Фільми про Афганістан і Чечню: добірка найкращих картин

Художні фільми про Афганістан і Чечню оповідають про трагічні події, що відбулися порівняно недавно. Багато з них засновані на реальних історіях, але не всі можуть вважатися вдалими. У добірці представлено найкращі фільми про Чечню і Афганістан, які отримали високі оцінки глядачів і критиків.

«Афганський злам» (1991)

Фільм, знятий ще за радянських часів Володимиром Бортком, до нашого часу залишається одним із найкращих у своїй категорії. Він отримав досить значну оцінку на ресурсі IMDb — 7 балів з 10 можливих.

У головних ролях знялися:

 • Мікеле Плачідо («Шопен»);
 • Тетяна Догілєва («Хто, якщо не ми»);
 • Михайло Жигалов («Єрмак»).

Картина розповідає про події, які відбуваються безпосередньо перед виведенням Радянської армії з Демократичної Республіки Афганістан. За сюжетом до десантного підрозділу, що перебуває під командуванням майора Бандури, приписують випускника військового училища.

Молодий лейтенант Стеклов — син авторитетного воєначальника. Його прибуття до Афганістану — це не більше ніж виверт, який у перспективі дає можливість просунутися по службі та отримати статус учасника бойових дій. Однак події розвиваються інакше, і далеко не всім героям картини вдається дожити до повернення на Батьківщину.

«Кавказький бранець» (1996)

Аж ніяк не всі фільми про війну в Чечні зняті в жанрі бойовика. Режисер Сергій Бодров створив 1996 року картину, що вільно переказує класичний сюжет оповідання Льва Толстого «Кавказький бранець». Фільм отримав найвищі оцінки на IMDb. Нині його рейтинг становить 7,5 бала.

У головних ролях:

 • Олег Меньшиков («Польоти уві сні та наяву»);
 • Сергій Бодров-мол. («Брат»);
 • Джемал Сіхарулідзе («Дайте книгу скарг»).

Фільм оповідає про першу війну в Чечні. Герої — два російських військових (Саня — прапорщик і Ваня — солдат). Їх тримає в полоні Абдул-Мурат. Горець сподівається обміняти хлопців на свого захопленого росіянами сина. Поки ж полонені допомагають по господарству.

Іван незабаром помічає, що донька господаря Діна виявляє до нього інтерес. Між ними зав’язуються стосунки. Але чи довго молоді люди зможуть насолоджуватися взаємним коханням?

Фільми про Чечню: «Чистилище» (1997)

Картина, знята Олександром Невзоровим, навіть через майже чверть століття залишається вельми популярною. Її оцінка на сайті IMDb становить 6,9 з 10 можливих. Додатковою перевагою фільму слід вважати і акторський склад. Головні ролі виконали:

 • Віктор Степанов («Михайло Ломоносов»);
 • Дмитро Нагієв («Кат»);
 • В’ячеслав Бурлачко («Помаранчева любов»).

Перераховуючи фільми про чеченську війну, цей пропустити неможливо. Події в драмі показані з величезною реалістичністю. Дія відбувається в першу військову кампанію. Російська армія штурмує столицю Ічкерії. Один з її підрозділів закріплюється в міській лікарні.

Загін виявляється блокованим у будівлі. Його командир, поранений і майже осліплий полковник Суворов, намагається домовитися з чеченцями по рації, але ті налаштовані рішуче. На допомогу російському загону висуваються спецпризначенці ГРУ.

«Блокпост» (1998)

Шукаєте бойовики про Чечню? Режисер Олександр Рогожкін зняв цікаве кіно в цьому жанрі. Його оцінка на IMDb дуже висока — 7,2 бала. У картині зіграли:

 • Андрій Краско («Сестри»);
 • Сергій Гусинський («Особливості національного полювання»);
 • Денис Кирилов («Поховайте мене за плінтусом»).

Йде 1996 рік. Добігає кінця перша чеченська війна. Загін російської армії проводить рейд в одному з гірських аулів, але завершити його не встигає через трагічну випадковість.

Відбувається наступне: військові заходять у будинок, де в цей же момент дитина вдаряє по детонатору протитанкової міни. Під час вибуху хлопчик гине, і жителі вирішують, що в усьому винні військовослужбовці. Виникає перестрілка, під час якої поранили жінку і вбили місцевого дільничного.

Щоб не нервувати місцевих жителів, усіх російських військових, які брали участь в інциденті, переводять в інший населений пункт. На новому місці життя вже практично мирне, солдати розслабляються, але, як виявляється, зарано.

Фільми про Афганістан: «9 рота» (2005)

Федір Бондарчук зняв за свою творчу кар’єру чимало цікавих фільмів, але тільки «9 рота» отримала високу оцінку. На ресурсі IMDb фільму поставили 7,1 бала з десяти. Одну з ролей Бондарчук виконав особисто.

Інших головних персонажів зіграли:

 • Олексій Чадов («Висота 89»);
 • Іван Кокорін («Довге прощання»);
 • Артем Михалков («Сибірський цирульник»).

