Джейн Гокінг: що відомо про дружину фізика Стівена Гокінга

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Стівен Гокінг відомий світу не лише як видатний фізик другої половини ХХ століття. Не менш унікальною була і його боротьба за життя та можливість працювати. Його покохала і стала дружиною дивовижна жінка, яка відіграла величезну роль у реалізації Гокінга як ученого.

Біографія Джейн Гокінг

Хто така Джейн Гокінг? Джейн народилася в сім’ї Берил і Джорджа Вайлдів 1944 року в графстві Гартфордшир. Вона виросла глибоко віруючою людиною з гуманітарним складом розуму. Після закінчення школи Джейн вивчала іноземні мови та літературу в коледжі при Університеті Лондона.

Що відомо про Джейн Гокінг? Уже будучи одруженою і багатодітною матір’ю, вона кілька років працювала над докторською дисертацією з середньовічної іспанської поезії. У 1981 році захистила її та отримала докторський ступінь. У планах Джейн було викладати в Кембриджі.

Заміжжя та діти

Юною дівчиною Джейн зустріла свою долю, головною подією її життя стало заміжжя і сім’я. Як вона стала дружиною майбутньої знаменитості? Про це сама Джейн розповіла в книзі «Бути Гокінгом».

На сторінках книжки жінка з англійською педантичністю описала життя зі Стівеном Гокінгом, починаючи зі знайомства 1963 року. Її згода вийти за нього заміж практично повернула вченого до життя після того, як йому поставили діагноз про невиліковну хворобу. Їхній шлюб тривав 25 років.

Скільки дітей у Джейн Гокінг? У родині народилося троє дітей:

  • Через два роки шлюбу, у 1967, народився первісток Роберт.
  • Донька Люсі з’явилася 1970-го.
  • Третя дитина, син Тімоті — 1979-го.

Народження дітей змусило Джейн повністю присвятити себе турботам про чоловіка і малюків. Це ставало дедалі важче, бо догляд за чоловіком ускладнювався, а сторонньої допомоги він не хотів. Народження третьої дитини в той час, коли вона практично перетворилася на доглядальницю, ввергло її в депресію.

Стан Джейн поліпшувався, коли вона відволікалася від непосильних домашніх турбот і співала в церковному хорі. Керував хором музикант Джонатан Джонсон, який закохався в Джейн. Він став допомагати їй із сімейними проблемами і перетворився на друга сім’ї.

Джейн ще раз врятувала Стівена через 20 років. У 1985 році під час поїздки Швейцарією він переніс важку пневмонію. Іноді стан так погіршувався, що не залишалося надії. Але Джейн навідріз відмовилася від пропозиції медиків відключити хворого від системи життєзабезпечення. Вона ж наполягла, щоб його на спеціальному літаку переправили в Кембридж, де англійські лікарі повернули вченого до життя.

У 1990 році подружжя вирішило жити окремо, а ще через 5 років офіційно розійшлося. Джейн через два роки після розлучення зі Стівеном вийшла заміж за Джонатана Джонса, але продовжувала допомагати першому чоловікові в його роботі.

Чим відома Джейн Гокінг?

Жінка стала відома не лише як дружина знаменитого фізика, а й як англійська письменниця та викладачка. Вона написала дві книги про своє життя:

  1. «Бути Гокінгом. Історія життя Стівена Гокінга, розказана його дружиною» (1999). У ній вона зробила спробу зрозуміти особистість генія, його надлюдські спроби осягнути неосяжне, охопити розумом Всесвіт, вивести його загальні закони.
  2. У 2007 році вийшла оновлена книга «Моє життя зі Стівеном Гокінгом». Це історія життя поруч із ним, яке складалося і з моментів щастя, і з безлічі труднощів. Це розповідь про те, як хвороба чоловіка прирекла на страждання не тільки його самого, а й її. У книжці звучить образа, що ніхто не вірив у її самовіддачу, лунали звинувачення, що вона отримує користь від його слави.

Другу книгу було екранізовано. Фільм «Всесвіт Стівена Гокінга» здобув визнання і хороші відгуки, був номінований на премію «Оскар». У рецензії The Guardian писали, що унікальна історія про боротьбу любові з хворобою змушує нервувати, але й вселяє оптимізм. Сама авторка екранізованих мемуарів вважала, що показані в ньому її взаємини з чоловіком сповнені неточностей.

