Мікоплазмоз у кішок

Мікоплазми являють собою кровопаразитарну інфекцію. Мікоплазми вражають еритроцити-червоні кров’яні клітини крові, що в результаті призводить до великих порушень в роботі імунної системи.

Володар кішки обов’язково зобов’язаний знати, чим небезпечна мікоплазма, який негативний ефект можна очікувати для організму і як захистити власного вихованця від розвитку патології. Вчасно надана допомога кішці при мікоплазмозі, дасть можливість зберегти здоров’я улюбленця і уникнути розвитку небезпечних складнощів.

Опис збудника мікоплазмозу

Інфекційне захворювання, контагіозного типу, провокує зміни у функціонуванні самих різних систем організму. Мікоплазмоз призводить до проблем в роботі сечовидільної та системи дихання, провокує розвиток кон’юнктивітів і процесів запалення в суглобах.

У більшості випадків, кішка може бути носієм мікоплазми, але хворобливі симптоми у неї будуть відсутні. У зв’язку з цим, Діагностика мікоплазмозу істотно ускладнена.

Проблеми в області формених елементів крові дуже часто пов’язані з мікоплазмозом у кішок. У вихованців проживають в будинку діагностують гемолітичну анемію аутоімунного типу. Мікроскопічні паразитарні організми, активно вражають еритроцити, викликаючи своєрідну відповідь імунної системи. В результаті це призводить до того, що свої захисні клітини сприймають еритроцити як чужорідні, починаючи нападати їх.

У ветеринарії вивчені всього 3 види мікоплазм, дуже часто діагностуються у домашніх чотириногих:

 • М. haemofelis
 • М. haemominutum
 • М. turicensis

Мікоплазма haemofelis найбільший з перерахованих вище кровопаразитарних мікроорганізмів і в переважній безлічі випадків ставати основою патологічних процесів в організмі домашніх кішок. До групи ризику по розвитку мікоплазмозу входять кішки зі слабкою імунним захистом-молоді та літні тварини, а ще ті, які знаходяться в стресовому стані або перенесли серйозні захворювання.

Доведено і зв’язок між розвитком мікоплазмозу у кішок з наявність вірусного імунодефіциту і вірусної лейкемії у кішок. Істинного шляху передачі мікоплазмозу виявити не вийшло, але орієнтовно потенційним ланкою вважається котяча блоха.

Від хворої тварини до здорового мікоплазмоз може передаватися при тісному контакті (наприклад, статевий зв’язок або бійка). Бійки з родичами, що супроводжуються серйозними укусами до крові, подряпинами і іншими ушкодженнями.

Орієнтовно, мікоплазмозом здатні хворіти заражені кішки, які виношують потомство. При проходженні через родові шляхи, малюки піддаються зараженню мікоплазмозом і можуть навіть померти, оскільки їх імунна система ослаблена.

Група ризику кішок по мікоплазмозу

До групи ризику входять кішки, особливо породисті, які мають проблеми з імунітетом. Найчастіше інфікуються кошенята у віці до двох років. Відносяться до групи ризику тварини з рядом хронічних патологій.

Мікоплазми не володіють стійкістю до впливу екологічних факторів, тому поза клітинами господаря не можуть тривало існувати. Інфікуватися кішка при контакті з поверхнями, з якими стикалося хвора тварина, не може.

Як відбувається інфікування кішки мікоплазмозом

Основними шляхами зараження улюбленця мікоплазмозом вважаються:

 • повітряно-крапельний;
 • прямий при контакті;
 • статевий;
 • від матері до кошенят (при проходженні малюків через родові шляхи).

Мікоплазми здатні розмножаться при прийнятних умовах зовнішнього середовища. Ростуть паразитарні мікроорганізми при температурних показниках від 18 до 42 градусів. Оптимальними температурними показниками для зростання патогенів в організмі тварин або людини, вважаються Критерії від 37 до 38 градусів. У зв’язку з цим організм кішки вважається позитивною капсулою для розвитку мікоплазми.

При температурі 20 градусів мікроорганізми можуть зберігати власну активність протягом 90 днів, а ось під час температурного підвищення до шістдесяти градусів, здатність до життя зберігається близько 10-ти хвилин. Під час обробки поверхні ультрафіолетовим випромінюванням або при впливі прямих сонячних променів, мікоплазми гинуть через 3 години.

Особливістю мікоплазм вважається те, що вони не вважаються бактеріями в звичайному розумінні даного значення. У зв’язку з цим, мікоплазми мають специфічну стійкість до впливу більшості антибіотиків. Марними щодо мікоплазм є і сульфаніламіди.

