Найглибша западина на суші у світі та Казахстані

Найглибші западини на суші — унікальні утворення. Вони розташовані нижче рівня моря, а їхня довжина обчислюється десятками кілометрів. Найглибша у світі сухопутна западина — Гхор. Є западина-рекордсмен і в Казахстані.

Гхор — найглибша западина у світі

Гхор — сухопутна западина-рекордсмен у світі. Її глибина сягає чотирьох сотень метрів, а на її дні знаходиться всесвітньо відоме Мертве море.

Загальні відомості

Гхор — величезна і дуже глибока сухопутна западина. Її довжина становить 250 км, а ширина — до 25 км. Вона розташована на території трьох країн:

Географічно западина визначається західним берегом річки Йордан і Голанськими висотами. До цього геологічного регіону входить долина річки Йордан, долина Хула, прісноводне Тиверіадське озеро (Галілейське море) і найнижча точка на землі — Мертве море.

Западина оточена схилами зі стрімкими скелями. Їхня відносна висота — 1-1,4 км. Клімат напівпустельний, має відповідну флору і фауну. У Гхора немає зовнішнього стоку.

Унікальна місцевість виникла в епоху міоцену між 23 і 5 млн років тому. Виникненню такого величезного провалу своїм рухом посприяла Аравійська плита. Через це вздовж Африканської плити виникла западина Гхор.

Мертве море — найнижча точка западини Гхор

Також Мертве море — найнижча сухопутна точка у світі. Поверхня гігантського солоного озера знаходиться на рівні 430 м нижче рівня моря.

Мертве море простягається на 67 км завдовжки і 18 км завширшки. Найбільша глибина моря — 306 м. Рівень озера падає щорічно приблизно на 1 м. Площа дзеркала води — 810 км². Живиться в основному від річки Йордан. Мертве море — безстічне озеро.

Море оточене Іудейськими горами. Вони приймають на себе більшість опадів. Клімат у районі моря вкрай посушливий. Багато в чому це пов’язано з ефектом дощової тіні, яку створюють навколишні гори. Середньорічна кількість опадів не перевищує 50-100 мм.

Мертве море — одне з найбільш солоних озер у світі. Вміст мінеральних речовин у ньому становить 300-350 проміле. Крім того, мінеральний склад унікальний:

  • 50% хлориду магнію;
  • 30% хлориду натрію;
  • 14% хлориду кальцію;
  • 4% хлориду калію.

Крім того, в озері багато бромідів і майже немає сульфатів. Завдяки цьому Мертве море — це величезна природна лікарня. Тут також є лікувальні грязі з високим вмістом брому та йоду.

Туризм і діяльність людини

Топоніми долини Гхор згадуються з давніх-давен. Про визначні пам’ятки западини писав Страбон і Павсаній. Різні місця повсюдно згадуються в Біблії. Так, у річці Йордан хрестився Ісус Христос. Тисячі туристів щороку повторюють тут такий обряд.

Мертве і Галілейське моря часто згадуються в роботах стародавніх істориків і географів. Їхні унікальні цілющі властивості приваблюють мільйони туристів з усього світу.

Крім того, Мертве море унікальне тим, що тримає людину на плаву, тому в ньому може скупатися навіть той, хто не вміє плавати. Щоправда, таке купання не може бути тривалим і вимагає великої обережності: солона вода, що потрапила в очі, шкодить зору.

Величезній западині завдає шкоди сама людина. Вона неодноразово ставала ареною запеклих боїв між Ізраїлем та арабськими державами. Шестиденна війна зменшила населення долини в 12 разів.

Карагіє — найглибша западина Казахстану

Карагіє, або Батир, — унікальне сухопутне геологічне утворення на території Казахстану.

Загальні відомості

Карагіє — западина на півострові Мангістау (Мангишлак). Розташована недалеко від узбережжя Каспійського моря.

Це одна з найглибших западин у світі та Азії. Западина розташована на глибині 132 м нижче рівня моря. Вона розташована в східній частині Мангишлакського плато, найближчий великий населений пункт — місто Актау.

Западина простягається на 85 км завдовжки і 25 км завширшки. Зверху має вигляд овалу неправильної форми з виступами. Геологи пов’язують процес утворення западини з карстовими процесами:

  1. Тут відбувалося вилуговування соляних порід.
  2. Підземні води постійно просочувалися по тріщинах у глибину і розчиняли гірські породи.
  3. З часом порожнечі та тріщини збільшувалися. Через це постійно відбувалося просідання або обвалення гірських порід. Цей геологічний процес триває й досі.

На дні западини розташоване озеро Батир. Через посушливий клімат воно постійно пересихає і перетворюється на солончак. Западина Карагіє багата на корисні копалини. Тут знайдено поклади нафти, глини та уранової руди.

Карагіє і людина

Назва Карагіє походить від тюркського «каракія», де «кара» — ‘чорний’, а «кия» — ‘крутий косогір’. Інша версія перекладу — ‘чорна паща’. Таку назву западина отримала завдяки характерному чорному схилу.

Східне склепіння складається з крейдяних відкладень та інших мінералів і суттєво почорніло за тисячі років. Здається, що це чорна вертикальна плита. Через Карагіє прокладена автотраса, що з’єднує Актау і Жанаозен.

У 1930-х роках розглядали питання про затоплення Карагіє. Для реалізації цього проєкту хотіли побудувати величезну греблю ГЕС. Крім того, планувалося створити штучні річки, які б всупереч усталеним фізичним законам витікали з Каспійського моря. Стометровий перепад висот мав забезпечити ГЕС неймовірною потужністю в 35 МВт.

Однак плачевний приклад Кара-Богаз-Гола показав, що не реалізований досі проєкт величезної ГЕС і затоплення долини був удачею.

Як дістатися до Карагіє

Від Актау Карагіє відділяє всього 50 км. Подорож займе не більше години, а єдиний спосіб дістатися до унікальної западини — подорож автомобілем. Дорога від Актау проходить через селище Мангишлак (Мангістау) у напрямку міста Жанаозен. Після Мангишлака необхідно на круговій розв’язці повернути в перший з’їзд, а вже через 30 км буде спуск до западини.

Потрібно враховувати, що дно западини кам’янисте, а шлях донизу проходить крутим схилом. Тим туристам, які вперше відвідують западину, рекомендують найняти гіда. Він покаже найцікавіші місця, а також вкаже безпечний схил для спуску.

Западини-рекордсмени приваблюють тисячі туристів щороку. Вони мають не тільки унікальний геологічний рельєф і велику глибину, а й безліч визначних пам’яток. До азахстанців і гостей країни немає потреби летіти на край світу, бо Карагіє не поступається світовим лідерам за красою

Позначки:, , , , , , ,
close