Акваріумна рослина лимонник: вибір, вирощування та розведення

Акваріумна рослина лимонник: вибір, вирощування та розведення - Ветеринар

Акваріумна рослина лимонник вже протягом досить тривалого терміну вважається популярним жителем акваріума. За допомогою цієї рослини будь-який господар рибок здатний без зусиль створити свою екосистему. Акваріумний лимонник досить невимогливий в утриманні, вирізняється власним швидким зростанням і особливою красою. Про всі інші особливості рослини та багато іншого ви дізнаєтеся з нашої статті.

Особливості

Лимонник — один з видів акваріумних рослин — отримав власну оригінальну назву завдяки особливому запаху, який видає. Сам по собі аромат слабо виражений і трохи нагадує лимонний. Але також необхідно виділити, що є і друга назва цієї рослини — індійський болотник або Nomaphila stricta (Hygrophila corymbosa). Він родом з Азії, точніше, з її південно-східної частини.

Однією з головних функцій рослини, крім естетичної, вважається насичення киснем акваріумного простору. Крім того, великі листи рослини можуть чудово виконувати роль укриття для рибок. Необхідно також підкреслити, що ця рослинність здатна рости як у воді, так і на суші за умови відповідної для росту вологи .

Ба більше, на повітрі швидкість росту може бути в 3-4 рази швидшою.

Милувати очі ця рослина здатна протягом довгого часу, оскільки за зручних умов акваріумний лимонник може рости впродовж 365 днів на рік приблизно по 10 сантиметрів за один тиждень. Варто звернути Вашу увагу на те, що якщо ріст рослини не контролювати, то вона може сильно розростися і зайняти більше простору в акваріумі, ніж слід.

Зовнішній вигляд

Якщо ви хочете обзавестися такою акваріумною рослиною, як лимонник, тоді вам необхідно познайомитися з його основними зовнішніми характеристиками.

Стандартною висотою більшості різновидів цієї рослини вважається приблизно 30 сантиметрів. Водночас саме стебло досить товсте і темнішого відтінку, якщо порівнювати з листям. Листя бувають різноманітними все залежить від виду. Дуже популярними вважаються листочки овальної та гострої форми. Їх довжина може досягти до 12 сантиметрів, а ширина — близько 4 сантиметрів. Зовнішня сторона листків зазвичай світло-зеленого відтінку, а задня — сріблястого кольору.

Це опис зовнішніх характеристик рослини, яка росте у воді. Щодо виду, який росте на суші, то його зовнішній вигляд дещо інший: листя більш рельєфне, а ще має чітко виражені прожилини по всій довжині; під час цвітіння виникає квітка невеликого розміру синього кольору.

Власне за подібними характеристиками ви зможете визначити, що ваш «вихованець» не піддається жодним захворюванням і себе почуває комфортно в його обстановці проживання. Якщо ж спостерігаються якісь зміни у формі стебла, листя, або їх колір не відповідає описаним вище характеристикам, значить, необхідно вживати заходів. Дуже часто проблеми, як правило, полягають у таких аспектах:

 1. вода;
 2. ґрунт;
 3. освітлення;
 4. температура;
 5. сумісність з іншими рослинами і рибками.

Якщо ж всі такі фактори будуть взяті до уваги, тоді і ваш акваріумний лимонник зможе повністю рости і Вас радувати протягом багатьох років.

Відома величезна кількість різних видів акваріумного лимонника, але тільки певні види застосовуються для прикраси домашнього акваріума. Сюди входять кілька варіантів рослини.

