“Війна і мир”: короткий зміст і аналіз

Роман великого російського письменника Льва Толстого «Война и мир», стислий зміст якого ви знайдете в статті, є обов’язковим до прочитання в школі. Не кожному старшокласнику хочеться провести літо, вивчаючи кілька томів нехай і пізнавальної, але складної літератури. Тому простий і короткий опис основних моментів допоможе зрозуміти суть роману.

«Війна і мир»: короткий зміст

Завдяки спільним цінностям, які не підвладні часу, Льву Миколайовичу Толстому вдалося передати народний дух у романі «Війна і мир». Короткий зміст за розділами переповнений деталями, які непросто запам’ятати. Щоб полегшити завдання, ми розбили опис по томах:

Том 1

Цю книгу розділено на три частини, у кожній з яких письменник розкриває події та життя людей у мирний і воєнний час. Шукаєте короткий зміст? «Війна і мир» не найменший за обсягом твір. Однак перед читачем відкриваються цікаво створені талановитим Толстим характери основних персонажів: князя Андрія Болконського, сім’ї Ростових, княжни Марії та інших.

Перша частина (1805 рік) більше присвячена мирному часу. Зібравшись у фрейліни Шерер, гості активно обговорюють Наполеона, і суспільство ділиться на два табори. Князь Андрій Болконський збирається воювати, а син вельможі П’єр Безухов гуляє і гуляє. Обидва вони підтримують Наполеона перед господинею.

У будинку поміщика Ростова свято на честь іменин дочки і дружини. Паралельно граф Безухов перебуває при смерті. Він залишив заповіт, у якому передав спадок позашлюбному синові П’єру.

У другій і третій частинах описуються військові дії під час битви росіян із французами під Аустерліцем. Російською армією керує Кутузов і намагається зробити так, щоб солдати не брали участі в боях. Армія відступає аж до Аустерліца.

Паралельно автор розповідає про службу гусара Миколи Ростова. Під час Шенграбенської битви його ранять, а пізніше нагороджують орденом. Князь Андрій готується до зустрічі армії Наполеона під Аустерліцем. Його завдання — прославитися і взяти головну роль у битві.

У підсумку Наполеон наступає, а російські війська тікають. Князь Андрій разом із батальйоном кидаються назустріч ворогам, його ранять, а пізніше відправляють до місцевих жителів.

Том 2

Цікавить «Війна і мир»? Скільки томів створив письменник? Загалом їх чотири. Другий розповідає про мирне життя та зміну світогляду населення.

Після сварки з дружиною П’єр поїхав до Петербурга і почав розмірковувати про сенс життя. Випадковий попутник познайомив його з масонством, і П’єр прийняв віру. Члени братства закликають героя помиритися з дружиною, але той не готовий повернутися.

Пізніше П’єр вирушив у гості до Андрія Болконського. Після повернення з війни той проживає в Лисих Горах і виховує сина. Його дружина померла під час пологів. П’єр помітив зміни, що відбулися з другом. Поки він гостював у Лисих Горах, зміг оцінити всю важливість дружби та родини.

Далі автор роману-епопеї «Війна і мир» оповідає про Миколу Ростова, який повернувся в полк. Він намагається поліпшити життя солдатів і провідує друзів у лікарні. Незабаром Микола дізнається про підписання мирного договору і замислюється про те, навіщо були всі ці смерті.

Напередодні Нового року вельможі проводять бал, куди вирушають Ростови. Наташа танцює з Андрієм Болконським, а той просить її руки. Вона погоджується, але весілля відкладається на рік. За відсутності Андрія за Наташею починає залицятися Анатоль і навіть збирається її викрасти. Це руйнує узи між Андрієм і Наташею.

Том 3

Описуються військові дії 1812 року. Війська Наполеона наступають, і в Лисих Горах стає небезпечно. Про це Князь Андрій повідомляє батькові, але той не бажає виїжджати з маєтку. Починається бомбардування Смоленська. Старий князь до останнього захищає будинок, зрештою помирає від удару. Андрій Болконський повертається в полк.

