Норвезька лісова

Норвезька лісова - Ветеринар

Норвезькі кішки — це нащадки диких лісових тварин, які проживали в густих хащах і скелястих районах Норвегії. Умови проживання в суворих умовах клімату подарували цим істотам пухнасту густу шубу з теплим підшерстям, здатність легко переносити холод і прекрасне здоров’я.

Норвезька лісова - Ветеринар

Одомашнені коти зберегли власний дикий вигляд зовнішності, однак водночас набули м’якого і поступливого характеру

Історія походження

За власними характеристиками лісового норвезького кота можна порівняти, напевно, з мейн-кунами, які дуже популярні в усіх країнах світу. Легенд про появу кішок цієї породи чимало. Скандинавські міфи розповідають про надзвичайно вродливу богиню кохання і війни Фрейю, яка пересувалася небосхилом у колісниці, запряженій норвезькими кішками.

Прямо з чарівних легенд норвезькі пухнастики перемістилися в кораблі вікінгів, де вони активно винищували корабельних щурів. Заводчики зі США з великою гордістю оповідають про першого норвежця, який ступив на американську землю з судна відомого на той час мореплавця Лейфа Еріксона.

Згідно з індивідуальними джерелами, історія сучасних норвезьких кішок виникла ще чотири багато століть тому, у той час через проживання на півночі у тварин утворився насичений і довгий покрив із шерсті з високими водовідштовхувальними характеристиками. Більшість дослідників схильні вважати, що прабатьками таких істот були ангорські кішки.

У шістнадцятому столітті їх доставили до Норвегії, а по закінченню певного часу дикі пухнасті тварини змогли успішно адаптуватися до екстремальних умов проживання в суворому кліматі. Вони бігали, лазили по великих деревах, і навіть ловили рибу, завдяки чому придбали чіпкі міцні кігті.

Згідно з іншою версією, порода отримала власний початок від схрещування диких звірів, завезених вікінгами з Шотландії. Якщо ретельно придивитися до картин і гравюр, що зображують богиню Фрейю, то в зображенні тварин можна помітити явну схожість із тими самими лісовими норвезькими кішками. Існує і ще одна байка — вона говорить, що норвезькі кішки здобули популярність завдяки знаменитому на той час священикові, який уперше відшукав і описав таких тварин, назвавши їх хижими котами. Ці істоти часто згадуються в скандинавському епосі — у стародавніх переказах вони представлені в образі кота з довгим і дуже пухнастим хвостом.

У повоєнні роки порода ледь не зникла з лиця землі — у той час тварин почали скрізь схрещувати з кішками деяких інших порід. Завдяки діям учених-екологів, на офіційному рівні було вирішено про заходи зі збереження популяції лісових норвезьких кішок. Була створена спеціальна комісія, яка займалася процесом розведення тварин, заводчики приводили туди власних вихованців, які проживають у будинку, і якщо у них було багато спільних характеристик зі звичайною норвезькою породою, то вихованців реєстрували.

Виключно після цього звірята отримали безумовне право виступати на міжнародних виставках. Завдяки цим заходам можливим стало збереження тварин з вираженими видовими особливостями. Офіційного затвердження лісова норвезька кішка удостоїлася лише в 1977 році, а пік популярності припав на 1985 рік — саме тоді тварина потрапила в Америку і Росію, де ці пухнасті вихованці відразу ж підкорили серця заводчиків.

Опис

Головні особливості норвезької лісової кішки: сильний тулуб, насичена шерстка, великий розмір і дуже граціозні рухи. Представники таких тварин відрізняються повільним ростом і можуть досягати статевої зрілості тільки в 4-5 років.

Відповідно до затвердженого стандарту породи, можна відзначити такі особливості тварин такого різновиду.

 • Маса. Вага дорослого кота становить 9-10 кг, самки трохи простіші.
 • Зріст. Довжина в холці становить приблизно 30-45 см.
 • Забарвлення. Відповідно до норм, колірна палітра тварини буває різноманітною, крім кольорів, отриманих під час гібридизації. Це кориця, шоколад і лаванда.
 • Характер. Норвезькі кішки дуже товариські, доброзичливі та грайливі, вони остерігаються чужих людей, але намагаються в будь-яких ситуаціях зберігати холоднокровність.
 • Інтелект. Це одна з найрозумніших порід кішок, навіть дуже юне кошеня завжди можна дуже швидко привчити до кігтеточки і лотка. Тварини досить добре розуміють слова, тональність голосу і жести, дуже легко проходять навчання, і з наймолодшого віку засвоюють правила поведінки в будинку.

