Ряска в акваріумі: опис, користь і шкода

Ряска в акваріумі: опис, користь і шкода - Ветеринар

Будь-який акваріум з красивими й екзотичними рибками передбачає наявність у ньому рослин. Вони створюють тінь і вважаються для жителів штучного ставка додатковою харчовою добавкою. Однією з дуже популярних акваріумних “квіток” вважається ряска.

Ряска в акваріумі: опис, користь і шкода - Ветеринар

Вона не тільки виступає як декоративна прикраса, а й приносить чимало користі.

Особливості

Ряска належить до роду квіткових однодольних рослин сімейства ароїдних. У природі вона зустрічається на поверхні гладі води глибоких озер і боліт. Ріст ряски дуже швидкий, і вона практично за лічені дні покриває поверхню води ущільненою зеленою “ковдрою”. Ця картина просто дивовижна. Вона може надати особливої чарівності будь-якій відкритій місцевості.

Зовнішні ознаки рослини такі: маленькі листки, які утворюють незвичайне плетіння, а коренева система може сягати до 10 мм за довжиною. У зв’язку з цим рослина володіє чудовою стійкістю. Період її цвітіння починається в травні і закінчується в останніх числах жовтня.

Різновиди

Акваріумну ряску поділяють на понад десять видів.

Невелика

Дуже затребуваний різновид, який актуальний для портативного акваріума. Листя невеликої ряски відростає по довжині до 3-4 мм. У нього красива округла форма і світло-зелений відтінок, який через певний час може пожовтіти.

Багатокоренева

Її можна позначити як “чагарник” з пучками корінців, що відходять від кожного листа. Такий вид відомий власним дивовижним забарвленням: верх листочків зелений, а знизу вони мають насичений бузковий тон.

Горбата

Різновид відомий власним швидким ростом. Має кругле рельєфне глянцеве листя.

Тридольний

Дуже багато часу рослина проводить на дні, піднімаючись на поверхню лише під час цвітіння. На відміну порівняно з іншими видами тридольна ряска має великі щільні листи (1-1,5 см).

Зазначимо, що цю плавучу квітку застосовують не тільки для декору, а й для лікування різних хвороб. Наприклад, відвари і настої на основі ряски допомагають людям, які страждають на захворювання дихальних органів.

Плюси і мінуси

Багато акваріумістів під час вибору рослин для штучного ставка заздалегідь шукають якусь певну інформацію. Ряска відома достатньою кількістю переваг.

  1. Рослина відрізняється невибагливістю. Плавуча квітка прекрасно живе в “непростих” умовах і “тісних” водоймах.
  2. В акваріумі насичує воду киснем. Цей фактор вважається одним з головних для діяльності рибок.
  3. Плавуча квітка створює тінь і служить укриттям для жителів штучного ставка. У листах ряски багато різновидів жителів глибин будують гнізда.
  4. Виступає як фільтр, очищаючи воду від нітратів і забруднень.
  5. вважається чудовою добавкою до їжі для риб. У рясці міститься незліченна безліч мінералів і вітамінів.

Експерти радять садити цю рослину в акваріумах для південноамериканських і африканських цихлід.

Крім того, вона корисна живородним рибам і деяким лабіринтовим. Багатьом жителям глибин плавуча квітка потрібна як будматеріал: рибки будують гнізда і створюють укриття для мальків.

Зазначимо, що цією рослиною також харчуються ящірки, тритони, жаби і каченята.

Утримання та розведення

Плавуча квітка досить невимоглива. Для її зростання потрібна дуже невелика кількість освітлення. Причому воно може бути штучним або природним. Також ряска не потребує додаткових підживлень. Також, для вирощування рослини не потрібна ні фільтрація, ні аерація. Температуру води досить підтримувати в діапазоні 15-30 градусів.

Відмінним варіантом для росту ряски вважаються параметри від 20 до 23 градусів. До речі, деякі акваріумісти розводять разючу плавучу квітку в індивідуальній ємності, застосовуючи її як добавку до їжі для риб.

Важливий нюанс: ряска досить чутлива до хлорованої води. За мінімального вмісту речовини зупиняється ріст рослини, а забагато хлору здатне її погубити.

Плавуча квітка здатна до стрімкого розмноження за допомогою дочірніх відростків, які знаходяться на кінчиках листя: вони відокремлюються і перетворюються на самостійну рослину. Її можна позначити як “острівець”, що плаває на поверхні поверхні гладі води.

Необхідно знати, що ряска дуже легко заповнить кожен сантиметр поверхні штучного ставка дуже швидко.

Зазначимо, що плавуча квітка може виникнути в акваріумі без відома акваріуміста. А річ у тім, що рослина проникає в штучний ставок разом із кормом для риб. Якщо господар акваріума приносить у дім болотну дику ряску, то рослині потрібен двотижневий карантин. Це допоможе врятувати рибок від заражень хвороботворними бактеріями та інфекціями.

При рясному розростанні болотної ряски в акваріумі збільшується ризик нанесення шкоди його мешканцям. Під ущільненим зеленим “покривалом” загинуть інші рослини, а риби почнуть відчувати нестачу світла. Аналогічна ситуація призводить до погіршення їхнього самопочуття і загибелі.

Контроль росту ряски

Залишки плавучої квітки акуратно підрізають і виловлюють з води за допомогою сачка.

Професіонали з досвідом радять контролювати ріст рослини за допомогою волосіні.

Для цього міцну “нитку” закріплюють присосками, які мають бути на одному рівні з водою. Таким чином плавуча квітка не зможе розростатися за межами відведеної території.

Прекрасними “знищувачами” ряски є Золоті рибки. Вони можуть з’їсти всі пагони рослини. При видаленні ряски з акваріума варто помістити плавучу квітку в готельну ємність. Таким чином вийде зберегти життя молодих риб і креветок, які часто ховаються в заростях ряски. Також листя можна висушити і додати в корм для жителів штучного ставка.

Ряску часто поєднують з іншими водними ґрунтовими рослинами, листя яких розташоване на водній поверхні. До того ж вона дуже добре комбінується з домашніми квітами, що нагадують зарості очерету або ірисів водяних.

Ще більше корисної та пізнавальної інформації про користь і шкоду ряски можна дізнатися з наступного відео.

Позначки:, , , , ,
close