Далі описуються події Бородінської битви, де Болконський зустрічається з П’єром. Під час битви Андрія смертельно поранено, і на перев’язувальному пункті він бачить Анатоля, якому ампутують ногу.

У цей час П’єр сміливо б’ється з французами і жахається від виду мертвих тіл. Під час Бородінської битви Наполеон наказує показати портрет сина своїй гвардії. У результаті французи зазнають моральної поразки. Кутузов підтримує бойовий дух солдатів, але розуміє, що вони не в силах захистити Москву. Він дає наказ про відступ.

Роман «Війна і мир», зміст якого вельми цікавий, розповідає, що французи вступають у Москву, але вона порожня.

Під час зборів Наташа Ростова знайшла пораненого Андрія Болконського, який опинився серед інших солдатів. Вона доглядає за ним і прощається. П’єр залишається в Москві та намагається вбити Наполеона. Його плани провалюються, і П’єра заарештовують.

Том 4

Після відступу з Москви Кутузов отримує пропозицію миру від Наполеона, але не дає згоди. Цар Олександр наказує організувати Тарутинську битву. У результаті французькі війська відступили і стали танути на очах. Паралельно Микола Ростов замислюється про одруження з Марією, а його заручини з Сонею розірвані.

Заарештованого П’єра ведуть на допит, а потім на розстріл. П’ятьох убивають, П’єра залишають бранцем доти, доки російські партизани не звільняють усіх. Після повернення додому П’єр сильно хворіє, даються взнаки поневіряння. Незабаром він зустрічає Наташу Ростову, між ними виникає кохання.

В епілозі П’єр і Наташа одружуються, Микола бере за дружину княжну Болконську, і незабаром вони переїжджають у Лисі Гори. Пізніше Наташа з сім’єю гостює у брата, де чоловіки обговорюють невдоволення нинішнім урядом.

«Війна і мир»: аналіз твору

Роман-епопея Льва Миколайовича Толстого переносить читачів у часи наполеонівських воєн і розповідає про життя народу в той непростий період. Велике творіння письменника вже багато років вивчають у школах і перекладали кількома мовами.

Робота над романом тривала з 1863 до 1869 року. Сам автор ставився до нього скептично, як і до багатьох своїх книг. Він не вважав, що створив щось грандіозне, а в одному зі щоденників написав, що суспільство любить його за такі дрібниці, як «Війна і мир».

Ось що необхідно знати про такий видатний твір, як «Війна і мир»:

Спочатку Толстой задумував образ головного героя як декабриста, який повернувся після війни 1856 року. Поступово він зрозумів: щоб краще розібратися в характері героя, потрібно починати з його молодих років. Тому йому довелося ще далі перенестися в часі — у 1812 рік. Звісно, докладне розкриття персонажа потребувало введення додаткових героїв. У романі чітко відстежуються три пори:

 1. Молодість декабристів.
 2. Повстання 1825 року.
 3. Повернення героїв додому після заслання.

Лев Толстой, «Війна і мир» якого є геніальним твором, вирішив зробити наголос на першу частину. Навіть опис цих фактів і подробиць вимагав величезних зусиль.

У романі простежується жанрове різноманіття: тут поєднуються історичні зведення, проглядається психологія і багатогранна характеристика особистостей. Завдяки барвистим епізодам читач може зануритися в історію Росії, а також розібратися у стосунках персонажів. Толстой збирав інформацію, звертаючись до мемуарів учасників.

 • Проблематика роману, жанр.

В аналізі «Війни і миру» важливе місце посідає проблематика. У романі перетинається безліч сюжетних ліній, пов’язаних із долями людей. Повністю охопити проблематику складно, але ми виділили основні моменти:

