“Весняні води”: короткий зміст та аналіз твору

Письменником, який окреслив психологічні орієнтири російської прози ХІХ століття, був Іван Тургенєв. «Весняні води» — повість пізнього періоду творчості прозаїка. Вона оповідає про перше нещасливе кохання. Така тематика типова для Тургенєва. Чим же здивує повість «Весняні води»? Короткий зміст твору розповість про основні події непростого сюжету.

«Весняні води»: короткий зміст

На початку повісті «Весняні води» Тургенєв знайомить читача з головним героєм. Дмитро Санін — багатий, але самотній поміщик п’ятдесяти двох років, не дуже задоволений своїм життям. Одного разу, щоб відволіктися від сумних думок, він перебирав старі речі і виявив коробочку з гранатовим хрестиком. Знахідка наштовхнула його на спогади:

Знайомство героя з Джеммою

Коли Саніну було двадцять два, він безтурботно подорожував Європою. Одного разу, гуляючи Франкфуртом, зайшов у кондитерську. Там красива незнайомка попросила його про допомогу: її молодший брат Еміль знепритомнів. Санін розтер хлопчика щітками, і той прийшов до тями. Незабаром повернулася мати Еміля разом із лікарем. За порятунок хлопчика Дмитра запросили на вечерю.

Увечері Санін дізнався: матір сімейства звали Леонорою Джованні, а її красуню-дочку — Джеммою. Дмитро був розчарований, дізнавшись, що дівчина заручена.

Наступного ранку до Саніна прийшов Еміль у компанії Карла Клюбера — нареченого Джемми і вельми приємного молодого чоловіка. Він запросив Дмитра на прогулянку в сусіднє місто Соден. Весь день, що залишився, Санін провів у кондитерській із Джеммою.

Почуття, що спалахнули

Наступного дня відбулася поїздка в Соден. Компанія обідала на терасі корчми, коли до них підійшов офіцер напідпитку. Він випив за здоров’я Джемми і безцеремонно схопив троянду, що лежала біля її тарілки. Клюбер поспішив розплатитися і повів наречену в готель. Санін же відібрав у нахаби троянду і тим самим напросився на дуель. На зворотному шляху Джемма слухала самовдоволені висловлювання Клюбера і почала його соромитися.

Вечір Дмитро провів у Джемми. Дізнавшись про дуель, дівчина подарувала йому ту саму троянду. Тоді Санін зрозумів, що закохався. Настав день поєдинку. Противник Дмитра — барон фон Донгоф — вистрілив у повітря, визнав неправоту і запропонував розійтися миром.

До Саніна прийшла мати Джемми і розповіла, що дочка вирішила розірвати заручини:

 1. Фрау скаржилася, що покладала на цей шлюб великі надії: їхня сім’я майже розорена, і лише Клюбер міг виправити ситуацію.
 2. Вона вмовила Дмитра напоумити Джемму.

Однак під час розмови з дівчиною Санін остаточно переконався у своїх почуттях, які виявилися взаємними, і зробив їй пропозицію.

Дізнавшись про це, мати Джемми пустилася в плач. Але, розпитавши Саніна про його матеріальний стан, заспокоїлася. Щоб врятувати кондитерську, Дмитру потрібно було повернутися в Росію і продати свій невеликий маєток. Перед його від’їздом Джемма подарувала нареченому свій гранатовий хрестик.

Уже зібравшись у дорогу, Санін несподівано зустрів однокласника Полозова. Його дружиною була багата і красива жінка. Дмитро запропонував однокласнику купити маєток. Але той повідомив, що грошима в їхній сім’ї розпоряджається дружина і запропонував познайомити Саніна з нею.

Зрада і розставання героїв

Дмитро сподобався дружині Полозова. Вона вирішила спокусити молодого чоловіка і навіть уклала з чоловіком парі. Дмитро не звертав уваги на флірт дами, намагався їй потурати, аби вигідно продати їй свій маєток. Одного разу на кінній прогулянці їх застала злива. Коли вони усамітнилися в сторожці, пані вдалося зачарувати Дмитра — і Полозов програв парі.

Санін зізнався Джеммі в зраді й повністю підкорився Полозовій. Через деякий час вона холоднокровно позбулася коханця. Дмитро повернувся в Росію і зажив самотнім тужливим життям. Він шкодував, що кинув кохану дівчину заради тієї, кого навіть не любив.

Доля героїв

Від думок про минуле на Саніна нахлинули почуття, і він вирішив поїхати до Франкфурта. Однак ні Джемми, ні кондитерської там не знайшов. З небагатьох франкфуртських знайомих йому вдалося розшукати тільки Донгофа. Той розповів Саніну, що Джемма вийшла заміж і поїхала з чоловіком у Нью-Йорк, а також дав її адресу.