 • Вузьколистий. Основна характерна риса цієї рослини — найбільша швидкість росту від інших видів. Потрібно звернути увагу, що в досить м’якій водній обстановці такий вид може скидати листя, і на кількох верхніх ярусах стебло буде голим. А ще рослина любить незліченну безліч світла, заміну мінімальної кількості води в акваріумі (1-2 рази протягом тижня).
 • Карликовий. Цей вид акваріумного лимонника вирізняється власними досить короткими епікотилями і дуже насиченим листям, яке розміщується недалеко один до одного. А ще необхідно виділити, що такий вид акваріумної рослини починає набирати популярність серед шанувальників акваріумів.
 • Іволистий. Є одним з дуже незвичайних видів, оскільки один і той самий вид виглядає абсолютно неоднаково залежно від місця. До особливостей можна віднести тонке і гнучке стебло, а ще вузькі і дуже тонкі листи, які можуть звиватися слідом за течією. Рослина любить яскраве світло і практично не переносить рідкі форми добрива. Крім того, такий різновид здатен слугувати індикатором середовища води, необхідно тільки звертати власну увагу на зміну листя у рослини: білий наліт — нестача заліза; пожовтіння або швидке відмирання — нестача нітратів; отвори в листі — нестача кальцію.

Як підібрати?

для того щоб створити гарний і комфортабельний для проживання ваших рибок акваріум, якусь частину його периметра мають займати водорості. Вони обов’язково створять чудовий вигляд. На відміну від штучної рослинності живі рослини для акваріума будуть приносити користь вашим улюбленцям.

До вибору акваріумних водоростей необхідно підходити з необхідною увагою. І лимонник не виняток. Для початку необхідно виділити, що водорості для акваріума можуть ділитися на 3 категорії за місцем їхнього розташування: у задній частині, у середній частині та попереду акваріума.

Лимонник, в основному, можна зустріти або в середній частині, або на задньому плані акваріума (все залежить від виду).

Щоб підібрати для власного акваріума хороший «саджанець», необхідно дивитися на кілька зовнішніх ознак. До них можна віднести кілька факторів.

 1. Стебло має бути темнішого кольору, якщо порівнювати з листям. А ще воно має бути не дуже тонким.
 2. Листя має виглядати здоровим, без якогось нальоту, вкраплень. Його колір зазвичай трохи світліший за стебло. Залежно від різновиду рослини задній бік листя відрізняється від переднього за кольором, це не завжди може бути поганою ознакою.
 3. Коріння має бути не менше 2-3 сантиметрів, щоб рослина змогла добре вкоренитися в ґрунті акваріума. Подивіться дуже уважно на те, щоб коріння було без якихось пошкоджень.

Як садити?

Якщо навіть ви підібрали для власного акваріума найкращий екземпляр, але неналежним чином його посадили, рослина не приживеться і в недалекому майбутньому загине. Ось чому потрібно серйозно підходити не тільки до підбору акваріумної зелені, а й до її посадки.

для того щоб посадити лимонник правильно, слід дотримуватися певних вимог щодо акваріумного ґрунту:

 1. товщина ґрунтового шару має бути в межах від 5 до 7 сантиметрів;
 2. основа ґрунту підійде будь-яка, оскільки у цієї рослини коріння дуже міцне і зможе вкоренитися в будь-якому ґрунті;
 3. при пересадці під корінь лимонника необхідно помістити невеликий шар глини;
 4. у ґрунті має бути концентрація поживних речовин, мулу.

Якщо ґрунт буде позитивним для рослини, то це вже заявка на повний успіх. Але необхідно завжди пам’ятати і про інші фактори, які можуть посприяти якнайшвидшому зростанню вашого лимонника. До інших особливостей, на які необхідно звертати свою увагу під час посадки, можна віднести ці важливі чинники:

 1. лимонник чутливий до змін в обстановці, тому після посадки не потрібно застосовувати багату кількість добрив;
 2. багате світло допоможе рослині швидше вкоренитися і сприяє швидкому росту листя;
 3. лимонник складно переносить незліченну безліч іонів Na у воді.

для того щоб виростити цей вид рослини в подібного роду обстановці, заздалегідь слід помістити його в маленьку місткість з маленькою кількістю води. Як тільки ви побачите пагони, можна пересаджувати в ґрунт.