 1. Сімейні взаємини і родинні зв’язки. На прикладі кількох абсолютно різних сімей Лев Миколайович висловив свою думку про те, якою насправді має бути сім’я. Явну симпатію письменника викликають Ростови і Болконські. Перші живуть в атмосфері любові і гармонії, у всьому підтримують один одного. Другі шанують традиції, честь і відвагу. Явна протилежність — Курагіни, для яких немає нічого святого, вони запросто можуть зрадити близьку людину.
 2. Народ і особистість. Народ у розумінні Толстого — це головна рушійна сила історії. Письменник цінував чесність, порядність, відвагу. Тому в романі описуються патріоти і лжепатріоти. Одні допомагали одне одному, ризикуючи життям. Інші відсиджувалися в штабах, намагаючись поліпшити своє становище.
 3. Людські вчинки. Не дарма в романі показано важкий шлях героїв, які поступово розуміють сенс життя. Один із яскравих прикладів — П’єр Безухов. Проблеми з дружиною, дуель, спосіб життя призводять П’єра до серйозних наслідків. Переломний момент наштовхує героя на роздуми про сенс життя, він знаходить себе в масонстві та допомозі народу.
 4. Вплив особистості на історію. Найяскравішими і найбільш значущими особистостями в романі є Наполеон і Кутузов. Обидва керували масами. Але якщо Кутузов дбав про солдатів і жив інтересами народу, то Наполеон бачив і чув тільки себе, що і призвело до поразки французького війська.

За жанром «Війна і мир» — роман-епопея. Від інших жанрів його відрізняє:

 • великий обсяг твору;
 • масштаб відображуваних подій і проблематики.

«Війна і мир» являє собою складний твір із характерними рисами історичного, соціально-побутового, філософського, батального романів, а також мемуарів і хронік.

 • Тема і композиція.

Подобається письменник Лев Толстой? «Війна і мир» здебільшого розповідає про народ. Письменник критикує війни і вважає їх причиною проблем у соціумі. Люди, вирвані зі звичного життя, повинні вбивати одне одного, терпіти поневіряння. Тут підключається й опис особистості багатьох героїв, які в складні часи розділилися на два табори: одні підтримували народ, інші дбали тільки про себе.

Під час вивчення роману обов’язково потрібно враховувати композицію. Можна помітити, що кожна частина — це окрема історія. Усі сюжети та життя персонажів переплітаються, а кожен том відповідає певним подіям. Отже:

 1. Перший том описує події та життя героїв до і під час війни.
 2. Другий том відображає всі складнощі, з якими стикаються персонажі на шляху до свободи.
 3. Третій том описує військові дії.
 4. Четвертий том — мир і повернення героїв додому.

В епілозі укладені основні факти і подальша доля головних героїв. Батальні сцени в описах вражають реалістичністю. Чітко показані характери таких героїв, як Кутузов і Наполеон. Толстой зобразив їх не просто великими полководцями, а й показав, якими вони були людьми.

 • Головні герої.

Не можна обійти стороною і центральних персонажів, адже їхні особистості описані так яскраво і правдоподібно. Ось вони:

 1. Андрій Болконський. Вольовий і благородний князь, який мріє про військову славу. Показаний як людина з високими моральними принципами, яка шанує свій обов’язок. Після смерті дружини він закохується в Наташу Ростову, але гине на полі брані.
 2. П’єр Безухов. Позашлюбний син графа, він стає законним спадкоємцем. Довірливий молодий чоловік одружується з Елен Курагіною, але незабаром розчаровується. Вона допомагає йому зрозуміти сенс життя. Повернувшись додому, він одружується з Наташею Ростовою.
 3. Наташа Ростова. Талановита і багата графиня, що володіє легким і безтурботним характером. Але її надії руйнує війна. Після невдалого кохання до Болконського Наташа виходить за П’єра.
 4. Микола Ростов. Відважний і енергійний молодий чоловік, який цінує свою сім’ю. Обов’язок кличе його на військову службу, де він проявляє себе гідно. Після закінчення війни одружується з Марією Болконською.
 5. Соня. Племінниця графа Ростова, вона має тихий і м’який характер. Героїня закохана в Миколу, але, дізнавшись про його почуття до Марії, відпускає його.
 6. Анатоль Курагін. Безчесний, але настільки ж красивий Анатоль любить пити і гуляти. Він намагається викрасти Наташу і повінчатися з нею. Під час воєнних дій втрачає ногу.

Ось такий зміст роману «Війна і мир». Якщо ви ще не читали твір у повному обсязі, можливо, вже час до цього приступити. Аналіз сюжету дає змогу зрозуміти, чим керувався Лев Толстой під час створення епопеї.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , ,
close