Трансцендентальна медитація: у чому її особливості та як практикувати

Езотерика

robertss 28.09.2023 Article

Занурення в глибини чистої свідомості, щоб знизити стрес і знайти відповіді на багато запитань у житті, — так уявляється трансцендентальна медитація новачкам. У чому її суть і особливості? Таємниці трансцендентальної медитації розкрив її автор, дослідники Девід Лінч і Рік Ансордж.

Суть і призначення трансцендентальної медитації

Один із найпопулярніших різновидів медитацій став частиною освітнього та оздоровчого процесу в профільних установах по всьому світу. У чому секрет успіху трансцендентальної медитації та які її особливості?

Особливості трансцендентальної медитації

Що таке трансцендентальна медитація? Це природна, така, що не потребує особливих зусиль, безмовна медитація зі зміщенням уваги з активного на абстрактний рівень сприйняття. Вона знижує рівень стресу, дає мозку відпочинок і відновлення. Практика займає зовсім небагато часу, легко стає повсякденним ритуалом.

Народження практики тісно пов’язане з ім’ям Махаріші Махеш Йоги, одного з найближчих учнів гуру Дева Брахаманда Сарасваті, духовного вчителя, шанувальника ведичних традицій в індуїзмі. Махаріші з 1959 і до самої смерті 2008 року засновував і підтримував центри США і Європі, міжнародне товариство, університет і «Ашрам» — центр підготовки вчителів для проведення трансцендентальної медитації.

Серед учнів Махаріші були учасники гурту The Beatles і кінорежисер Девід Лінч, засновник фонду навчання трансцендентальної медитації та автор книжки «Спіймати велику рибу», присвяченої Махаріші, його практиці та програмі «ТМ-Сідхі».

Чим відрізняється трансцендентальна медитація від звичайної? Вона не потребує особливих зусиль, проводиться в безмовності з постійним повторенням в розумі особистої мантри. Це найпопулярніша, найрезультативніша і нерелігійна техніка медитацій.

Коли потрібна трансцендентальна медитація

Різні види медитативних технік призначені для вирішення різних завдань, як-от розслаблення, відновлення, заспокоєння або перехід до сну. Трансцендентальна медитація підходить усім без винятку, кожен охочий може навчитися і практикувати щодня. Практика дає змогу:

 1. Повністю позбутися стресу. Впоратися з депресією.
 2. Пізнати досвід і знання вищих станів свідомості.
 3. Розслабити тіло і нервову систему, зануритися в стан глибокого відпочинку.
 4. Зміцнити психіку, відновити сили, підвищити життєвий тонус.
 5. Зміцнити імунітет.
 6. Усунути безсоння і порушення сну.
 7. Розкрити творчі здібності.
 8. Розвинути розумові здібності, прийняти правильне рішення.
 9. Позбутися залежності (куріння, алкоголь, наркотики).
 10. Підвищити самооцінку та особисту ефективність.

Поняття трансцендентальної медитації говорить саме за себе: у перекладі з латинської воно означає ‘той, хто переступає, виходить за межі’. Вона розширює свідомість, стираючи межу між свідомістю і підсвідомістю, дає змогу досягти стану тиші та спокою.

Рік Ансордж вважає, що регулярна медитація зменшить хронічний біль, тривогу, високий кров’яний тиск, рівень холестерину та потребу в медичних послугах. Завдяки їй безліч людей зробили своє життя кращим, якіснішим і повноціннішим.

Правила трансцендентальної медитації

Як і будь-яка наука, медитація вимагає виконання правил. У трансцендентальної медитації вони свої, особливі, сповнені сенсу і важливості.

Що потрібно робити під час медитації

Як практикувати трансцендентальну медитацію? Потрібно всього 20 хвилин вранці та ввечері (до вечері), щоб увійти в стан досконалої нерухомості та заспокоїти розум. Правильне читання мантри дає змогу досягти свідомості абсолютної тиші, зробити свідомість чистою, а тіло — легким і невагомим.

Практика має свої особливості:

 1. Дуже проста й доступна кожному.
 2. Природна і не потребує особливих зусиль, мотивації або контролю.
 3. Не належить до релігії або філософії.
 4. Не змінює звичний спосіб життя.
 5. Не потребує віри та поклоніння.

Для проведення практики необхідно зробити таке:

 1. Засічіть 20 хвилин на годиннику, встановіть будильник.
 2. Зручно розташуйтеся на стільці або в кріслі. Можна сісти по-турецьки або лягти на підлогу.
 3. Повільно заплющте очі, відчуйте тіло. Відчуйте свій хребет, хвилю, що проходить від потилиці до чола, по обличчю, щоках, підборідді, вниз до кінчиків пальців на ногах і руках.
 4. Пропустіть хвилю у зворотному порядку, відчуєте, як тіло стало важким, ватним.
 5. Повністю видихніть повітря, затримайте дихання, вдихніть повітря, відчуйте тепло в сонячному сплетінні.
 6. Повільно про себе скажіть мантру «Ом» на видиху або особисту мантру, запропоновану вчителем. У цей час переміщайте увагу з сонячного сплетіння на груди, горло і верхівку.
 7. Знову вдихніть і повторюйте цикл багато разів.
 8. Поступово в процесі проспівування мантри, думки покинуть голову, залишиться чиста свідомість і мантра.
 9. Завершіть практику за будильником, відкрийте очі.

Під час практики можна уявляти, як хвороби залишають тіло, воно наповнюється енергією прани на вдиху, стає сильним, спритним, здоровим.

Що не можна робити в процесі трансцендентальної медитації

Потужна техніка має особливі правила. Основні з них звучать так:

 1. Щоб офіційно практикувати цей вид медитацій, потрібно пройти спеціальне навчання у майстрів, підготовлених послідовниками Махаріші.
 2. Тому, хто готовий медитувати, потрібно отримати власну мантру. Мантри беруть із санскритських джерел, підбираючи їх відповідно до віку, статі або особистих якостей людини, розкритих під час інтерв’ю.
 3. Особисту мантру не можна розповідати нікому, оскільки вона є межею, що розділяє внутрішній світ із зовнішнім.

Багато хто пробує медитувати самостійно, використовуючи інформацію з відкритих джерел і універсальну мантру «Ом». Це допускається, але не гарантує такого ефекту, як традиційне семиступеневе навчання з майстрами трансцендентальної медитації. Тим, хто хоче пізнати саму її суть, рекомендують знайти послідовника-практика традицій Махариші й отримати ініціацію.

Трансцендентальна медитація — це перехід із буття в стан йогічного польоту, неспання, спокою, що веде до особистісного зростання і поліпшення якості життя. Воно доступне кожній людині, готовій змінити себе і повірити у звичайне диво.

Трансцендентальна медитація — це один зі способів заспокоїти свідомість, узяти під контроль думки, допомогти тілу впоратися зі стресами. Щоденні практики медитації міцно увійдуть у звичку всіх, хто готовий змінити життя на краще.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Ярослав: значення імен, характер і доля його володаря

Бурштин: магічні властивості, цікаві факти про камінь

Січень: знак зодіаку на початку та наприкінці місяця

Ера Водолія: що на нас чекає і скільки триватиме нова епоха

Енергетичний вампір: як розпізнати і захиститися від його впливу

Емілія: значення імені, характер і доля

Позначки:, , , , , , , ,
close