравими фарбами.

 • Чарівна — рослина, яка добре росте в горщику. Стовбур досягає 20-30 см, листи мають овальну форму, вони можуть бути зеленими, червоно-помаранчевими або бордовими.

Найприйнятнішими для акваріума вважаються такі різновиди:

 • розеафолія — водорості, що мають рожеві листи;
 • Парпл Принц — культура з фіолетовим листям;
 • Purple night — рослина з темно-фіолетовим листям.

Крім цього, є й інші різновиди альтернантери Рейнека:

 • лілова;
 • сидяча;
 • сплендида;
 • Бетцика;
 • Розанервіг;
 • Бетзікіана;
 • червона;
 • міні;
 • Кардиналіс.

Вибір тієї чи іншої рослини повинен робитися на основі того, де культура буде рости і які умови для неї можна зробити.

Зміст

Процес вирощування альтернантери Рейнекі нескладний, але вимагає деяких знань. Якщо рослина перебуває у воді, вона прагне досягти її поверхні, але як тільки це відбувається, все листя в товщі води опадає. Щоб красива рослинність була завжди в акваріумі, потрібно весь час стежити за культурою і вчасно підрізати верхівку, щоб вона не опинилася на поверхні. Щоб забезпечити гарний відтінок червоного листя, необхідно встановити яскраве освітлення, бо конкретно цей фактор впливає на відтінок.

Абсолютно необхідною для альтернантери вважається вода. Правильні параметри середовища проживання відіграють важливу роль у процесі розвитку культури. Щотижня потрібно оновлювати не менше 25% води в акваріумі. Відповідною температурою для росту і розвитку вважається 24-30 °C, якщо вода буде прохолоднішою, то водорості стануть додавати в рості досить повільно. Рівень pH має становити 6,2-6,8 одиниць.

Можна заміряти і ступінь жорсткості води. Якщо цей показник буде в межах 2-12? dGH, то альтернантера стане рости краще. Якщо значний час не міняти воду в акваріумі, то культура перестане розвиватися.

Значиму роль для рослини відіграє освітлення, як ми вже говорили. Якщо в акваріум буде спрямоване світло потужністю 0,5 Вт, то цього вистачить для забезпечення необхідних умов існування. Наприклад, якщо потужність складе менше 0,75 Вт, листя буде відтінку зеленого. Щоб домогтися червоного кольору листя, світло має бути яскравим і потрапляти на листя не менше 10-12 годин. Джерело дозволено встановлювати на відстані до 30 см, незайвими будуть промені сонця, які також сприятливо позначаються на зростанні культури.

Тим, хто бажає створити в акваріумі вражаючий і чарівний світ, у якому у рослин листя незвичайних і різноманітних кольорів, необхідно протягом усього дня змінювати освітлювальну потужність: від максимально сильного до слабкого.

На дно акваріума можна насипати великий пісок, верхній шар ґрунту і перлітовий пісок у схожих пропорціях. Ґрунтувальний шар має бути не менше 2 і не більше п’яти сантиметрів. Призначення ґрунту — утримання кореневої системи і самої альтернантери на одному місці.

Щоб домогтися пишного росту і цвітіння акваріумної рослини, її необхідно удобрювати. Альтернантера Рейнека вбирає всі корисні речовини з води, тому підгодовувати культуру необхідно за допомогою рідкого поживного складу на основі азотистих добрив.

Додатковими добавками можуть бути такі.

 • Хелатоване залізо або будь-які інші двовалентні солі заліза, які вносяться раз протягом місяця. Для розчину застосовують 2 мг речовини, які розводять у 10 літрах.
 • Вуглекислий газ, який дає можливість більш брати активну участь у процесі фотосинтезу.

Підживлення краще проводити в лютому, підбираючи для цього будь-які добрива на мінеральній основі, де буде занижений рівень азоту. Якщо неправильно внести добавки, то альтернантера може захворіти. Надлишок калію й азоту призводить до того, що листки починають в’янути, на них з’являються отвори, і через якийсь період часу вони падають. Проблеми з появою можуть бути і в разі дефіциту освітленості.

Ще однією основою порушення росту культури можуть стати шкідники. В акваріумі водоростям загрожують певні види равликів, які поїдають листя, в результаті кущ може померти.

Розмноження

Процес розмноження альтернантери Рейнека залежить від того, де власне культура росте. Найпростіше насаджувати водорості в акваріумі, для цього достатньо відрізати стебло так, щоб на ньому було 4-5 вузлів з листям. Живці залишаються плавати на воді до виникнення коренів. За бажання можна залишити відросточки на власному місці, оскільки вони можуть нормально рости без ґрунту взагалі або ж посадити їх на дні акваріума. Кущики не потрібно розташовувати дуже близько один до одного, оскільки це буде причиною гниття листя і загибелі культури.

Якщо альтернантера вирощується в горщику, то з готової рослини також можна обрізати живець і відразу поставити його в ґрунт. Щоб прискорити зростання, горщик з пагоном замотується в харчову плівку і ставиться під штучне світло. Щойно з’явилося перше листя, плівку можна зняти, і кущик почне розвиватися самостійно. Коли останній піде в бурхливе зростання, потрібно обрізати верхні листочки, щоб почали розростатися бічні пагони.

Альтернативою розмноженню стеблом вважається процес пророщування альтернантери за допомогою листочків. Листок з материнської рослини зрізається і ставиться відразу в ґрунт. Через 3-5 днів з’являється коріння, і листочок проростає на новому місці.

Розмноження за допомогою насіння відбувається досить рідко. При зростанні під водою кущі можуть довго зеленіти, після цього суцвіття відмирають і падають на ґрунт, але прорости рідко можуть.

Насіння має слабку схожість, тому процес розмноження за його допомогою вважається малоефективним.

Позначки:, ,
close