Дмитро написав їй листа з проханням про прощення, і незабаром надійшла відповідь. Джемма подякувала Саніну за те, що не дав їй вийти за Клюбера. Вона розповіла, що щаслива в шлюбі і ростить п’ятьох дітей. У листі було фото її вісімнадцятирічної доньки Маріанни, як дві краплі води схожої на молоду Джемму. Санін відправив дівчині гранатовий хрестик у розкішному намисті з перлів. А потім, за чутками, і сам збирався в Америку.

«Весняні води»: аналіз твору

Як створювалася і чого вчить любовна драма, так майстерно описана Тургенєвим? Аналіз твору «Вешние воды» дасть змогу краще зрозуміти авторський посил:

Історія написання

На створення повісті «Весняні води» в Тургенєва пішло чимало часу:

 • Написання зайняло майже півтора року. Письменник планував закінчити твір до лютого 1871-го, але кілька разів відкладав термін здачі. У підсумку автор затримав матеріал майже до кінця року.
 • Під час написання Тургенєв зізнавався, що обсяги повісті будуть набагато більшими, ніж він очікував.
 • Перш ніж здати готову повість редакторам, Тургенєв тричі її переписував. Нові версії не відрізнялися за сюжетом. У них автор виправляв невдалі, на його погляд, формулювання і додавав нові деталі.

Вважається, що деякі події повісті були автобіографічними. Наприклад, у житті Тургенєва був епізод, коли у франкфуртській кондитерській вродлива дівчина попросила його про допомогу — її брат знепритомнів. Тоді письменник був зачарований прекрасною незнайомкою, але незабаром виїхав із Німеччини.

Значення назви

Назва «Весняні води» (тобто води, що утворюються навесні внаслідок танення снігу та льоду) є дуже символічною і неспроста обрана автором:

 • Весна асоціюється з юністю, першим коханням, приємними спогадами молодості.
 • Весняна вода — щось швидкоплинне, те, що ось-ось вислизне і не залишить за собою й сліду.

Таким чином, у повісті Тургенєва весняні води — це символ швидкоплинності часу, першого юного кохання. Воно минуло, і його вже не повернути. На сенс назви натякає пролог до повісті:

Веселі роки,

Щасливі дні —

Як весняні води

Промчали вони!

Жанр і композиція

«Весняні води» ідентифікують як повість, створену за канонами реалізму. На це вказують особливості твору:

 1. Він оповідає про одного головного героя і має одну сюжетну лінію — про Саніна та його спогади про кохану Джемму.
 2. Головний двигун сюжету — людські взаємини. Герої — люди, наділені достоїнствами і недоліками, — стикаються з життєвими проблемами.
 3. У повісті відображено епоху, в якій жив автор, її контекст і уклад життя.

Сюжет повісті викладається через спогади головного героя. Композиційно твір складається із сорока чотирьох глав і має таку структуру сюжету:

 1. Експозиція — знайомство з головним героєм. Санін виявляє хрестик давньої коханої і віддається спогадам.
 2. Зав’язка: Дмитро зустрічає красиву дівчину в кондитерській.
 3. Основна дія — виникнення почуттів і розвиток стосунків між Саніним і Джеммою.
 4. Кульмінація — кінна прогулянка Дмитра з Полозовою, його зрада.
 5. Розв’язка — розставання коханих і їхнє листування через тридцять років.

Проблематика повісті

«Весняні води» — це не просто любовна драма, а повчальна історія з глибоким змістом:

 1. Центральна проблема повісті Тургенєва — це, звісно, питання кохання і зради. Кульмінаційний момент твору — зрада Саніна, яку автор засуджує. Санін піддається скороминущому пориву, забувши про честь і кохання, через що на все життя залишається самотнім і шкодує про свій вчинок. На противагу Тургенєв розкриває образ Джемми — щирої дівчини, яка відмовилася від вигідних заручин заради почуттів.
 2. Особливу увагу автор приділяє проблемі самотності. Тургенєв не шкодує епітетів і різких висловлювань, щоб описати огидне становище, у якому опинився Санін у старості.
 3. Проблема, до якої відсилає і назва повісті, — крихкість і швидкоплинність щастя. Тургенєв нагадує читачеві, що все в житті минає, залишаються лише спогади. Тому важливо насолоджуватися кожною миттю і цінувати те, що маєш.

За повістю Тургенєва знімали фільми та ставили театральні постановки. Однак інтерпретації тексту не передають усієї краси та глибини тургенєвського твору. Рекомендуємо ознайомитися з цим видатним твором повністю.

Позначки:, , , , , , ,
close