10 поширених проблем троянд (і як їх вирішити)

Марі Яннотті — садівниця, яка займається садівництвом все життя, і ветеран садівництва з майже тридцятирічним стажем. Вона також є автором трьох книг про садівництво, фотографом рослин, оратором і колишнім викладачем садівництва Корнельського кооперативу. Статті Марі про садівництво публікуються в газетах і журналах по всій країні, вона давала інтерв’ю для радіостанції «Марта Стюарт», Національного громадського радіо і написала численні статті.

Дебра ЛаГаттута — майстер-садівник з більш ніж 30-річним досвідом вирощування багаторічних і квітучих рослин, контейнерного садівництва та овочівництва на грядках. Вона є провідним садівником у програмі Plant-A-Row, яка пропонує тисячі фунтів органічно вирощених овочів місцевим продовольчим банкам. Дебра є членом наглядової ради Spruce Garden Review Board.

Троянди мають репутацію рослин, схильних до проблем. Іноді ця репутація є заслуженою, адже кожен, хто вирощував старі фамільні сорти троянд, швидше за все, регулярно стикався з чорними плямами. Ситуація починає змінюватися, оскільки багато сучасних троянд виведені зі стійкістю до хвороб і невибагливістю у догляді.

Якщо ви підтримуєте кущі троянд у здоровому стані за допомогою достатньої кількості сонячного світла, підживлення та води, у вас не повинно виникнути особливих проблем, незалежно від того, який сорт троянд ви вирощуєте. Однак, незважаючи на те, що троянди іноді вважають королевою квітів, навіть королева може зіткнутися з проблемами і потребувати сторонньої допомоги.

Попелиця на трояндах

Попелиця — особливо поширений шкідник троянд. Ці крихітні комахи грушоподібної форми, що смокчуть, люблять харчуватися соковитими молодими паростками. Існує кілька видів попелиць, які можуть бути жовтого, зеленого або чорнуватого кольору. Ви можете бачити, що їх називають зеленою або чорною мухою, але насправді вони не є мухами. Одна попелиця не становить великої загрози, але колонії попелиць можуть рости шокуюче швидко, і ви легко зможете побачити їх на рослинах. У міру того, як вони харчуються, рослина стає зморщеною, крихкою і жовтою, і рослини починають занепадати. Симптоми зараження та пошкодження попелиць включають

 • Викривлені квіткові бруньки та листя
 • Липка медяна роса, яку виділяє попелиця
 • Чорна сажиста пліснява, що росте на медяній росі
 • Скупчення попелиці
 • мурахи, що повзають по рослинах і харчуються медвяною росою

Оскільки це такі крихітні, ніжні комахи, часто можна боротися з попелицями, обприскуючи кущ троянди сильним струменем води зі шланга. Вам потрібно буде обприскати всі ділянки рослини, включаючи нижню сторону листя, і зробити це потрібно буде не один раз. Ви завжди можете спробувати саморобний засіб для боротьби з попелицею у вигляді спрею.

Якщо вода не справляється з попелицею, спробуйте інсектицидне мило. Переконайтеся, що рослина повністю покрита. Мило повинно контактувати з попелицею. Органічний, природний спосіб боротьби з попелицею — це залучення жуків-сонечок у ваш сад. Личинки сонечка — ненажерливі хижаки попелиць.