Норвезька кішка виглядає дуже серйозно, тому її часто представляють на різних виставках. Виділяють такі параметри оцінки породи:

 • голова нагадує трикутник із рівними сторонами;
 • шия рівна, коротенька;
 • лоб плоский;
 • профіль прямий;
 • підборіддя сильне, трохи округлене;
 • подушечки вусів не позначені;
 • вушка великого або середніх розмірів, їхня основа розширена, на кінчиках можуть бути пензлики;
 • очі великі, мигдалеподібні, водночас зовнішній край трохи вищий за нижній;
 • тіло середньої довжини з вираженими м’язами;
 • кістяк сильний;
 • задні кінцівки середньої довжини, при цьому між пальцями видно пучки шерсті;
 • шерстка подвійна;
 • комір виражений.

Будь-які відхилення від затверджених стандартів вважаються дискваліфікаційними ознаками.

Особливості характеру

Господарі норвезьких лісових кішок сходяться на думці, що представники таких котячих — винятково спокійні, врівноважені та тямущі істоти з невибагливим і привабливим характером. Вони придатні для утримання в будинку: дуже добре спілкуються з дітьми і дорослими, люблять грати в рухливі ігри і вважають за краще перебувати в частому контакті з заводчиком. Кішки такого різновиду потребують частого контакту.

Проте, як і людям, іноді їм потрібні періоди спокою — в ці моменти вони усамітнюються для короткочасного відпочинку, але відразу ж після нього знову обдаровують власних власників ласкою та грайливим настроєм.

Цей пухнастий вихованець ніколи не стане дряпатися, злитися і домагатися власного через прояв агресії. Якщо навіть щось доведеться цим котам не до вподоби, вони все одно сприйматимуть все, що відбувається, зі спокоєм і плюсом. Досить важливим є те, що норвезькі лісові кішки зовсім не мстиві, вони за власною природою не можуть нашкодити людині. Тварина прекрасно підлаштовується і до домашнього життя, і до вуличної метушні: на подвір’ї вони показують енергійність і пустощі, але, переступивши поріг рідної домівки, перетворюються на вдячних і покірних вихованців.

Ці кішки однаково люблять усіх власних власників, але потребують відповідного дбайливого ставлення. Цим кішкам подобається, коли їх гладять, беруть на руки і розчісують. Але поцілунків вони не терплять. Специфічна особливість таких кішок — привітність. Всіх, хто приходить у дім людей, вони зустрічають першими, відразу ж показують інтерес, сідають поруч і надають інші знаки уваги. Однак взяти його на коліна сторонній людині не вийде — вихованцеві знадобиться час, щоб звикнути до гостя.

Здебільшого вважають, що подібні кішки стануть прекрасними супутниками для самотніх людей.

Норвезькі лісові кішки дуже лояльно налаштовані щодо інших тварин, які живуть удома: вони не починають боротися з ними за увагу власників, і не намагаються переважати. Неповнолітніх дітей напевно приведуть у захват ігри з кішками — А річ у тім, що остаточного дорослішання ці пухнастики можуть досягати винятково до 4 років, тому не потрібно дивуватися тому, що ваш дорослий кіт почне носитися за бантиком на мотузці, немов занадто маленьке кошеня.

Норвезькі кішки вирізняються дуже гучним голосом, набагато дзвінкішим, ніж у представників безлічі інших порід, проте вони не можуть користуватися цією “зброєю”, і ніколи не набридають власним власникам дратівливим нявканням.

Скільки живуть кішки?

Кожного, хто планує стати господарем чарівної норвезької кішки, напевно буде хвилювати питання про те, скільки живуть ці вихованці. Варто додати, що представники цієї породи досить витривалі та відрізняються відмінним здоров’ям. За гарного догляду життєва тривалість таких кішок становить 10-14 років.

Відомі випадки, коли зі зручністю і за збалансованого годування коти живуть до 18 років.

Варіанти забарвлення

Існує кілька популярних видів забарвлень норвезької лісової кішки.