Мікоплазми гинуть при впливі на їх оболонку дезінфікуючими речовинами і фурановими сполуками.

Небезпека зараження для людини

Небезпека зараження для людини існує, тим більше для тих категорій, які мають ослаблену іммуннітет. Сюди відносяться невеликі діти до 3-х років, а ще:

 • люди зі СНІДом;
 • пацієнти з патологіями постійного характеру;
 • вимушені проходити хіміотерапію, а ще ті, хто не так давно переніс своєчасне втручання.

Необхідно виділити, що конкретно від домашньої кішки ймовірність інфікуватися мікоплазмозом набагато менше, ніж штамом, що вражає людину. Але з метою попередження ветеринарні лікарі рекомендують не лізти і тісно не контактувати з домашніми кішками, у яких діагностовано мікоплазмоз. Також не бажано годувати хвору тварину з рук до того часу, поки воно абсолютно не одужає.

З метою попередження інфікування мікоплазмозом, потрібно дуже ретельно і систематично обробляти руки з милом і проводити обробку антисептиками.

Симптоми мікоплазмозу у кішок

Залежно від того, який вид мікоплазми у домашньої кішки, стан імунітету і віку тварини, симптоматика буде відрізнятися. Важливими ознаками мікоплазмозу у кішок, вважаються:

 • Запалення кон’юнктивальної оболонки. Мікоплазмоз дуже часто відрізняється гіперемією слизових очей і нестандартними виділеннями. Рідше діагностується ураження рогівкового шару.
 • Запальні процеси в респіраторному тракті. Тварина при мікоплазмозі може страждати від сильного кашлю, виділень з носових ходів, гарячкових станів. Захворювання здатне переходити в затяжну форму.
 • Інфекційні ураження сечовидільної та статевої систем. Проникаючи в статеві шляхи і сечовидільний тракт, мікоплазми провокують розвиток запалень в сечовому міхурі, уретрі, а ще ендометрити і вагініти. Характерними ознаками інфекції, викликаної мікоплазмозом, є болі при акті сечовипускання, неможливість виношувати кошенят, виділення з області препуция або петлі у кішки. Також можливе зараження кошенят всередині утроби матері і поява на світ нежиттєздатних малюків.
 • Захворювання органів знаходяться всередині. Тварини, які мають ослаблену іммуннітет, не здатні чинити опір мікоплазмозу. Патогени проникають у кров’яне русло через слизові оболонки, провокуючи запальні процеси в структурах печінки, нирок, селезінки і легенів.
 • Інфекційні ураження скелетної мускулатури. З’являються запалення в суглобах. Часто при мікоплазмозі розвиваються поліартрити, аж до виникнення кульгавості, гарячкових станів, скутості в рухах, загального нездужання. Діагностуються множинні абсцеси.

Можливо і безсимптомний перебіг мікоплазмозу. В даних випадках, тварина вважається носієм інфекції, заражаючи тварин поруч з собою при тісному контакті.

Діагностика мікоплазмозу

Підступність мікоплазмозу полягає в тому, що патогени іноді служать частиною нормальної умовно-патогенної мікрофлори. При хорошій роботі імунної системи, патогени не показують власної активності. Як тільки захисні сили зменшуються, мікоплазми починають активно розвиватися, викликаючи ряд патологічних змін.

Постановка точного діагнозу неможлива без відвідування ветлікаря. На огляді у фахівця, проводитися ряд лабораторних досліджень, які доведеться проводити для точної постановки. Рекомендується проведення:

 • хімічного аналізу крові;
 • загального аналізу крові і на наявність нестандартних антитіл;
 • загальний аналіз сечі.

Діагностика включає ряд розширених методик в разі якщо мікоплазмоз в запущеному перебігу і став причиною поразки органів знаходяться всередині. Так, при підозрі на запалення статевих органів і сечовидільних шляхів мікоплазмами, призначаються аналізи нестандартного секрету передміхурової залози. При поліартритах, беруть аналізи синовіальної рідини. У разі ураження легеневих структур, проводять дослідження-бронхоальвеолярний лаваж.

Лікування мікоплазмозу у кішок

На основі отриманих аналізів ветеринаром можуть формуватися важливі процедури. Глибока діагностика може включати також аналізи крові на розкриття інших допустимих збудників, так як дуже часто мікоплазмоз з’являється на тлі іншого захворювання.