Події, показані в картині, відбуваються напередодні виведення обмеженого контингенту радянських військ і ДРА. Семеро нещодавно призваних солдатів, ледь встигнувши пройти курс молодого бійця, опинилися в Афганістані.

Тут вони приписуються до дев’ятої роти 345 десантного полку. Командир їхнього відділення — прапорщик Дигало. Через деякий час дев’ятій роті доручають прикривати дорогу, якою планується перекидати війська. Незабаром з’являються душмани, і починається кровопролитна оборона висоти 3234.

«Війна Чарлі Вілсона» (2007)

Американська стрічка, знята Майком Ніколсом, дає змогу поглянути на війну в Афганістані під дещо іншим кутом. У головних ролях знялися:

 • Том Генкс («Ізгой»);
 • Джулія Робертс («Красуня»);
 • Філіп Сеймур Гоффман («Великий Лебовські»).

Драматичний фільм заснований на біографії техаського конгресмена Чарльза Вілсона. Цей чоловік бездумно насолоджувався життям, поки одного разу не вирушив до Пакистану, щоб виконати прохання однієї знайомої.

Тут він відвідує табір афганських біженців. Страждання останніх змушують Вілсона перейнятися симпатією до повстанців, які воюють з режимом Бабрака Кармаля і запрошеними ним у країну військами СРСР.

Повернувшись до Америки, конгресмен разом із ЦРУ готує програму фінансування афганської опозиції, завдяки якій та отримує можливість обзавестися сучасною зброєю.

Картина на IMDb отримала 7 балів, ресурс Rotten Tomatoes дав 82% позитивних відгуків.

«Леви для ягнят» (2007)

Фільм режисера Роберта Редфорда на ресурсі IMDb має оцінку 6,2 бала, на Rotten Tomatoes він отримав тільки 27% позитивних відгуків. У картині зіграли:

 • Меріл Стріп («Мости округу Медісон»);
 • Том Круз («Місія нездійсненна»);
 • Майкл Пенья («Людина-мураха»).

Цей нетривіальний драматичний фільм зітканий із трьох сюжетних ліній. Перша розповідає про респектабельного сенатора Джаспера Ірвінга. Політик в інтерв’ю журналістці Жанін Рот докладно розповідає про новий підхід Вашингтона до війни в Афганістані. Ірвінг намагається справити на співрозмовницю сприятливе враження, але та зберігає скептицизм.

Друга сюжетна лінія розповідає про професора політології Меллі. Він переконує свого студента, який вирішив піти з коледжу, продовжити навчання. Як негативний приклад Меллі згадує двох студентів, які покинули навчальний заклад і пішли в армію.

У третій лінії глядачеві розповідають про тих самих двох колишніх студентів, які намагаються реалізувати нову стратегію Ірвінга в Афганістані і вижити.

«No comment» (2015)

Картина Артема Темнікова розповідає про Чечню. Фільми такого плану зустрічаються нечасто, оскільки розповідають вони не стільки про війну, скільки про людей, які опинилися на лінії зіткнення.

Оцінка у «No comment» досить висока: на IMDb йому поставили 6,2 бала. Зіграли в драмі:

 • Олександр Новин («Час перших»);
 • Леонард Проксауф («Біла стрічка»);
 • Дмитро Журавльов («Стукач»).

Німець Томас покохав туркеню і змінив заради неї віру та ім’я. Тепер його звуть Хамза. Він вирушає в Чечню на війну, але вже після першого зіткнення розуміє, що нездатний стати бойовиком. У поїздці його постійно супроводжує мініатюрна відеокамера.

Другий головний персонаж — Олексій Басаргін. Він служить у російській армії у званні капітана. У Олексія закінчується відрядження в гарячу точку, і він уже передчуває зустріч із коханою дружиною і сином.

Басаргін також знімає все, що відбувається навколо, на камеру. Випадок зводить обох героїв безпосередньо біля входу в секретне лігво терористів.

«Братство» (2019)

Військові фільми про Афганістан знімають зараз дедалі рідше. Тому картина Павла Лунгіна не могла пройти непоміченою. Фільм отримав досить непогану оцінку на IMDb — 5,8 бала. Головні ролі в ньому виконали:

 • Кирило Пирогов («Триптих»);
 • Ян Цапник («Привид»);
 • Віталій Кіщенко («Мисливці за діамантами»).

Починається виведення радянських військ з Афганістану. Командування однієї дивізії намагається узгодити свій відступ із моджахедами, які утримують перевал Саланг.

Однак ті захоплюють льотчика, і переговорам загрожує зрив. Начальство зволікає, не бажаючи псувати стосунки з бойовиками. Група розвідників, які вважають, що своїх кидати не годиться, вирішує організувати порятунок пілота.

Всі представлені в добірці фільми про Афганістан і Чечню отримали хороші оцінки як з боку глядачів, так і критиків. Обирайте картини до душі та насолоджуйтеся переглядом.

 • Росія
 • Афганістан

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

Позначки:, , , , , , ,
close