 • З одним відтінком. Зазвичай представлений чорною, сірою, блакитною, а ще білою палітрою кольорів.
 • Димчастий. Для таких різновидів кішок властиве забарвлення, коли біля коренів шерсть біла, а волоски фарбуються лише частково.
 • Теплі тони. У представників породи популярні дуже різні червоні відтінки і рудого кольору.
 • Таббі. Здебільшого, це смугасте забарвлення.
 • Мармуровий. Це виражений мармуровий візерунок на відтінку, що превалює.
 • Комбінування білого. Зазвичай норвезькі кішки бувають біло-чорними і рудувато-білими, не дуже часто трапляються триколірні та деякі інші варіанти. Таку непросту колірну палітру можна пояснити тим, що предки сучасних норвезьких кішок мешкали в природних умовах.

Відомо, що в природі колір шерсті тварин дуже часто пристосовується під ландшафт, що знаходиться навколо, щоб здобич не помічала хижака до останнього.

Стандарти висувають досить жорсткі вимоги до колірної палітри породи. Так, однотонні забарвлення не повинні включати навіть дуже мінімального включення інших відтінків.

Черепахові, мармурові та плямисті забарвлення обов’язково повинні мати добре виражений візерунок, чудовим варіантом вважається шерсть, яка поєднується з відтінком райдужної оболонки ока.

Умови утримання

Доглядати за норвезькою лісовою кішкою дуже легко. Головний момент утримання тварини зводиться до необхідності щоденного причісування довгої шерсті вихованця. Кішки дуже сильно линяють, тим паче в міжсезоння, тому догляд має бути систематичним, в іншому разі шерстка починає заплутуватися і може поширитися по всьому житловому приміщенню.

Від використання пуходерок під час догляду за шерстю краще відмовитися, буде правильно застосовувати гребінці з довгими нечастими зубцями. Іноді необхідно розчісувати тварину гребінцем з укороченими зубцями. Досить важливо стежити за вушками і очима вихованця: вуха необхідно іноді витирати тампоном з вати, а очі постійно миють заваркою або слабким розчином фурациліну.

Кішки такого різновиду потребують регулярного руху і фіз. навантажень: це дасть змогу улюбленцю зберегти гарну форму, закріпити імунітет і виплеснути накопичену енергію. Бажано заводити таку тварину жителям власного будинку, а якщо вихованець міститься у квартирі, то потрібно постійно виводити його на прогулянку, в такому варіанті варто одягнути на улюбленця шлейку або повідець.

Особливу увагу потрібно виділити стану лотка кота. А річ у тім, що кішки цієї породи мають дуже пухнасті лапи, тому найкраще застосовувати деревний великофракційний наповнювач, а перед лотком абсолютно не зайвим буде помістити килимок із гуми, щоб вихованець міг підсушувати на ньому лапки після туалету.

Що стосується дресури, то норвезька кішка з гнівом відкине будь-яку її спробу з боку заводчика. Не можна примушувати домашнього улюбленця виконувати команди гучним криком і тим паче фізичною силою, в іншому разі ви дуже швидко втратите довіру власного пухнастика.

Єдине, до чого вам необхідно звикнути, це лоток, повідець і шлейка, а в усьому іншому слід надати тварині можливість поводитися природно, і просто насолоджуватися іграми з власним норвезьким котом.

Годування

Для справжнього росту і розвитку тварина має отримувати правильне харчування, яке складається з усіх потрібних білків, жирів і вуглеводів, збагачене корисними мікро- і макроелементами. Найкраще застосовувати корми еліт-класу, але цілком можна годувати вихованця і справжньою їжею. У цьому варіанті раціон має містити такі групи продуктів.

 • М’ясо. Дозволяється годування тварини телятиною, яловичиною, куркою та індичкою, із субпродуктів слід іноді пропонувати печінку, легені та серце. А ось копченостей і ковбас необхідно уникати, не рекомендується також додавати в меню качатину, свинину і нирки.
 • Продукти з молока. Існує поширена думка, що кішкам будь-якого віку подобається молоко. Але, це популярна помилка. А річ у тім, що в організмі дорослих тварин не виробляються ферменти, які допомагають перетравленню молока, тому продукт можна пропонувати тільки зовсім маленьким кошенятам, почавши з 2 місяців, воно просто не засвоюється в організмі. А справжній йогурт, ряжанка і кисломолочний сир без жиру стануть хорошим джерелом кальцію для пухнастиків, тому вони зобов’язані бути частиною раціону харчування тварини. Крім молока, варто уникати вершків, сметани та вершкового масла.
 • Овочі . З овочів кішкам можна пропонувати подрібнений гарбуз, броколі, кабачки та буряк, їх додають до корму, а бобовим, картоплі та найрізноманітнішим екзотичним фруктам необхідно сказати тверде “ні”.
 • Риба в раціоні пухнастика дозволяється тільки морська нежирна, червоним сортам і річковій рибі в меню норвезької кішки не місце.
 • Яйця. Раз протягом тижня можна пропонувати тваринам яйця, але пам’ятайте, що кішки їдять тільки жовток, білок для них шкідливий.