При цьому необхідно пам’ятати про тонкий шар глини, який має бути поміщений у ґрунт.

Правила утримання

Лимонник — це дуже приваблива і водночас не дуже вибаглива у догляді рослина, яка може рости в акваріумі у вас вдома. Цей вид рослини призначається для вирощування в акваріумах великого розміру (від 150 літрів). Щоб ваша рослина могла зберегти власний первозданний красивий вигляд, потрібно виконувати належний догляд за нею. Кожен знає, що акваріумний лимонник схильний до дуже швидкого зростання, і якщо ви не хочете, щоб він зайняв значну частину вашого акваріума, доводиться стежити за його розмірами та вчасно зрізати стебло, вкорочувати пагони.

І також існує низка вимог, що допоможуть вашому «зеленому вихованцеві» відчувати себе зручно в його обстановці проживання.

 • Ґрунт. Обов’язково потрібна наявність глинисто-торф’яного прошарку шириною від 5 сантиметрів. Лимонник буде себе зручно відчувати в мулистому субстраті з добривами, до їхнього складу входить фосфор, кальцій, магній.
 • Освітлення. Рекомендовано вирощувати цей вид акваріумної рослини з 50 Лм потоку світла на один літр води. Найкраще застосовувати LED-лампи. А ще можливе застосування ламп люмінесцентних, але їхня заміна має проводитися частіше, ніж світлодіодних ламп. Сам відтінок світла має бути жовтим, інакше «вихованець» буде дуже швидко розростатися.

Експерти радять забезпечувати підсвічування бічних частин акваріума, а саме освітлення має працювати не більше 12 годин.

 • Температура. Хороший режим температур для акваріумного лимонника — +24.28°С. Якщо показник на термометрі спускається нижче +20°С, то водорість буде плавно рости, і може бути опадання листя.
 • Вода. Жорсткість води в акваріумі має бути від 8 dGh з кислотністю 7-8.5 pH. При цьому показник нітратів не має бути більшим за 10 міліграмів на один літр води. А ще раз на 7 днів доведеться проводити заміну приблизно 30% води. Нова кількість води зобов’язана відповідати всім вищевказаним показникам. Крім того, рух води в акваріумі має бути помірним, тому уважно подивіться на фільтр, який ви встановлюєте. Якщо наприклад його потужність створює сильний потік, тоді вдайтеся до застосування «флейти».
 • Сумісність. Лимонник вважається досить стійкою водорістю, яка здатна витісняти певну іншу флору. При цьому необхідно пам’ятати, що інші рослини, наприклад, пістія, зможуть вплинути на ритм зростання вашого лимонника вгору. Що стосується рибок, то найкраще не поселяти в одному акваріумі лимонник поряд з номафілами, скаляріями, анциструсами.

Як розмножувати?

Що стосується розведення цього виду рослини, то воно проводиться за допомогою живців. для того щоб всі процеси провести правильно, необхідно дотримуватися конкретної інструкції.

Спочатку відокремлюємо верхні пагони вже дорослого лимонника і саджаємо їх у маленький ґрунт, також іноді застосовують гальку. Під час зрізання верхньої частини отримують бічні пагони, які мають бути також відокремлені й посаджені в маленький ґрунт або гальку. Таким чином, за умови збереження в ґрунті кореня і частини стебла, можна отримати акваріумний лимонник вже з бічними пагонами.

Як тільки закінчується процес самостійного розведення рослини, можна розпочати висаджування вашого «вихованця». Якщо, наприклад, ви займалися розмноженням акваріумного лимонника самостійно вдома, тоді після його посадки варто якийсь час уважно стежити за його «здоров’ям», щоб у разі якихось проблем ваша рослина не загинула.

Щойно ви побачите зміни зовнішнього вигляду рослини, це явне свідчення того, що умови проживання лимонника не дуже підходять йому, і необхідно що-небудь змінювати.

Позначки:, , , , , , ,
close