Кальцівіроз

Кальцівіроз (лат. найменування Feline calicivirus) — інфекційне захворювання, до якого схильні тільки представники сімейства котячих. Відрізняється переважно виразками на слизових порожнини рота і мовою.

Етіологія

Збудник інфекції-вірус Feline calicivirus (FCV).

Захворювання носить респіраторний характер, передається повітряно-крапельним шляхом. Є велика кількість штамів вірусу, в залежності від яких ступінь тяжкості і симптоматика захворювання буде відрізнятися. Вірус має здатність мутувати, тому щеплені або перехворіли кішки можуть перенести захворювання, але в дуже легкій формі.

Вірус стійкий до більшості засобів для дезінфекції, крім хлораміну і хлорного вапна. У зовнішньому середовищі зберігається від 2 до 10 днів в залежності від рівня вологи, чим сухіше середовище, тим менше живе вірус, стійкий до великої температури і невисокого рівня рН.

Епізоотологія

Збудники кальцівіроза популярні скрізь, інфікування схильні котячі будь-якого віку. Найбільш складно хвороба переносять кошенята. Як говорилося раніше, інфікування відбувається аерогенним шляхом, а ще через контакт з речами, з якими контактувала заражена особина, фекаліями, сечею, а у кошенят при вживанні молока від зараженої матері. Летальність захворювання у кошенят може досягати 30%. Перехворіли тварини можуть стати носіями і небезпечні для оточуючих тварин, а ще себе самих. У разі зниження імунітету або при стресі, може статися рецидив. Період інкубації до 6 днів, сама хвороба протікає протягом 2-3 тижнів в залежності від штаму і імунної системи хворої тварини.

 • Прямий контакт з інфікованою твариною або з уже перехворілою твариною-носієм. В іншому варіанті основна проблема полягає в тому, що тварина може не виражати ніяких хворобливих симптомів, а інфікування при цьому відбудеться через зовнішнє середовище, також володар може виконувати в’язку з подібним тваринам, поширюючи захворювання.
 • У місцях масового скупчення тварин: виставки, Розплідники, притулки. У подібних місцях важко виявити носія, а ризик захворювання при цьому досить великий через легкість поширення вірусу по повітрю.

Симптом

Симптоми при кальцівіроз поділяють на кілька видів: нестандартні і неспецифічні.

Основними (нестандартними) симптомами хвороби вважаються:

 • Поява виразок на слизових порожнини рота і мовою;
 • Гіперсалівація;
 • Витікання з носа і очей (спочатку прозорі, у міру прогресування хвороби серозні) ;
 • Погіршення загального стану;
 • Через певний проміжок часу виникає чхання, кашель, можлива світлобоязнь.

При відсутності раннього лікування або слабкій імунній системі виникають додаткові (неспецифічні) ознаки: збільшення температури до 40-41 °c; кровоточивість ясен; тварина може почати відмовлятися від корму через болі при прийомі їжі, завдяки чому у тварини знаходять виснаження, анорексію; тварина перебуває в стані апатії.

У набагато запущених випадках хвороба вражає суглоби, викликаючи артрит, виникає кульгавість, а ще може розвинутися пневмонія. При проникненні вірусу в мозок, відзначають появу судом, порушення координації, невмотивовану агресію або, навпаки, страх.

Діагноз

Хвороба потрібно відокремити від інших хвороб, здатних викликати схожі симптоми (зокрема: виразки, дуже високу слинотеча і збільшення температури). До подібних хвороб відносяться:

 • Хламідіоз;
 • Герпесвірусна хвороба;
 • Гінгівіт;
 • Стоматит;
 • Вірусний ринотрахеїт;
 • СНІД кішок;
 • Вірусний лейкоз кішок;
 • Бордетеллез;
 • Опік порожнини рота.

Щоб це зробити потрібно провести лабораторні дослідження: загальний і хімічний аналізи крові, серологічне дослідження крові, а ще виділень з порожнини рота, носа і очей. У крові знаходять лейкоцитопенію, рівень гемоглобіну зменшується на 25-30%.

Останній діагноз встановлюється на підставі анамнезу, клінічних ознак і лабораторних досліджень. Можливе проведення рентгенологічного дослідження при ураженні легенів і суглобів. При ураженні мозку дуже ймовірно МРТ-дослідження для диференціювання кальцівіроза від інших захворювання, що викликають судоми.

Лікування

Нестандартного Лікування Немає. Лікування повинно бути системне, в залежності від того або іншого симптому вибираються різні групи препаратів:

 • З метою збільшення імунітету використовують імуномодулятори та імуномостимулятори, вітаміни;
 • Для придушення розвитку вторинної інфекції застосовують антибіотики;
 • Виразки обробляють антисептичними засобами і загоюють препаратами;
 • При великій температурі і больових відчуттях-протизапальні та жарознижуючі засоби;
 • При рясних витіканнях з очей і скруті дихання місцеві обробки для видалення ексудату і поліпшення загального стану тварини, відхаркувальні препарати, місцеві протинабрякові і судинозвужувальні препарати для полегшення дихання;
 • Якщо тварина зневоднена і виснажена-наказують інфузійну терапію, примусове годування рідким кормом.

Заходи боротьби і профілактика

Найбільш перспективний спосіб попередження кальцівіроза-вакцинація полівалентної вакциною, що має в складі антиген:

 • Мультифел;
 • Nobivac Tricat trio;
 • Purevax RCP;
 • Квадрикат.

Вакцинувати можна лише повністю здорова тварина. Потрібно не забувати, що для повноцінної активації імунітету вакцинація повинна бути проведена за інструкцією виробника. Зазвичай це первинна вакцинація у віці 2-3 місяців, а потім ревакцинація через 3-4 тижні. Вакцинація тварини не дає 100% гарантії того, що тварина не захворіє. Однак вона дасть можливість перенести захворювання в дуже легкій формі і усуне смертельний результат.

Якщо ж кішка все ж захворіла, то потрібно вжити заходів щодо припинення поширення вірусу на інших тварин, тим більше це потрібно власникам відразу декількох представників котячих на одній території. Цей вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Тому, якщо є заражена особина, то її слід ізолювати, приміщення і речі, з якими вона контактувала, продезінфікувати, не допускати контакту хворої кішки з оточуючими до повного одужання, щоб не було передачі інфекції, після контакту із зараженою кішкою ретельно мити руки і знезаражувати одяг якщо буде необхідно.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, висококонтагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Кальцівіроз у кошенят вважається популярним вірусним захворюванням, яке вражає дихальні…

Кальцівірусна хвороба або кальцівіроз у кішки-гостре вірусне захворювання, яке супроводжується…

Позначки:,
close