Найвища гора у світі: топ-10 вершин

Еверест, Джомолунгма або Сагарматха, — найвища гора у світі. Її показник — 8 848 м. Вершина розташована на хребті Гімалаїв Махалангур-Хімал на кордоні Непалу та Китаю.

Еверест сформувався як тригранна піраміда неправильної форми: південний схил гори крутіший. Він «лисий», оскільки на ньому не затримується свіжий сніг і фірн (багаторічний ущільнений сніг).

Еверест — це дуже холодне місце. Середня температура в липні становит ь-19 °С, у січні сяга є-36 °С. Вершина розташована на нижній межі висотної струменевої течії. Тому тут можливі раптові шторми з сильними поривами вітру до 160 км/год і падінням температури д о-60 °С.

Завдяки статусу найвищої гори Еверест — найпопулярніший «восьмитисячник» у альпіністів. Піднятися потрібно на 8,5 км, на сходження до вершини потрібно близько двох місяців. Більшу частину часу витрачається на акліматизацію, підйоми до розбитих на схилах таборів і на спуск вниз для відпочинку.

Підйом на вершину Евересту — важке випробування для будь-якої людини, незалежно від ступеня її підготовки. За час сходження альпініст втрачає близько 15 кг ваги.

Загальна вартість експедиції обходиться в середньому в $90 тис. Наразі на вершину піднялося приблизно 10 тис. осіб, приблизно 200 альпіністів загинули під час сходження.

Чогорі

Чогорі, або К2, — друга за висотою вершина світу. Гора — найпівнічніший «восьмитисячник». Її висота становить 8 614 м. Вона розташована на кордоні Китаю і Пакистану в гірській системі Каракорум.

Чогорі — найскладніша і найнебезпечніша гора у світі для альпіністів. Через те що гора найпівнічніша серед «восьмитисячників», сходження на неї ускладнює сувора погода і гірська хвороба.

Смертність серед альпіністів, які намагаються підкорити гору, становить 23%. Сходження взимку межує зі смертельним ризиком і безрозсудною відвагою.

Загалом здійснено близько 400 спроб сходження. Підйом на Чогорі значно складніший у технічному плані, ніж сходження на Еверест. Ця гора не терпить аматорів, а для успіху експедиції недостатньо навіть величезного альпіністського досвіду. Необхідно, щоб погода була прихильною до мандрівників.

Канченджанга

Канченджанга — третя за висотою гора на Землі, найвища гора Індії. Висота вершини знаходиться на рівні 8 586 м над рівнем моря.

Розташована на кордоні Індії та Непалу. Вершина височіє над гірським масивом Канченджанга в Гімалаях.

До 1852 року Канченджанга вважалася найвищою горою у світі. Однак нові експедиції в Гімалаї встановили, що Джомолунгма вища. Пізніше гору «обігнала» і Чогорі.

Канченджанга — небезпечна гора. Зазвичай смертність під час сходжень знижується завдяки підвищенню заходів безпеки, технічним засобам і сервісам носіїв і рятувальників. Канченджанга — виняток із цього правила. В окремі роки кількість нещасних випадків на ній сягала 22%.

Лхоцзе

Лхоцзе — четверта гора у світі за висотою. Її показник — 8 516 м. Вона розташована на кордоні Китаю і Непалу на гірському хребті Махалангур-Хімал у Гімалаях.

Лхоцзе — сусідка Евересту. Серед альпіністів вважається престижним підкорення 14 «восьмитисячників» світу, які називають короною світу. Лхоцзе відокремлений від Евересту перевалом, тому спортсмени намагаються цю гору підкорити заодно з Джомолунгмою.

На Лхоцзе найменша кількість маршрутів для сходження. Гора залишається однією з найбезпечніших для підйому. За весь час її підкорення загинуло не більше 10 альпіністів.

Макалу

Макалу — п’ятий за висотою «восьмитисячник» на Землі. Висота гори сягає 8 485 м. Знаходиться на кордоні Непалу і Китаю в східній частині хребта Махалангур-Хімал у Гімалаях на відстані 22 км по прямій від Евересту.

Макалу відома європейцям із XIX століття. Однак до 1950-х рр. люди тільки милувалися нею. Гору не намагалися підкорити, оскільки вона залишалася в тіні Джомолунгми. На даний момент до вершини гори прокладено 17 маршрутів.

