Міксоматоз у кроликів

При розведенні кроликів важливо дотримуватися правильний догляд за ними, стежити за їх житлом, робити прибирання і дезінфекцію. В іншому випадку Тварини можуть захворіти різними інфекційними захворюваннями.

Особливо часто у кроликів зустрічається міксоматоз. Дане захворювання дуже небезпечне і якщо не провести раннє лікування, то воно може привести до смерті вихованця. Тому, необхідно пам’ятати, як воно вимальовується, якими симптомами супроводжується, і які причини його провокують.

Особливості хвороби

Міксоматоз-це гостре вірусне інфекційне захворювання, яке дуже поширене серед домашніх кроликів. Зазвичай міксоматоз супроводжується серозно-гнійним кон’юнктивітом і пухлинами, які покривають кожен сантиметр поверхні тіла.

Необхідно звернути свою увагу! При зараженні міксоматозом найбільша кількість поголів’я кроликів, приблизно 95 %, зазвичай гине. У перехворілих особин вірус може залишатися протягом 3 місяців.

Ця хвороба зазвичай вимальовується в 2-ух формах:

 • традиційного вигляду . При цій формі на поверхні покриву шкіри зустрічається формування невеликих драглистих набряків;
 • модулярного або вузликового виду . Під час цієї форми з’являються обмежені дрібні і великі пухлини.

Симптоми міксоматозу у кроликів

Для того, щоб точно розуміти що це за хвороба, необхідно заздалегідь вивчити ознаки міксоматозу у кроликів, як дане захворювання вимальовується, на які симптоми необхідно дуже уважно подивитися. Це допоможе вчасно виявити цей патологічний процес і провести потрібну цілющу терапію.

Міксоматоз у кроликів має ряд симптомів і ознак:

 • на початковій стадії з’являються серйозні ураження органів зору. На поверхні слизової оболонки органів зору з’являються початкові ознаки кон’юнктивіту. Далі через конкретний період можна буде побачити виділення білого кольору з очей з молочної структурою. А тільки потім очі сильно запалюються і розбухають;
 • зустрічається повільність тварин, їх рухи стають загальмованими. У цей період вони можуть плавно переміщатися, їх рухи стають загальмованими, виникає пасивність;
 • спостерігається раптове збільшення температури тіла. Вона може дійти до + 42 градусів. Поверхня може бути гаряча, вогняна;
 • погіршення вовни. Вона стає непоказною, втрачає власну яскравість, насиченість. Структура її стає жорсткою, а при погладжуванні можуть випадати цілі шматки;
 • набрякання губ, вух, повік, носа;
 • іноді як правило спостерігаються запалення статевих органів;
 • при ускладненнях тварини фактично весь час знаходяться в лежачому положенні, не ворушаться;
 • іноді звірята можуть впадати в коматозний стан, з якого їх досить не просто вивести, дуже часто неможливо;
 • спостерігається формування фіброзних вузлів на носі, вухах і лапках.

Тривалість інкубаційного періоду може бути від 3 до 10 діб. Швидкість появи симптомів залежить від показників витривалості організму, а ще від умов утримання.

Якщо заєць виживає після даного захворювання, то у нього розвивається стійкий імунітет до збудника.

Причини хвороби міксоматозом

У побутових умовах міксоматозом інфікуватися легко, зазвичай дана хвороба переходить від хворих кроликів до здорових. Також до джерел зараження можна віднести особин, які не так давно перехворіли даним захворюванням.

Хвороба може бути у величезній кількості:

 • в крові;
 • у складі носової слизу, слини;
 • в структурі шкіри;
 • може перебувати в підшкірно-жировій клітковині;
 • у тканинах органів знаходяться всередині-печінки, селезінці, мозку.

Найбільшу небезпеку для здорових кроликів надають виділення зі слизових оболонок заражених тварин. У загиблих особин деталі вірусного організму можуть виникати після семи днів, а в сухих шкурах вірус може зберігатися до 12 місяців.

Важливо! Помітити цю хворобу на першій стадії дуже важко, завдяки цьому особини часто гинуть. Загиблих кроликів потрібно спалити.