Лікування мікоплазмозу у кішок не звичайне, так як потрібно вибір індивідуальної схеми. Застосовуються такі комплекси:

 • антибіотики – Доксицилин, Тетрациклін;
 • загальнозміцнюючі препарати-Гамавіт, Катазал;
 • імуномодулюючі засоби-Трансфер Фактор і Імунофан;
 • гепатопротектори-Карсил;
 • протизапальні засоби-Дексавет.

Також призначаються препарати для промивання очей на основі лікарських рослин і дезінфікуючих розчинів.

Лікування мікоплазмозу у кішок в побутових умовах

У побутових умовах кішку від мікоплазмозу лікують за схемою, прописаною ветлікарем на підставі проведених досліджень. Займатися самолікуванням небезпечно. Ризик розвитку складнощів дуже великий. Також небезпечно не дотримуватися лікування, розробленого фахівцем.

Кровепаразитарна хвороба викликає ряд складнощів в організмі, вражаючи внутрішні органи кішки. А у ослаблених тварин мікоплазмоз буде причиною смертельного результату.

Лікування мікоплазмозу засобами перевіреними часом

Народних засобів боротьби з мікоплазмозом не існує. Різні настоянки, бовтанки і інші види домашніх засобів, провокують розвиток складнощів.

Якщо ознаки мікоплазмозу у кішки зникають після застосування народних засобів, це не означає, що захворювання пропало. Це тільки говорить про перехід патологічного процесу в приховану форму напрямки, не менш небезпечною, ніж та, що відрізняється яскравою клінічною картиною.

Чим годувати кішку з діагностованим мікоплазмозом

Харчування тварини, яка захворіла мікоплазмозом, має бути обов’язково раціональним. Якщо вихованець звик отримувати справжній корм, рекомендується отримати консультацію з ветлікарем з приводу вітамінно-мінеральних добавок в раціон. Їжа повинна бути легко засвоюваній, однак при цьому заповнювати всі енергетичні поклади організму.

Найкраще давати улюблениці при лікуванні мікоплазмозу і перший час після повного одужання консерви і готові гранульовані корми, що застосовуються при патологіях печінки.

Корм також повинен бути гіпоалергенним, так як процеси, що протікають в організмі при мікоплазмозі, погано впливають на іммуннітет. Лікування мікоплазмозу довгий-від трьох тижнів до пари місяців (при хронічній формі патології). Тому завдання власника-створити всі умови для успішного лікування.

Чи може кішка перехворіла мікоплазмозом захворіти їм ще раз

Подібна можливість існує. Статися це може і через порушення правил утримання. Мікоплазми як правило перебувати на поверхні і предметах для догляду за твариною. Тому при лікуванні кішки від діагностованого мікоплазмозу, важливо ізолювати вихованця від інших тварин. Однаково важливо:

 • Підтримувати чистоту в приміщенні-систематично міняти підстилку на якій спить кішка.
 • Пред’явити безкоштовний доступ до чистої питної води. Якщо кішка ослаблена настільки, що не може особисто піднятися, потрібно випоювати улюбленицю водою зі шприца без голки або ж з піпетки.
 • Зменшити контакт з людськими руками. Тут справа не тільки в ризиках інфікування самого власника. Хвора тварина може страждати від дискомфортних і хворобливих почуттів, тому на момент лікування, краще зменшити підйоми тварини на руки.
 • Спостереження за будь-якими зміною в стані тварини. Найменші погіршення в стані здоров’я-вимагають термінового звернення до ветеринарної лікарні.

Профілактика мікоплазмозу у кішок

Не допустити інфікування кішки мікоплазмозом можна. Для цього слід дотримуватися профілактичних заходів. Для початку, необхідно:

 • Вчасно вакцинувати улюбленця. Різні інфекції провокують ослаблення захисних сил організму. Тому ризик розвитку мікоплазмозу на тлі ослабленого імунітету досить великий.
 • Попереджати контакт тварини з бездомними або заздалегідь хворими родичами.
 • Створювати правильний догляд. Сюди входить не тільки вибір правильного харчування, але і моціон кішки.

Важливо стежити за тим, щоб посуд для годування і води була завжди чистою. Потрібно пам’ятати і про постійні профілактичні огляди у ветлікаря. Потрібно радитися з лікарем з приводу збагачення харчування вітамінно-мінеральними комплексами.

Будь – які зміни в стані здоров’я-привід позапланового відвідати фахівця. Краще почати лікування захворювання на ранній стадії, ніж в подальшому займатися терапією серйозної патології.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close