12 найкращих порад щодо посадки та вирощування чудових помідорів

Олександра Джонс — завзята городниця та майстер-садівниця, яка пише про кімнатні рослини, садівництво та сталий розвиток зі свого будинку у Філадельфії. Вона має 10-річний досвід садівництва та п’ять років професійної письменницької діяльності.

Марі Яннотті — садівниця, яка займається садівництвом все життя, і ветеран садівництва з майже тридцятирічним стажем. Вона також є автором трьох книг про садівництво, фотографом рослин, оратором і колишнім викладачем садівництва Корнельського кооперативного університету. Статті Марі про садівництво публікуються в газетах і журналах по всій країні, вона давала інтерв’ю для радіостанції «Марта Стюарт», Національного громадського радіо і написала численні статті.

Сара Скотт — фактчекер і дослідниця, яка працювала в індустрії індивідуального житлового будівництва у сфері продажів, маркетингу та дизайну.

Помідори — одна з найпопулярніших рослин для вирощування на городі. При правильному догляді та дотриманні кількох корисних порад ваші томати дадуть смачні, стиглі плоди. Хитрість вирощування чудових на смак помідорів полягає у виборі найкращих сортів, правильному запуску рослин та контролюванні проблем до того, як вони виникнуть.

Почніть з цих перевірених часом порад щодо вирощування томатів, щоб зібрати соковитий, щедрий урожай цього року.

Виберіть правильний сорт томатів

Дві основні категорії томатів — індетермінантні та детермінантні. Індетермінантні томати плодоносять безперервно протягом усього сезону, в той час як детермінантні дозрівають майже всі одночасно. Детермінантні помідори чудово підходять для приготування соусу або сушіння, а оскільки вони мають тенденцію досягати меншого розміру при дозріванні, вони краще підходять для контейнерної посадки. Індетермінантні помідори, серед яких є багато сімейних сортів, краще підходять для безперервного збору врожаю протягом усього літа. Також слід враховувати, скільки часу потрібно для дозрівання томатів. Томати поділяються на ранньостиглі, середньостиглі та пізньостиглі. У холодному кліматі шукайте ранньостиглі томати, які були виведені для того, щоб добре рости в прохолодну погоду.

Забезпечте багато світла

Розсада томатів потребує сильного прямого світла. Якщо ви не вирощуєте їх у теплиці, найкращим варіантом буде використання штучного освітлення протягом 14-18 годин щодня. Щоб розсада не витягувалася, тримайте молоді рослини на відстані лише кількох сантиметрів від флуоресцентних ламп для вирощування. У міру росту розсади вам потрібно буде піднімати рівень освітлення (або опускати рослини). Коли ви будете готові висадити розсаду на вулицю, оберіть для неї найсонячнішу частину вашого городу. Висаджуючи розсаду в саду, оберіть місце, яке отримує щонайменше 6-8 годин повного сонячного світла. Помідори потребують сонця, щоб добре рости і плодоносити.

Увімкніть вентилятор

Рослини томатів повинні рухатися і гойдатися під вітром, щоб розвинути сильні стебла. Це відбувається природним чином на відкритому повітрі, але якщо ви висаджуєте розсаду в закритому ґрунті, вам потрібно забезпечити певну циркуляцію повітря. Створіть вітерець, увімкнувши вентилятор на 5-10 хвилин двічі на день. Інший варіант — ворушити рослини томатів, обережно проводячи рукою взад-вперед по їх верхівках протягом декількох хвилин, кілька разів на день.

Забезпечте належні умови ґрунту

Перед посадкою переконайтеся, що ваш ґрунт може забезпечити належні умови для томатів. Томати віддають перевагу слабокислому ґрунту з рН від 6,2 до 6,8. Ви можете перевірити рН ґрунту в домашніх умовах або отримати тест ґрунту в місцевій консультативній службі. Аналіз ґрунту також виявить дефіцит поживних речовин. Перед посадкою помідорів внесіть компост у ґрунт. Ви також можете підживити посадки компостом в середині сезону, щоб додати поживних речовин. Інший варіант — вносити добриво, спеціально розроблене для томатів, кожні два тижні протягом вегетації, починаючи з моменту посадки. Помідори є важкими живильними рослинами і потребують постійного джерела поживних речовин.