Чорна плямистість на трояндах

Слова «чорна плямистість» і «троянди» часто можна почути в одному реченні від садівників-трояндоводів. На щастя, багато сучасних троянд не мають проблем з цією хворобою, але все ще є багато фамільних троянд, які схильні до неї, тому ви завжди повинні стежити за ознаками її розвитку. Чорна плямистість (Diplocarpon rosae) — це грибкове захворювання, і тепла, волога або сира погода відіграє важливу роль у його розвитку. Якщо чорна плямистість вже вражала рослини в цій місцевості раніше, спори, ймовірно, все ще знаходяться в навколишньому середовищі і чекають на ідеальні умови. Для проростання спор чорної плямистості потрібно лише близько семи годин теплої вологи, але ви можете не помітити симптомів хвороби протягом декількох днів. Як тільки ви їх побачите, дійте швидко, оскільки нові спори утворюються кожні три тижні. Чорна плямистість починається з невеликих чорних плям на листках, які збільшуються і стають жовтими кільцями, з часом жовтіє весь листок. Коли листя починає жовтіти, це означає, що інфекція дуже сильна, і рослина повністю опадає. Для боротьби з чорною плямистістю почніть з ретельного осіннього прибирання опалого листя та сміття, оскільки спори грибка можуть перезимувати. Оскільки чорна плямистість посилюється через погані умови вирощування і стрес для рослин, переконайтеся, що ваші кущі троянд отримують достатньо сонця, води і хорошу циркуляцію повітря. Якщо ви помітили ознаки чорної плямистості, ефективним буде обприскування бордоською сумішшю, олією німу або сіркою.

Борошниста роса на трояндах

Як і чорна плямистість, борошниста роса — це грибкове захворювання, яке перебуває в стані спокою, поки не з’являться відповідні умови. Для борошнистої роси такими умовами є спекотні сухі дні з прохолодними вологими ночами. Молоде листя почне зморщуватися, потім ви побачите, як на листках і стеблах утворюється пліснява, а потім тонкий білий наліт, який почне поширюватися по всьому трояндовому кущу. Якщо ви живете в місцевості, де часто трапляється борошниста роса, ви можете використовувати домашній спрей з харчової соди в якості профілактики. Це лікування не дуже добре працює після того, як борошниста роса вже присутня. Якщо на ваших рослинах з’явилися симптоми, найпростіший спосіб боротьби — це домашній молочний спрей. Він напрочуд ефективний і може застосовуватися навіть на схильних до мілдью їстівних рослинах, таких як огірки та патисони.

Церкоспорозна плямистість листя троянд

Церкоспорозна плямистість листя, яку іноді називають плямистістю листя троянд, викликається грибком Cercospora rosicola. Це не той самий грибок, що викликає чорну плямистість, але вони мають багато спільних ознак. Симптоми починаються з невеликих круглих плям різного розміру. Згодом розвивається фіолетовий ореол. Коли ситуація погіршується, плями розширюються, а їхні центри стають сірувато-засмаглими, оскільки тканина відмирає. Плями утворюються переважно на листі, але можуть з’являтися і на інших частинах рослини. Для боротьби з грибком спочатку видаліть та утилізуйте уражене листя, як тільки побачите його. Також не забувайте прибирати все опале листя та сміття в кінці сезону, щоб обмежити кількість спор, які можуть перезимувати. Як і у випадку з чорною плямистістю та борошнистою росою, фунгіцид забезпечить певний ступінь контролю. Замість комерційного продукту ви можете спробувати харчову соду або молочний засіб. Нарешті, замульчуйте кущі троянд, щоб запобігти потраплянню спор на рослини.

.

Корончаста гала на трояндах

Корончаста гала вражає широкий спектр рослин, і троянди, безумовно, є одними з них. Це захворювання рослин, спричинене бактерією Agrobacterium tumefaciens, яке порушує здатність рослин поглинати воду та поживні речовини. Це призводить до затримки росту та ослаблення рослин, які легко піддаються стресам і травмам. Бактерія потрапляє в рослини через рани, при обрізанні, пересадці або поломці. Вона починається як невеликий наріст біля лінії ґрунту на стеблі, кроні або корінні. Кронову галіку можна легко сплутати зі зрощенням прищепи, але зрощення прищепи не буде продовжувати збільшуватися. Нові коронкові галли зазвичай блідого кольору і дещо округлої форми. Коли вони збільшуються, вони стають шорсткими, неправильної форми і твердими. З часом вони можуть почати гнити, але згодом повернуться. Від кронової галлиці немає ліків. Якщо у вас є заражена троянда, викопайте її і утилізуйте деінде, а не в компостному ящику. Бактерія кронової галли може зимувати в рослині та ґрунті. Вона поширюється на інші рослини при розбризкуванні води. Не пересаджуйте троянди на цьому місці щонайменше п’ять років. Щоб уникнути корончатої гали:

