Китайська валюта: цікаві факти

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Китайська валюта виходить на лідерські позиції на світовому валютному ринку. Як відбувалася еволюція китайських грошей і як зміцнюється курс юаня сьогодні? Цікаві факти про китайську валюту допоможуть оцінити своєрідність цієї грошової одиниці.

Історія юаня

Як називається китайська валюта? Юань — грошова одиниця, яка отримала 1969 року назву «женьміньбі» («народні гроші»). Історична назва юань (у перекладі — ‘кругла монета’) з’явилася ще за часів правління династії Цін: монети — з VII століття до н. е., а банкноти — з VIII століття н. е., коли в Піднебесній винайшли папір. Міжнародне позначення валюти — CNY.

До початку XX століття в Китаї для великих розрахунків користувалися злитками срібл а-лянами. Дрібні покупки здійснювали, використовуючи бронзові круглі монети з квадратним отвором по центру — цяні, які європейці називають «кеші». Срібні юані почали виготовляти 1835 року. З’явилися розмінні монети номіналом 50, 20, 10 і 5 центів зі срібла, 2 і 1 цент з міді.

Автор книги «Коротка історія грошей» Аммус Сейфедін стверджує, що коли нові платіжні засоби стали забезпечуватися фізичним резервом золота в банках і казначействах, потреба в сріблі для дрібних розрахунків відпала. Китай і Гонконг були останніми, хто відмовився від срібних монет.

Користуватися срібними монетами і лянами зі срібла в Китаї заборонили 1935 року. Замість них став наростати бум паперових грошей — фабі.

Серійний випуск китайських юанів

Як налагоджено серійний випуск юанів у Китаї? Існує п’ять серій випуску китайських юанів, яким займається Народний банк Китаю:

 • Першу серію банкнот випустили в грудні 1948 року. Монети в ній не карбувалися.
 • Другу серію банкнот ввели в 1955 році.
 • Третій серійний випуск юанів відбувся 1962 року. При цьому юані другої і третьої серій використовувалися одночасно. Третю серію банкнот відкликали повністю тільки 2000 року.
 • Четверту серію банкнот вводили в обіг з 1987 по 1997 роки. Юані цієї серії ще використовуються, але поступово виводяться з обігу.
 • П’яту й останню на сьогодні серію банкнот запроваджують із 1999 року (модифікацію банкнот здійснено у 2005 і 2015 роках).

Наразі на території Китайської Народної Республіки, окрім Гонконгу і Макао, де є своя валюта, в обігу перебувають банкноти четвертої і п’ятої серії.

Курс юаня

Скільки коштує китайська валюта? Курс юаня по відношенню до курсу долара був фіксованим і встановлювався державою.

У липні 2005 року Китай відмовився від прив’язки до американського долара. Влада Китаю заявила, що Народний банк Китаю встановлюватиме курс національної валюти залежно від коливань на фінансовому світовому ринку протягом однієї ночі.

Китайська держава на сьогодні дотримується гнучкого курсу національної валюти, завдяки посиленню ролі ринкової економіки в країні. Поточний курс юаня визначається, виходячи з його відношення до долара США та інших валют, на базі валютного кошика.

Країни Центральної Азії, зокрема Казахстан, підтримують торговельні відносини з Китаєм. Казахстанці їдуть до КНР на роботу, навчання, купують китайські товари оптом і вроздріб. Національний банк РК регулярно оновлює курс юаня до тенге для тих, хто зацікавлений в обміні валюти.

Обіг китайської валюти

Якими монетами і купюрами користуються китайці під час розрахунків? Один юань ділиться на 10 цзяо, які складаються з 10 финей. Наприклад, сума в 5,21 юанів — це 5 юанів 2 цзяо і 1 финь.

На руках у китайців перебувають монети і купюри. Викарбувані монети номіналом 1 і 5 цзяо, а також 1 юань. Є найдрібніші монети в 1, 2 і 5 финів, але вони практично не використовуються.