Сімейне життя Джейн і Стівена Гокінґа

Знайомство пари відбулося в їхньому рідному місті Сент-Олбансі на новорічній вечірці в січні 1963 року. Це детально описала Джейн у своїй першій книзі.

Витончений юнак у чорному оксамитовому піджаку та з червоною краваткою-метеликом привернув її увагу історіями, які розповідав. Вона слухала як зачарована, відчуваючи тяжіння до молодої людини, яка мала таке почуття гумору і незалежність. Потім він запросив її на вечірку на честь дня народження — йому виповнився 21 рік.

Незабаром пара заручилася. Майже одночасно Стівен пройшов медичне обстеження, в результаті якого було поставлено діагноз про невиліковну хворобу, яка вела до повного паралічу. Лікарі передрікали, що він проживе буквально кілька років. Стівен вирішив розірвати стосунки з Джейн без пояснення причин, але вона дізналася про діагноз від друзів.

Любов тендітної дівчини вивела Стівена з депресії. У 1965 році вони одружилися. Перші роки шлюбу вони вели практично повноцінне життя, сповнене сімейними радощами і його науковою роботою. Дивно, але хвороба прогресувала повільно. Він прожив із цим діагнозом ще понад 50 років, хоча з часом повністю втратив можливість рухатися і говорити.

Чверть століття тривало подружнє життя цієї пари. Про нього повідала не тільки Джейн у спогадах, а й сам Стівен Гокінг у книзі «Моя коротка історія. Автобіографія». Розповідь про наукову роботу супроводжується розповіддю про роки спільного життя, а також про ту значну роль, яку зіграла в ньому Джейн.

Стівен Гокінг згадує, що початок його наукових досліджень збігся з виявленням невиліковної недуги. Звістка, що йому залишилося кілька років життя, вразила його і викликала депресію. Але приблизно в цей період він знайомиться з Джейн Вайлд, і це змінило його життя. Вона дала йому сили продовжувати жити.

Спочатку заручини з Джейн, потім одруження змусили Стівена працювати на повну силу. Він отримав стипендію від університету, що дало можливість зіграти весілля і провести медовий місяць, який, щоправда, тривав лише тиждень.

Джейн супроводжувала чоловіка в його поїздках, організовувала його участь у наукових конференціях. Народження первістка не змінило сформований порядок. Але Джейн при цьому сильно втомлювалася. Стівен переживав, що через хворобу не може їй належним чином допомагати в догляді за немовлям.

Кілька років родина жила у США, де тривала наукова робота Стівена. Там у Каліфорнії народилася друга дитина — донька Люсі. Хвороба чоловіка повільно, але прогресувала. Після повернення до Англії, до свого старого будинку, Стівен виявив, що не може впоратися навіть із підйомом сходами, тому довелося орендувати апартаменти на першому поверсі.

Чому розпався шлюб Стівена і Джейн Гокінг? Після народження третьої дитини у Джейн почалася депресія. Стівен Гокінг пише у своїй книзі, що причиною її розладу був страх, що він скоро помре. Вона хотіла знайти людину, яка б допомагала їй із дітьми, можливо, одружилася б із нею після смерті чоловіка. Так у їхньому житті з’явився Джонатан Джонс. Такий поворот подій не тішив Стівена, але він змирився, розуміючи, що хтось має подбати про дітей, коли його не стане.

Близькість дружини з цією людиною ставала дедалі очевиднішою. Стівен пише, що це виводило його з рівноваги, він не хотів із цим миритися. У 1990 році він прийняв рішення переїхати на іншу квартиру зі своєю доглядальницею, з якою незабаром одружився. Джейн вийшла заміж за Джонатана Джонса.

Можливо, саме любов і самовідданість цієї жінки відсунули на роки зазвичай стрімкий перебіг небезпечної хвороби. Були паралізовані всі м’язи Стівена Гокінга, але мозок продовжував посилено працювати, він став відомим ученим у галузі космології, астрофізики. Людство отримало завдяки йому нові знання про будову Всесвіту.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Католицьке Різдво: коли святкують, традиції, відмінності від православного

Книги для підлітків: топ-10 захопливих творів

Кольсайські озера: де розташовані, як доїхати та що подивитися

Позначки:, , , , , , , , ,
close