Чо-Ойю

Чо-Ойю, або Чововуяг, — шоста гора у світі за висотою. Її показник — 8 188 м. Гора розташована на кордоні Китаю і Непалу в Гімалаях.

Чо-Ойю — простий для підкорення «восьмитисячник». Це друга за популярністю гора в десятці найвищих: на її вершину зійшли понад три тисячі осіб. На цій горі найнижча смертність — менше 1,5%.

Сходження відбувається з боку Тибету, оскільки непальський бік вкрай складний і доступний тільки досвідченим спортсменам. На вершину прокладено 15 маршрутів.

Простоту підйому забезпечує торгова стежка, розташована на найближчому перевалі Нанга-Ла (5 716 м). Цей шлях — заслуга шерпів, високогірного народу, без супроводу представників якого не обходиться жодне сходження на «восьмитисячники» в Гімалаях.

Дхаулагірі

Дхаулагірі — сьома за висотою гора у світі. Підноситься на 8 167 м. Знаходиться повністю на території Непалу в гірському масиві Дхаулагірі. Це найвища у світі гора, яка повністю розташована на території однієї держави.

З 1808-го до 1832-го вершина вважалася найвищою у світі, проте спроб її підкорення вершини не було до 1950-х років.

Манаслу

Манаслу — восьма найвища гора на Землі. Її абсолютна висота становить 8 156 м. Гора входить до масиву Мансірі-Гімал Гімалаїв і розташована на території Непалу.

У Манаслу три вершини:

  • Манаслу (8 156 м);
  • Манаслу Східна (7 992 м);
  • Манаслу Північна (6 994 м).

Довгі хребти гори і долинні льодовики відкривають підходи до вершини з усіх боків і завершуються піком, що круто височіє над навколишнім ландшафтом.

Нангапарбат

Нангапарбат — дев’ята за висотою гора у світі. Її висота сягає 8 125 м. Знаходиться на заході Гімалаїв у гірському масиві Нангапарбат на території Пакистану. Вважається однією з найнебезпечніших гірських вершин світу.

Підступність гори — це її розташування поблизу рівнини на краю гірського масиву. Це спричиняє велику кількість опадів, тумани та бурани, підвищує небезпеку сходження лавин.

Більшу частину року гора залишається неприступною, і навіть у невеликі сприятливі погодні вікна альпіністам залишається покладатися на удачу. Смертність при підйомі на неї перевищує 22%.

Аннапурна І

Аннапурна І замикає десятку найвищих гір у світі. Аннапурна — найвища вершина масиву Аннапурна в Гімалаях. Її висота сягає 8 091 м. Гора розташована на території Непалу.

Аннапурна — найсмертоносніша гора серед «восьмитисячників». Відсоток летальних випадків серед альпіністів, які намагаються зійти на її вершину, сягає 32%.

Однак саме Аннапурна стала першим «восьмитисячником», на який зійшла людина. Це вдалося 1950 року французькій експедиції.

Навколишні території та сам гірський масив входять до національного парку «Аннапурна», який охороняється законами Непалу. Туристам, які не мають належного досвіду в альпінізмі, пропонують різні маршрути. Це трекінги, які пов’язані з набором висоти, проте не передбачають підкорення вершини і не вимагають спеціального обладнання.

Найвідоміший серед них трек навколо Аннапурни. Туристи можуть досягти висоти в 5 416 метрів і відчути особливості високогірного клімату. Протяжність шляху становить 140-220 км. Для подолання цієї відстані потрібно 10-20 днів.

Трекінг до Аннапурни — важлива складова підготовки до підйому на восьмитисячники. Його пройшли понад 200 тис. осіб.

Незважаючи на небезпеку, труднощі та високі показники смертності, найвищі гори у світі продовжують вабити туристів і альпіністів усього світу. Вони готові витратити десятки тисяч доларів, полетіти до Непалу або Китаю, жити кілька місяців на висоті в наметі зі скромним пайком, щоб реалізувати заповітну мрію. Ті, хто підкорив усі «восьмитисячники», стають найвідомішими людьми.

Позначки:, , , , ,
close