Епілепсія у кішок

Епілептичні напади справжня рідкість для побутових кішок. Але володар вихованця зобов’язаний знати, як діяти в ситуації, коли у тварини почалися судоми. Епілепсія не захворювання, а одна з ознак, що вказують на проблеми в хорошому функціонуванні структур головного мозку.

Причини і симптоми епілепсії у кішок

Епілептичний припадок у кішки провокується порушеннями в головному мозку на тлі гальмування процесів збудження. Епілептичні напади приходять раптово і абсолютно несподівано, іноді з втратою свідомості. Точних факторів, що провокують розвиток епілепсії, не виявлено.

Спровокувати напад можуть як генетичні мутації, так і стану стресу. Звернення до ветлікаря при появі епілепсії у кішки обов’язково. На підставі отриманих даних від лабораторних та інструментальних досліджень фахівець зможе виявити причину. Виділяють ряд моментів, які можуть стати причиною розвитку епілепсії у кішки:

 • падіння рівня цукру в кров’яному руслі;
 • енцефалопатія печінкового типу;
 • захворювання інфекційного характеру, а ще запалення в структурах головного мозку;
 • проникнення в організм отруйних речовин;
 • травми черепа;
 • пухлинні процеси в головному мозку злоякісного або доброякісного типу;
 • патології судин, що провокують розвиток порушень в кровопостачанні структур головного мозку.

Взаємозв’язку між розвитком епілепсії і породної приналежністю кішки немає, але відзначено, що самці схильні до порушень частіше. Також доведена генетична схильність, але не в будь-яких ситуаціях кошенята будуть хворіти на епілепсію, що народилися від хворої матері.

У ветеринарії виділяють дві форми епілепсії-вроджена і набута. Вони мають однакову симптоматику. Важливі відмінності-час виникнення перших епілептичних припадків. Вроджені тип захворювання виникати в молодому віку, а придбана форма може з’явитися в різному віці, в залежності від фактора, що вплинув на проблеми в роботі мозку.

Вроджений тип епілепсії іменується також ідіопатичною. З’являється на тлі порушень в процесі внутрішньоутробного розвитку центрального головного мозку і всієї нервової системи в загальному. Процес збудження і гальмування порушується. Генетичні аномалії, що провокують розвиток епілепсії:

 • схрещування між найближчими родичами;
 • захворювання у кішки з хронічними інфекціями або отруєння організму в період виношування кошенят.

Вроджений тип порушень процесів збудливості і гальмування в головному мозку може розвинутися на тлі повних порушень гормонального фону, хвороб ендокринної системи.

Другий вид епілепсії називається симптоматичної або ж придбаної. Цей вид порушень може з’явитися в різному віці. Це означає, що застрахувати кішку від розвитку епілепсії неможливо. Причинами симптоматичної епілепсії у домашніх чотириногих стають:

 • травми черепа;
 • нові утворення злоякісного і доброякісного характеру в структурах мозку;
 • інфекційні вірусні захворювання, що вражають нервову систему (чума м’ясоїдних або сказ); і мінералів в організмі (в основному, вітамінів групи В і ергокальциферолу); токсичними хімічними речовинами, ліками, вірусними токсинами.

Залежно від стадії нападу епілепсії, клінічна картина змінюється. Існує 3 ключових стадії:

 • Початкова стадія або іменована аурою-невеликий період часу, що виявляється занепокоєнням з боку кішки, відсутністю реакції на звук і світло, нахили голови, посмикування м’язів, проблеми з рівновагою.
 • Друга стадія або іктальний етап (фаза судом) – відрізняється виникнення скорочень в м’язових волокнах, можлива втрата свідомості. Кішка втрачає контроль над нормальними процесами (можливо довільне сечовипускання і спорожнення), виділення слини з пащі у вигляді піни. Також відзначається порушення дихання (важке і переривчасте) і прискорене биття серця.
 • Стадія третя або постіктальний етап (фаза відновлення) – характерна припиненням судомних рухів, тварина перебувати в прострації, не здатна зрозуміти, що сталося і де вона перебувати. Тривалість постіктального етапу становить близько 5 хвилин. Відзначається поява спраги або ж з’являється апетит.

Загальна тривалість всього нападу епілепсії триває від 3 до 5 хвилин. Кожен організм індивідуальний. У зв’язку з цим передбачити, коли трапиться черговий епілептичний припадок неможливо. Необхідно розуміти, що постійні напади погано відображаються на здоров’я, провокуючи кисневе голодування клітин мозку і призводять до смертельного результату.