Як може передаватися вірус міксоматозу, які причини на це можуть впливати:

 1. Головними переносниками збудника даної хвороби вважаються комарі, мошки, клопи, блохи, мухи. Після того, як тварина вкусить заражене Комаха, вірус може залишатися протягом півроку;
 2. Передача захворювання може статися повітряно-крапельним шляхом під час тісного контакту тварин;
 3. Причинами зараження можуть стати інструменти для роботи, інфікована одяг кролівника;
 4. Збудник міксоматозу можуть розносити хижі птахи. На їх кігтях може залишатися хвороба, яка може потрапити від зараженого зайця;
 5. Іноді інфікування міксоматозом відбувається під час статевого контакту, проте це буває рідко.

Збудник цього інфекційного захворювання має дуже високу активність. Якщо захворіє одна особина, то в недалекому майбутньому може бути інфіковано все поголів’я. Завдяки цьому необхідно стежити за станом кроликів.

Як лікувати міксоматоз в побутових умовах

Так чим лікувати міксоматоз у кроликів будинку? Більшість лікарів впевнені, що лікування цієї патології має певні проблеми і не завжди призводить до хорошого результату.

Втім, якщо почати лікування міксоматозу у кроликів з перших симптомів, то можна швидко видалити всі прояви цієї патології. Тим більше, зараз є різні варіанти, які можуть швидко вилікувати тварин.

Особливості вакцинації від міксоматозу

Вакцинація не може повністю захистити кроликів від міксоматозу, проте вона істотно полегшує процес протікання захворювання, і оберігає виникнення цієї патології в перспективі. Також ця терапія в перспективі збільшує відсоток виживання тварин.

Якщо буде проведена вакцинація, то при інфікуванні міксоматозом у кроликів з’являться припухлості і вузлики. Протягом певного часу всі такі симптоми пропадуть самостійно, без застосування цілющої терапії. Термін дії-9 місяців.

 • перша вакцинація кроленяті повинна робитися, не раніше ніж в шеститижневому віці, приблизно після семи днів після відлучення від грудей кролиці;
 • з 2-ох місяців живим проходить ревакцинація;
 • робити вакцинацію необхідно 2 рази протягом року-в березні і у вересні;
 • вводити вакцину слід за допомогою стерилізованих голок і шприців. Всі інструменти для такої процедури потрібно прокип’ятити чверть години;
 • для будь-якого звірка найкраще застосовувати окрему голку. Не потрібно робити щеплення всім особинам однією голкою, так як можна занести інфекцію;
 • після введення вакцини, область щеплення рекомендується акуратно обробити розчином на спирту;
 • далі рекомендується забезпечити часте спостереження за зайцями протягом 22 днів.

Вакцина вводиться підшкірно, внутрішньом’язово і внутрішньошкірно.

При підшкірному використанні вакцину розводять в розрахунку на 1 дозу 0,5 мл розчинника і ін’єктують 0,5 мл в область холки, якщо підшкірно, і в область стегна, якщо внутрішньом’язово.

При внутрішньошкірному введенні доводиться задіяти на одну дозу вакцини 0,2 мл розчинника. Ліки слід вводити в область вух або подхвостового дзеркала в дозі 0,2 мл.

Необхідно підкреслити! Не можна проводити вакцинацію для кроликів молодше 6 тижнів. Щеплення потрібно робити тільки здоровим тваринам, так як вакцинація хворих вихованців — це безрезультатне заняття, яке не робить необхідний ефект і може навпаки спровокувати інфікування.

Після щеплення має бути дотримання карантину протягом максимум 2-ох тижнів. Вироблення стійкого імунітету починається вже з 3-го дня.

Використання антибіотиків

Міксоматоз у кроликів можна лікувати антибіотичними засобами. Але антибіотики та імуномодулятори можна використовувати виключно на початковому етапі хвороби. Для оброблення ран з відкритою структурою можна застосувати йодовий розчин зі спиртовою основою. Також можна застосувати мазі, в їх склад входить антибіотик.