.

Висаджуйте в потрібний час

Висаджуйте помідори у відкритий ґрунт, як тільки мине загроза заморозків у вашій зоні вирощування, а температура ґрунту становитиме щонайменше 60 градусів. Найкраще дочекатися, поки нічні температури не перевищать 50 градусів, щоб висаджувати томати на вулицю. Загартуйте розсаду томатів, вирощену в закритому ґрунті, щоб допомогти їй адаптуватися перед висадкою.

Прикопайте стебла

Висаджуйте рослини томатів глибше, ніж вони були посаджені в горщиках. Заглиблюйте їх до кількох верхніх листків. При такій посадці помідори зможуть розвинути коріння по всьому стеблу. Чим більше коріння, тим сильніша рослина. Ви можете викопати глибоку яму або просто вирити неглибоку траншею і покласти рослину боком. Вона швидко випрямиться і почне рости до сонця. Тільки будьте обережні, щоб не вбити кілок або клітку для томатів у закопане стебло.

Глибоко поливайте щотижня

Поливайте рослини томатів глибоко і регулярно, поки плоди розвиваються. Під час спекотних посушливих періодів їм може знадобитися більше води. Якщо ваші рослини починають виглядати зів’ялими протягом більшої частини дня, дайте їм попити. Якщо немає дощів, плануйте щотижня підливати рослини приблизно на дюйм води. Поливайте біля основи рослини або використовуйте шланг для змочування. Уникайте розбризкування води на листя, це може призвести до захворювання. Після того, як плоди почнуть дозрівати, полив можна зменшити. Зменшення кількості води допоможе рослині сконцентрувати цукри, що сприятиме кращому смаку плодів. Не затримуйте воду так сильно, щоб рослини постійно в’янули і відчували стрес, інакше вони скинуть свої квіти і, можливо, плоди.

Коротка порада

Нерегулярний полив може призвести до загнивання кінчиків квіток (дефіцит кальцію), розтріскування та розщеплення. Переконайтеся, що ваші рослини отримують від 1 до 1,5 дюймів води на тиждень.

Мульчуйте помідори після того, як ґрунт прогріється

Зачекайте з мульчуванням, поки земля не прогріється. Хоча мульчування зберігає воду і запобігає потраплянню ґрунту і хвороб, що передаються через ґрунт, на рослини, воно також затінює і охолоджує ґрунт. Як тільки температура залишиться теплою, ви можете додати шар мульчі, щоб зберегти вологу.

.

Не перевантажуйте розсаду томатів

Дайте розсаді томатів достатньо місця для розгалуження, прорідивши розсаду до однієї сильної рослини в комірці або невеликому горщику. Вирізайте слабші, менші саджанці на користь кращих, щоб забезпечити рослинам томатів достатньо місця. Тіснота пригнічує їх ріст, що викликає стрес у рослин і може призвести до хвороб у майбутньому. Пересаджуйте розсаду томатів у власні 4-дюймові горщики незабаром після того, як у неї з’являться перші справжні листки. Обов’язково загартовуйте розсаду перед висадкою в сад.

Надайте підтримку

Коли рослини томатів досягнуть 10-12 дюймів заввишки, забезпечте їм підтримку. Використовуйте клітки для томатів, шпалери, дерев’яні або металеві кілки зі зв’язками або інші міцні опори, щоб утримувати рослини у вертикальному положенні. Індетермінантні томати зазвичай потребують міцнішої опори, ніж детермінантні сорти, але кілки або клітки можуть допомогти детермінантним томатам стояти прямо після того, як вони дадуть плоди.

Видаліть нижнє листя

Після того, як ваші рослини томатів досягнуть 2-3 футів заввишки, видаліть листя з нижньої частини стебла. Це найстаріше листя, і воно зазвичай першим уражається грибком. Оскільки ці листки розташовані близько до землі, вони можуть легко контактувати з патогенами, що переносяться з ґрунту. Видалення їх може запобігти грибковим захворюванням. Обов’язково дезінфікуйте ножиці для стрижки між рослинами, щоб уникнути поширення хвороб. Також може допомогти щотижневе обприскування компостним чаєм.