 • Купуйте тільки сертифіковані троянди, вільні від хвороб. Навіть після цього оглядайте основу на наявність незвичних наростів.
 • Очищайте секатори між зрізами розведеним розчином відбілювача (1 частина відбілювача на дев’ять частин води) або медичним спиртом.
 • Мінімізуйте рани, використовуючи гострі секатори, контролюйте комах-шкідників і стежте за газонокосаркою та тримерами для обрізки гілок.

Японські жуки на трояндах

Японські жуки живляться різними рослинами, але якщо вони живуть по сусідству, ви можете бути впевнені, що їх приваблять ваші трояндові кущі. Вони мають тенденцію збиратися у великих кількостях і можуть швидко завдати великої шкоди. Важко не помітити цих бронзово-зелених металевих жуків. Вони живляться листям і скелетують його, зрештою дефоліюючи всю рослину. Вони також можуть об’їдати і деформувати квіти та бутони. Дорослі особини важко позбутися. Збирати їх вручну і кидати у відро з мильною водою — найкращий метод, хоча й нудний. Якщо ви зможете усунути їх, поки вони ще перебувають на стадії личинок на вашому газоні, тим менше дорослих особин з’явиться, щоб стати проблемою.

Вірус мозаїки троянд

Вірус мозаїки троянд відноситься до двох вірусів: вірусу некротичної кільцевої плямистості сливи (PNRSV) і вірусу мозаїки яблуні (ApMV). Він поширюється шляхом вегетативного розмноження троянд (бруньками, прищепами або кореневою порослю), але не передається від рослини до рослини. Він може проявитися лише на одній тростині, але вся рослина буде інфікована і демонструватиме слабкий розвиток, з невеликою кількістю квіток і затримкою в рості. Можливо, що рослина не проявить жодних симптомів, а просто занепаде. Однак більшість заражених троянд матимуть один або декілька з наступних симптомів:

 • Пожовтіння у вигляді мозаїки
 • Хлоротичні (жовті) кільця або хвилясті лінії (які можуть бути схожими на пошкодження мінуючою міллю).
 • Пожовтіння жилок
 • Строкате забарвлення квітки

На жаль, це не піддається контролю. Вирізання тростини з симптомами є лише косметичним заходом, оскільки вірус має системний характер. Уникайте проблеми, купуючи сертифіковані рослини без вірусу.

Троянда Curculios

Трояндовий куркульоз — це червонувато-коричневий довгоносик з темними соплями. Вони мають довжину лише близько 1/4 дюйма, але можуть завдати великої шкоди. Навіть їхні маленькі білі личинки завдають шкоди трояндам. Дорослі особини трояндового довгоносика живляться квітковими бруньками, просовуючи всередину свої довгі хоботки. Цього було б достатньо, але вони також відкладають свої яйця всередині закритих бутонів. Якщо квіти розкриються, вони будуть повні дірчастих отворів. Трояндові куркулі віддають перевагу жовтим і білим трояндам. Якщо не висаджувати троянди цих кольорів, це призведе до скорочення популяції. Найкращим методом контролю є ручне збирання. Ви також можете отримати певну міру контролю, видаляючи наявні бутони, коли побачите трояндового куркулянта на своїх рослинах. У бутонах можуть бути яйця. Завжди утилізуйте садове сміття протягом і в кінці сезону. Якщо у вас виникла серйозна проблема з ними, вам допоможе будь-який інсектицид широкого спектру дії або органічний інсектицид.

Позначки:, , , , , , ,
close