Розведення

Якщо ви завели кішку не для розведення, слід подумати про стерилізацію або кастрацію улюбленця: коти в цьому варіанті не будуть цілити власну територію, а кішки після того, як проведена операція, стають менш схильними до злоякісних пухлинних захворювань.

Якщо Ви запланували в’язати тварину, то робити це варто тільки після досягнення вихованцем статевої зрілості. Якщо кішка почне нове життя рано, то ріст тварини призупиниться, вагітність і пологи будуть протікати боляче і серйозно послаблять тварину. Мінімально можливий вік першої в’язки — 2 роки, хороший — 4.

Бажано до цього показати тварину ветеринару і обов’язково провести обробку від гельмінтів.

Норвезьку лісову кішку слід спаровувати лише з котами такої ж породи, в іншому випадку велика ймовірність виникнення ослабленого потомства з вираженими генетичними відхиленнями. Виношування кошенят триває приблизно 9 тижнів, в основному, без складнощів. У цей час досить важливо приділяти велику увагу раціону харчування тварини: слід зробити більшою добову дозу корму, а ще ввести спеціалізовані добавки вітамінів з дуже високим вмістом фолієвої кислоти.

Якщо ви серйозно вирішили стати “батьком” норвежця, то бажано придбати кошеня в спеціальному розпліднику. Перед придбанням необхідно дуже ретельно оглянути дитину, приділивши велику увагу очам, шерсті та активності тварини. Потрібно вимагати від заводчика довідки про щеплення, дізнатися всі моменти протипаразитарної обробки.

Здебільшого, такі кошенята продаються разом із родоводом. Вартість тварин зазвичай стартує від 2 тис. рублів, проте гарантії, що за цю суму ви отримаєте власне норвезьку лісову кішку, немає ніяких. Навіть кошенята з ознаками дефектності в надійних розплідниках коштують не нижче 5 тис. рублів, тому купівлю краще здійснювати тільки у продавця, який викликає довіру.

На кінцеву ціну кошеняти впливають такі моменти:

 • репутація заводчика і престижність розплідника;
 • місцезнаходження — зазвичай у розплідниках, розміщених у великих містах, вартість тварин трохи вища;
 • забарвлення — кішки різних кольорів оцінюються по-різному;
 • клас кошеняти: ступінь його відповідності нормам, а ще родовід.

Чистокровні кошенята з повним набором усіх необхідних документів і відмінним родоводом, ветпаспортом і наявністю всіх необхідних щеплень оцінюються в 50-70 тис. рублів, відомі випадки, коли найрідкісніші зразки коштували навіть 150 тис. рублів.

Здоров’я

Лісова норвезька кішка походить від диких звірів, тому вона від природи наділена хорошим здоров’ям. За хорошого догляду та забезпечення збалансованим кормом вона живе 15 років без виражених складнощів зі здоров’ям. Іноді вихованець страждає на одну з таких генетичних хвороб.

 • Глікогенез. Ця патологія пов’язана з порушенням обміну глюкози, що дуже часто викликає серйозне ураження печінки. Захворювання вважається вродженим, і дуже часто хворі кошенята помирають ще до піврічного віку.
 • Брак піруваткінази. Ця проблема викликана дефіцитом еритроцитів, що викликає у тварини анемію. У разі розвитку такого захворювання коту потрібне збалансоване харчування на дієтичній основі та підтримуюча терапія. При дотриманні рекомендацій кішки можуть прожити до самої старості
 • Ожиріння. Коти після кастрації дуже часто страждають на ожиріння. Щоб уникнути такої недуги, а ще серцево-судинних хвороб, які часто виникають у котів з дуже високою масою тіла, необхідно дотримуватися правильного харчування і створювати умови для фіз. активності вихованця.

Пам’ятайте, що норвезьку лісову кішку обов’язково вакцинують, найперші щеплення улюбленці отримують у 1,5-2 місяці, у віці 6-8 місяців проводять повторну вакцинацію. У подальшому щеплення проводять щорічно.

Позначки:, ,
close