При появі перших хворобливих симптомів, потрібно викликати ветеринарного фахівця. Він ретельно обстежує особин з підозрою на міксоматоз, і призначить такі препарати для лікування:

 • Фоспреніл. Це хороший противірусний лікувальний засіб, який необхідно застосовувати у формі ін’єкцій. Медикамент необхідно робити день у день;
 • Гамавіт. Даний засіб вважається комплексом вітамінів групи «В», він сприяє виведенню з організму тварини небезпечних речовин, а ще збільшує іммуннітет. Його необхідно застосовувати у вигляді ін’єкцій;
 • Байтрил, це ефективний лікувальний засіб, який діє проти великої кількості бактерій, шкідливих організмів. Даним розчином потрібно поїти кроликів. Він дається 2 рази в день-ввечері і вранці;
 • Для усунення ознак зневоднення рекомендується давати розчин Рінгера;
 • Для зниження набряклості, запалення, використовуються засоби у формі крапель;
 • Гарну дію надає фурацилін, в очі можна закопувати Офлоксацин;
 • Чим обробити шишки, виразки? Для обробок рекомендується застосовувати йодовий розчин зі спиртовою основою.

Іноді рекомендується застосовувати пеніцилін у вигляді уколів. Але, перед тим як почати лікування, варто отримати консультацію з ветеринарним фахівцем, так як кожен випадок індивідуальний і самолікування може лише погубити вашого зайця.

Крім цього важливо, щоб хворі зайці добре харчувалися і систематично пили воду. Якщо у них немає апетиту, і вони не можуть їсти самі, то їх необхідно годувати через шприц. У цей час слід давати їжу з великим вмістом вітамінів, наприклад, можна зробити вітамінізовану кашу з гарбуза з ананасовим соком.

Ретельно стежте за станом очей зайця. При сильній сльозоточивості потрібно проводити промивання із застосуванням настоянок на основі ромашки, також підійде традиційний чай. У цей період тварині потрібно тепло, завдяки цьому в місці його змісту повинна підтримуватися температура не менше 20 градусів за Цельсієм.

Народне лікування

Необхідно не забувати, що народні методи не зможуть впоратися з міксоматозом. Дуже часто навіть сильні противірусні ліки не можуть видалити цей патологічний процес, що говорити про народні способи лікування.

Однак якщо поруч немає ветеринарного фахівця, а негайно необхідно вжити необхідних заходів для полегшення стану, то можна скористатися сечею, яка може видалити сильне запалення, набряк. у банку слід налити сечу і поставити на сонце, приблизно на 2-3 години. Через пройдений проміжок часу, даними засобом потрібно витерти ділянки з ураженнями. Міксоматоз не вилікується, але до приїзду ветеринара це допоможе спростити стан зайця.

Профілактика міксоматозу

Зрозуміло замість того щоб шукати правильну і ефективну цілющу терапію, краще не допустити виникнення міксоматозу. Дане захворювання дуже небезпечне і дуже часто воно призводить до загибелі всього поголів’я кроликів.

Дізнайтеся про вакцинацію кроликів від міксоматозу.

Профілактика є ключовою умовою, яке допоможе не допустити багато хвороб кроликів, включаючи міксоматоз. Головне, необхідно виконувати важливі рекомендації:

 1. У кролячих оселях завжди повинно бути сухо і чисто;
 2. Після ліквідації вогнища захворювання обов’язково слід обробити клітини спеціалізованими засобами для дезінфекції, а ще виконати обробку знаходиться навколо території;
 3. Обов’язково необхідно систематично робити заміну води в крільчатнику, також потрібно завжди прибирати залишки корму, оскільки вони будуть залучати мошок і інших комах;
 4. При дуже високій активності кровосисних комах (травень, червень), клітини кроликів прикривають спеціалізованими москітками;
 5. Вовняний покрив тварин необхідно систематично обробляти препаратами проти паразитів;
 6. Якщо у тварини виявляються підозрілі симптоми, то його необхідно відсадити в окрему клітку на карантин. Ці місця повинні бути на віддаленій відстані від центрального місця проживання таких тварин.

Якщо правильно дотримуватися всіх необхідних рекомендацій, то захворювання кроликів міксоматозом можна успішно уникнути. Дуже важливе-забезпечити правильний догляд і турботу за цими тваринами. Якщо будуть правильно виконуватися всі рекомендації, то зайці будуть правильно розвиватися, у них буде підвищена імунна система, і вони фактично ніколи не будуть хворіти небезпечними хворобами.

Позначки:, ,
close