Видаляйте присоски, щоб отримати більше помідорів

Видаляйте пагони, які розвиваються в паховому з’єднанні двох гілок. Прищипуйте або обрізайте їх, коли вони не перевищують трьох дюймів завдовжки. Вони не будуть плодоносити і можуть забирати енергію у решти рослини. Ви можете укоренити пагони томатів у воді, щоб виростити додаткові рослини.

Як збирати та зберігати помідори

Коли збирати помідори, залежить від того, чи ви посадили ранні, середні або пізні помідори. Ранньостиглі томати дозрівають через 40-70 днів, середньостиглі — через 60-70 днів, а пізньостиглі — через 80-100 днів після посадки.

Помідори готові до збору, коли плоди мають достатній розмір і повністю забарвлені. Шкірка повинна бути гладкою і блискучою, з еластичною, але твердою на дотик шкіркою. Вони легко відриваються від рослини. Якщо вам доведеться сильно тягнути, це ознака того, що плід ще не зовсім готовий.

Помідори, які під час збору повністю зелені, ніколи не дозріють належним чином, але ви можете використовувати їх у рецептах як зелені помідори. Щоб дозволити частково стиглим плодам дозріти далі, зачекайте, поки вони набудуть основного кольору, і скрутіть або зріжте їх з лози. Дайте дозріти в паперовому пакеті на столі. Чекати до повного дозрівання плодів може означати віддати частину врожаю на поталу шкідникам, наприклад, білкам.

Зберігайте помідори при кімнатній температурі. Температура в холодильнику не дасть недозрілим плодам дозріти належним чином. Втім, повністю стиглі помідори можна покласти в холодильник на 2-3 дні, але вони будуть смачнішими, якщо перед вживанням повернути їх до кімнатної температури.

Чи потрібно додавати сіль Епсом до помідорів?

Якщо тільки аналіз ґрунту не покаже, що у вашому саду є дефіцит магнію. Вважається, що сіль Епсома запобігає появі фітофторозу у томатів, але це міф. Кінцева гниль викликана дефіцитом кальцію, а не дефіцитом магнію. Додатковий магній у солі Епсома може сприяти виникненню фітофторозу, перешкоджаючи рослинам засвоювати кальцій.

Що робить перекис водню для рослин томатів?

Дехто рекомендує використовувати перекис водню для боротьби з хворобами рослин томатів, але це ще один садовий міф. Дослідження показали, що перекис водню не є ефективним засобом боротьби з хворобами рослин томатів. У високих концентраціях перекис водню може спалити листя, тому краще уникати цього неперевіреного народного засобу.

Чи корисна кавова гуща для томатів?

Садівники часто рекомендують додавати кавову гущу в ґрунт при посадці томатів, щоб додати поживних речовин і підкислити ґрунт. Кавова гуща дійсно містить такі елементи, як вуглець і азот, які можуть бути корисними для рослин. Однак якісне добриво містить більше поживних речовин, ніж кавова гуща. Кавова гуща також не закислює ґрунт. Натомість, спочатку протестуйте свій ґрунт і за потреби використовуйте підкислювач ґрунту.

Джерела статті

The Spruce використовує лише високоякісні джерела, включаючи рецензовані дослідження, для підтвердження фактів у наших статтях. Ознайомтеся з нашим редакційним процесом, щоб дізнатися більше про те, як ми перевіряємо факти та забезпечуємо точність, надійність і достовірність нашого контенту.

  1. Цвітіння закінчується гниллю. Розширення та просвітницька діяльність у галузі садівництва Університету штату Айова.
  2. Збереження води завдяки використанню мульчі в наших ландшафтах . Техаський університет A&M AgriLife Extension.
  3. Томати (Lycopersicon esculentum) . Каліфорнійський університет, Девіс, Центр досліджень та інформації з овочівництва.
  4. Кроки для запобігання та боротьби з плямистістю листя томатів . Інформаційний центр для дому та саду, Університет Меріленду.
  5. Використання та зберігання томатів. Кооперативне розширення Клемсона.
  6. Міф про сіль Епсом. Державний університет Північної Дакоти.
  7. VegNet Vol. 13, № 17. Університет штату Огайо.
  8. Кавова гуща, яєчна шкаралупа та сіль Епсома на присадибній ділянці. Університет штату Міннесота.
Позначки:, , , , , , , ,
close