Для фінансових операцій китайці використовують паперові банкноти:

 • номіналом 1 і 5 цзяо зразка 1980 року;
 • 1, 5, 10, 20, 50 і 100 юанів із п’ятого серійного випуску 1999, 2005, 2015 рр.

Новий тип монет і банкнот (банкноти номіналом 50, 20, 10 і 1 юань, монети номіналом 1 юань, 5 і 1 цзяо) випущено 2019 року, він поступово витісняє валюту попередніх випусків.

Дизайн китайської валюти

Який вигляд мають китайські банкноти і монети? Китайці шанують традиції та національні символи, тому на паперових юанях, які перебувають в обігу, розміщено портрет Мао Цзедуна і національний герб. На всіх купюрах є написи 4 мовами (чжуанська, монгольська, уйгурська, тибетська), які вважаються офіційними в автономних районах КНР.

Зворотний бік купюр доповнюють картинки об’єктів, що стали національною гордістю КНР:

 • на купюрах 1, 5 і 10 юанів намальований річковий пейзаж в ущелині Чангянг;
 • 20 юанів прикрашені пейзажем річки Хуанхе;
 • на банкноті в 50 юанів зображена Велика Китайська стіна;
 • 100 юанів прикрашає дракон, що летить, і давньокитайський храм у Пекіні (China Century Altar).

На реверсах китайських монет номіналом 1, 2, 5 финей зображено державний герб. Монети 1 і 5 цзяо прикрашені тільки квітами і написами. В онлайн-каталозі монет є зображення ювілейних китайських монет, починаючи з 1949 року. У каталозі вказано їхню вартість і матеріал, з якого викарбувано монету.

Ступені захисту юанів

Як захищена китайська валюта від підробок? Довідковий портал дає повний перелік ступенів захисту китайської валюти з демонстрацією купюри з двох сторін.

Ступені захисту китайського юаня такі:

 • Водяний портрет і номінал банкноти, який на світлі видно з іншого боку купюри.
 • Голограмна захисна нитка, яка на світлі стає темною.
 • Рельєфний друк, який дає змогу промацати волосся Мао Цзедуна на портреті.
 • Двоколірний серійний номер банкноти.
 • Зображення з двох сторін зливається в загальну фігуру, якщо подивитися на світло.
 • Тактильні знаки для слабозорих людей.
 • Змінна фарба. Вона змінюється із зеленого на синій при нахилі банкноти.
 • Приховане зображення номіналу банкноти.
 • Мікротекст, який читається тільки під лупою.

Фальшивомонетники навряд чи візьмуться за підробку банкнот національної валюти, яка так захищена. Ступені захисту банкнот різних номіналів можуть трохи відрізнятися розташуванням деталей і відтінками зображень.

Ритуальні гроші в Китаї

Навіщо китайцям ритуальні гроші? У Китаї можна почути про ритуальні гроші. Йдеться про традиції, які шанують китайці. Автор книги «Китай керований: старий добрий менеджмент» Володимир Малявін підкреслює, що паперові гроші китайці раніше спалювали, приносячи їх таким чином у дар померлим предкам. Покійні, на їхню думку, потребували грошей для підтримки свого існування в загробному світі.

В обігу були монети зі срібла і бронзи, а для ритуалу використовували тільки паперові купюри. Гроші, які зараз використовують для ритуалу, друкують номіналом 500, 10 тисяч, 100 тисяч і 500 тисяч. Вони не вважаються платіжним засобом, але їх купують за справжні юані. На таких грошах розміщені портрети померлих знаменитостей, а також напис «Банк пекла», щоб ні в кого не виникало сумнівів, що це несправжні гроші. Такі купюри не пускають в обіг і в жодному разі не дарують навіть жартома живим людям.

Китайська валюта пройшла шлях становлення і сьогодні посіла лідируючі позиції на світовому фінансовому ринку. Юань викликає величезний інтерес як перспективна валюта. Самі китайці з повагою ставляться до національних грошей і знають, як їх заробляти.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Бурштин: магічні властивості, цікаві факти про камінь

Місячний камінь: значення, властивості, факти

Китайська троянда: прикмети та забобони

Позначки:, , , ,
close