Постановка діагнозу проводитися в умовах ветеринарної клініки. Важливо виявити головну причину розвитку епілепсії і спробувати її видалити. На підставі отриманих даних розробляється певна тактика терапії. Діагностика епілепсії в себе включає:

 • загальний клінічний аналіз крові і хімічна панель – потрібні для визначення або виключення розвитку в організмі інфекційних хвороб, а ще патологій гепаторенальной системи незаразної етіології;
 • діагностика за допомогою ультразвуку органів, розташованих в порожнині живота.

У певних клініках призначаються магнітно-резонансна томографія або комп’ютерна діагностика для визначення точних причин розвитку епілепсії.

Як зупинити напади епілепсії

Поява у кішки нападу епілепсії — не привід для власника впадати в паніку. Необхідно зібратися і надати першу допомогу. Основні дії господаря кішки під час нападу:

 • Укладання тварини на тверду поверхню в положенні на боці. Бажано настелити щось щільне і м’яке, щоб не допустити можливу травму голови під час нападу.
 • Акуратно притримувати голову тварини рукою, паралельно дивлячись на зміну слини (вірогідна поява піни або домішок крові). Це вказує на те, що тварина пошкодило собі мову, губу або слизову щік.
 • У побутових умовах при загостренні епілепсії доктора не радять самостійно проводити лікування препаратами. Не бажано намагатися силою напоїти кішку.

Помилкою власника вважається і застосування сили по відношенню до тварини під час нападу. Намагаючись притиснути кішку до поверхні підлоги під час епілептичного нападу в бажанні зупинити конвульсії хороших результатів не добитися. Кішка може не тільки вкусити власника, але і отримати серйозні травми. Повністю зупинити напади або звести їх прояв до мінімуму зможе тільки ветлікар після педантичного огляду.

Лікування епілепсії

Епілепсія не рахується дуже небезпечним захворюванням, однак при частому повторенні нападів здатне виявитися причиною загибелі тварини. Якщо у вихованця з’являється епілептичний статус-кілька нападів один за одним, між якими кішка не може відновитися.

Кожен подальший напад провокує розвиток значних змін в структурах головного мозку, асфіксію, зниження показників температури тіла до критичних позначок, збільшення кислотності, а ще недостатність серця.

Вроджена епілепсія не піддається повному лікуванню. Спеціаліст може лише призначити лікарські засоби, які дозволяють зменшити кількість нападів. Проводитися терапія протисудомними препаратами (діазепам і фенобарбітал). Використання методів альтернативної медицини має малу ефективність під час лікування епілепсії.

Тварина з діагностованою епілепсією, має бути оточене правильним доглядом. Важливо забезпечити збалансований раціон харчування кішці, прагнучи дотримуватися безглютенової дієти. Доведено, що присутність глютену, а конкретно частинок даної речовини в організмі, провокує порушення в роботі головного мозку.

Ветеринарні лікарі рекомендують викреслювати з харчування пшеницю і інші каші, що містять глютен. Важливо дотримуватися балансу, ретельно стежачи за кількістю вуглеводів (їх повинно бути найменше), а білків повинно бути більше.

Потрібно включити в раціон вітамінні і мінеральні комплекси з дуже високим вмістом важливих амінокислот, магнію, кальцію, вітаміном В1, В6, В12, ергокальциферолу.

Кішки з епілепсією можуть жити довго, не страждаючи від припадків. Життєве зручність підтримувати на хорошому рівні вийде при дотриманні таких правил:

 • постійні огляди у ветеринарного фахівця з метою коригування лікування;
 • добре обраний раціон харчування;
 • мінімізація станів стресу у тварини.

Якщо епілепсія у кішки ідіопатичного характеру, що виявляється з самого народження, то в подібному випадку надовго залишати власного улюбленця без нагляду не бажано. Потрібно зменшити можливість безкоштовного доступу тварини до токсичних і токсичних речовин.

З метою попередження розвитку симптоматичної епілепсії важливо систематично робити вакцинації улюбленцю згідно з календарем. Це дасть можливість захистити кішку від інфікування небезпечними захворюваннями, наприклад як чума м’ясоїдних або сказ, що впливають на роботу центрального головного мозку.

Швидке звернення до професіонала при появі епілепсії у кішки, дасть можливість зменшити кількість нападів і їх інтенсивність. Варто пам’ятати, що епілепсія не захворювання, а синдром, що вказують на проблеми в роботі структур головного мозку. При гарному догляді, постійних оглядах у ветеринара, можна домогтися комфортабельного існування для власного домашнього улюбленця.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close